BRATISLAVA. Víťaz takzvaného upratovacieho tendra na ministerstve vnútra za 26 miliónov eur, spoločnosť ISS Facility Services, zamestnala bývalého zástupcu riaditeľa úradu hraničnej a cudzineckej polície Miroslava Záborského. Vo firme pracuje ako manažér riadenia vzťahov s verejným sektorom. Záborský odišiel z ministerstva dva mesiace po podpise zmluvy s ISS Facility Services. „Nebudem sa k tomu vyjadrovať,“ povedal pre SME.
Firma nevidí problém v tom, že Záborského zamestnala krátko po získaní zákazky na ministerstve. „Ponuku sme predložili v čase, keď sme s ním neboli v nijakom kontakte,“ povedal jej obchodný riaditeľ Tomáš Malik.
Záborský pracoval v polícii od septembra 1985 do augusta 2009. Funkcionárom ministerstva sa stal v roku 2004, keď bol na čele rezortu Vladimír Palko (KDS). „O funkciu zástupcu riaditeľa úradu hraničnej a cudzineckej polície prišiel v roku 2008 pre organizačné zmeny. Keďže mu podľa jeho názoru nebola ponúknutá adekvátna funkcia, 31. augusta 2009 z rezortu odišiel,“ povedal hovorca ministerstva vnútra Erik Tomáš.
Záborského pôsobenie vo firme ISS Facility Services vraj nie je etickým problémom ani konfliktom záujmov. „V tejto spoločnosti nebol pred ani počas súťaže. Vo svojej pozícii na ministerstve nemal s tendrom nič spoločné, navyše urazený z rezortu sám odišiel,“ dodal Tomáš.
Denník SME informoval, že pre ISS Facility Services pracuje aj Marek Belohlávek. Jeho otec Vladimír bol tajomníkom výberovej komisie, pripravoval aj podklady k tendru. Firma zamestnala jeho syna v októbri 2009, teda štyri mesiace po podpise zmluvy s rezortom vnútra.
„Ak víťazná firma zamestnala už druhého človeka z ministerstva, pridáva na podozreniach, že by mohlo ísť o odmenu za pomoc pri tendri,“ myslí si Zuzana Wienk z Aliancie Fair-play.
Ako vláda plní sľub zabezpečiť úspory vo verejnom obstarávaní, správe nehnuteľností a informačných systémov
Čo sľúbili: Toto sú cesty - verejné obstarávanie, vážna kontrola na úrovni verejného obstarávania, kde sa pohybujú desiatky miliárd korún, tuším je to 80 alebo 90 miliárd. Ak len 10 %, pán poslanec, urobíme takýmto spôsobom, len tam máme 9 miliárd.
Zdroj: Pavol Paška, SMER, po voľbách podpredseda parlamentu, TA3, V politike, 10.1.2006
Obrovské množstvo dodatočných zdrojov je v samotnej rezerve a neefektívnosti vynakladania finančných prostriedkov v rámci verejnej správy. (...) Našou hlavnou ambíciou je hľadať presne túto neefektívnosť. (...) A na to je množstvo príkladov, (...) napríklad centrálne verejné obstarávanie, centrálna správa nehnuteľností, centrálna správa informačných systémov. Toto všetko sa tu zanedbávalo dlhé roky (...).
Zdroj: Ján Počiatek, minister financií (SMER), TA3, V politike, 17.12.2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Ide o jeden z najlepších sľubov súčasnej vlády. Na verejnom obstarávaní možno ušetriť miliardy chýbajúce v iných rezortoch. Splnenie sľubu si však vyžaduje dlhodobo dosadzovať do riadiacich funkcií ľudí vysoko odolných voči korupcii. Rozhodnutia komisií pri rôznych tendroch by mali byť zverejnené na internete vrátane informácie o tom, ktorý člen komisie ako hlasoval.
Aká je realita? Sľub nebol splnený. Vláda nepresadila zmeny, ktoré by priniesli úspory. Nezaviedla centrálnu správu nehnuteľností, informačných systémov ani verejného obstarávania. Tiež nepresadila povinnosť uskutočňovať verejné obstarávanie pomocou elektronického systému, ktorý by zvýšil jeho efektívnosť. O mrhaní verejných zdrojov svedčia tiež desiatky medializovaných káuz a podozrení z klientelizmu a korupcie.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.

Beata
Balogová
