Po škandáloch s výbušninou, úteku spútaného podozrivého z policajnej stanice, tu je ďalšie pochybenie polície. Pustili muža hľadaného Interpolom.
BRATISLAVA. Podarilo sa nám zadržať 14 rokov hľadaného 37-ročného českého zločinca Kamila Hurtíka, pochválila sa slovenská polícia minulý týždeň. Hovorili o tom istom Hurtíkovi, ktorého mali v rukách už pred vyše tromi rokmi a napriek medzinárodnému zatykaču ho vtedy prepustili.
V Česku ho hľadali pre závažné trestné zločiny ťažkého ublíženia na zdraví a falšovania úradnej listiny, problémy so zákonom mal aj na Slovensku, kde sa roky ukrýval. SME na to upozornila jeho susedka z bratislavskej bytovky, ktorá na muža podala na jeseň 2006 trestné oznámenie.
„Začalo sa to na jar 2006, keď ma zavolal na cigaretu do neďalekej reštaurácie, kde pracoval. Tam sa ma pokúsil znásilniť, ale podarilo sa mi utiecť,“ opisuje dnes 22-ročná žena incident. „Vtedy som to nenahlásila, ale keď ma obťažoval znova, na môjho priateľa vytiahol bejzbolovú palicu a na mňa kričal, že mi ustrelí ruky, šli sme na políciu.“
Česi ho do systému dali Ako zlyhali
1993 – Hurtík v Česku zranil človeka. Na falošný šek sa pokúsil vybrať z banky 2,5 milióna Kč . 1996 – Česká polícia po ňom vyhlásila pátranie. jún 2006 – Pražský súd vydal na Hurtíka medzinárodný zatykač. október 2006 – Bratislavská polícia Hurtíka vypočula po trestnom oznámení, ktoré podala mladá žena. Prepustili ho. január 2009 – Slovenská polícia Hurtíka zadržala v Bratislave.
To bolo koncom októbra 2006. Polícia ho našla, vypočula a prepustila. Napriek tomu, že už niekoľko mesiacov bol na Hurtíka vydaný medzinárodný zatykač.
„Mestský súd v Prahe ho vyhlásil 20. júna 2006 a do systému ASF, čo je pátranie prostredníctvom Interpolu, bol nahlásený 9. augusta 2006,“ potvrdila hovorkyňa českej kriminálnej polície Pavla Kopecká.
Na otázku, kedy mala slovenská polícia zistiť, že Hurtík je medzinárodne hľadaný zločinec, odpovedala: „Okamžite po vložení do systému ASF.“ Bratislavská polícia Hurtíkovu kriminálnu minulosť neodhalila a trestné oznámenie mladej ženy vyhodnotila len ako priestupok proti občianskemu spolunažívaniu. Ten v novembri odstúpila Obvodnému úradu.
Dnes polícia nevie zistiť, na základe čoho trestné oznámenie vyhodnotila ako priestupok, ani ako je možné, že vtedy nezistila, že na Hurtíka je vydaný medzinárodný zatykač. „Vzhľadom na odstup času nevieme presne povedať, prečo sa to nezistilo. Využíval sa vtedy iný informačný systém, ktorý auguste v roku 2007 nahradil modernejší, schengenský,“ povedal hovorca bratislavskej polície František Peczár.
„Ak bol v čase trestného oznámenia vydaný medzinárodný zatykač a napriek tomu si to polícia nevšimla a osobu nezadržala, ide o závažné pochybenie v činnosti útvaru polície,“ myslí si bývalý šéf vyšetrovateľov Jaroslav Ivor. „Polícia a ministerstvo by sa tým mali zaoberať a vyvodiť závery, aby sa podobný prípad nemohol zopakovať. Predstavte si, že by šlo o recidivistu či duševne chorú osobu, ktorá mohla za tri roky spáchať nebezpečné trestné činy.“
Ministerstvo: to je staré Ministerstvo vnútra argumentuje, že ide o starý prípad. Preverí ho vraj odbor kontroly krajského riaditeľstva polície v Bratislave. „Dôležité je, že polícia hľadaného Hurtíka vypátrala a zadržala,“ povedala Alena Koišová z ministerstva.
Žena, ktorú mal Hurtík obťažovať, dodnes nevie, či bol potrestaný. Riaditeľ priestupkového oddelenia Ivan Sako odmieta zverejniť, ako rozhodli. Hurtík je vo väzbe v Bratislave. Súd musí rozhodnúť, či ho vydá do Česka.

Beata
Balogová
