BRATISLAVA 20. apríla (SITA) - Základom pre vznik Hnutia za demokratické Slovensko (HZDS) sa stala platforma Verejnosť proti násiliu (VPN) - Za demokratické Slovensko, ktorá sa vytvorila 3. marca 1991. K odtrhnutiu od pôvodného VPN došlo n
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
a mimoriadnom sneme VPN 27. apríla 1991, keď sa platforma deklarovala ako samostatný politický subjekt.
22. jún 1991, Banská Bystrica
Ustanovujúci snem Hnutia za demokratické Slovensko (HZDS ) zakotvil hnutie na platforme politického stredu s akcentom na riešenie sociálnych a národných problémov Slovenska. Za predsedu hnutia bol zvolený Vladimír Mečiar.
21.- 22. marec 1992, Žilina
Predmetom 2. republikového snemu HZDS bolo okrem schválenia kandidátov do nastávajúcich volieb načrtnutie predstavy nového globálneho systému spolupráce v Európe.
27.- 28. marec 1993, Trnava
3. republikový snem HZDS sa pod myšlienkou "Od Slovenska zvrchovaného k Slovensku prosperujúcemu" venoval komplexu dlhodobých a krátkodobých úloh s dôrazom na ekonomickú transformáciu. Podľa V. Mečiara bolo Slovensko v roku 1993 v prechodnom období a pri rozumnom riadení mala SR ako prvá z reformujúcich sa krajín reálnu šancu vytvoriť do dvoch rokov spoločnosť nového typu, ktorú špecifikoval ako postindustriálnu a informatizovanú spoločnosť.
26.- 27. marec 1994, Prešov
4. republikový snem HZDS označil za príčinu politickej prehry hnutia v súvislosti s vyslovením nedôvery V. Mečiarovi a jeho vláde a zostavením novej vlády pod vedením Jozefa Moravčíka niektoré masmediálne prostriedky a sústredený tlak opozície.
25.- 26. marec 1995, Bratislava
Na 5. republikovom sneme hnutia odznela myšlienka, že parlamentné voľby v roku 1994 ukázali, že jedine HZDS je schopné byť hnutím ľudovým a rozvíjať svoju činnosť vo všetkých vrstvách a na celom území SR. Podľa V. Mečiara chcelo hnutie v roku 1995 venovať pozornosť štátnej správe, zmenám vlastníckych vzťahov a budovaniu vlastnej štruktúry. Republikový snem HZDS bol neverejný a novinári sa k informáciám dostali len na dvoch tlačových besedách.
23.- 24. marec 1996, Žilina
6. republikový snem HZDS venoval pozornosť ekonomickej a sociálnej oblasti a riešil problém územnosprávneho členenia SR.
25.- 26. apríl 1998, Košice
Na 7. sneme HZDS V. Mečiar uviedol, že HZDS chce Slovensko i po jesenných parlamentných voľbách viesť tak, aby sa krajina do roku 2010 zaradila medzi najrozvinutejšie moderné štáty vo svete s najvyššou výkonnosťou ekonomiky, stupňom spoločenskej organizácie a s usporiadaným systémom spoločenských hodnôt, so spravodlivými sociálnymi vzťahmi. Verejne prístupné bolo len sobotné predpoludňajšie rokovanie, Slovenská televízia (STV) ale na prvom programe zmenila svoje vysielanie a v priamych vstupoch niekoľkokrát denne informovala o rokovaní snemu.
17. apríl 1999, Dubnica nad Váhom
Analýza výsledkov HZDS v parlamentných voľbách 1998 bola ústrednou témou rokovania mimoriadneho Republikového snemu hnutia v Dubnici nad Váhom. 8. snem HZDS drvivou väčšinou potvrdil V. Mečiara vo funkcii predsedu hnutia. Gustáv Krajči sa stal podpredsedom pre oblasť verejnej správy, Rudolf Žiak pre masmédiá a zahraničie, Sergej Kozlík pre ekonomiku a Vojtech Tkáč pre sociálnu oblasť.
18. marec 2000, Trnava
9. snem HZDS rozhodol o transformácii hnutia na stranu ľudového typu. V prijatej deklarácii sa hnutie jednoznačne postavilo za integráciu SR do NATO a EÚ. Snem schválil aj nové stanovy. Najvýznamnejšou zmenou oproti doteraz platnému stavu je posilnenie právomoci predsedu HZDS, ktorý ako jediný oprávnený funkcionár môže snemu navrhovať kandidátov na posty podpredsedov a ďalších funkcionárov. V. Mečiar bol zvolený za predsedu hnutia.