BRATISLAVA. Ľudia na Slovensku si už niekoľko rokov udržujú vysokú dôveru voči EÚ. Vstup Slovenska do únie považuje za dobrú vec až 68 percent našich občanov, čo je najviac od 1. mája 2004, keď SR rozšírila rady EÚ.
Vyplýva to z výsledkov prieskumu Eurobarometer 72, ktoré na dnešnej tlačovej konferencii predstavilo Zastúpenie Európskej komisie (EK) na Slovensku. Eurobarometer 72 sa uskutočnil od 30. októbra do 15. novembra 2009 na vzorke 1040 respondentov.
"Prieskum potvrdil dlhodobý eurooptimizmus našich občanov, ako aj vysokú dôveru, ktorú prejavujú k EÚ a jej inštitúciám," uviedla vedúca Zastúpenia EK v SR Andrea Elscheková-Matisová. Občania SR totiž už niekoľko rokov patria k tým obyvateľom EÚ, ktorí k nej majú najvyššiu dôveru. Na jeseň 2009 dôverovalo EÚ 71 percent Slovákov, čo bol najvyšší počet v rámci celej únie. Novozvolenému Európskemu parlamentu dôveruje 71 percent občanov SR, čo je najviac v celej únii.
Súdom neveríme
Výrazne nižšia je dôvera slovenských občanov k domácim inštitúciám. Vláde dôveruje 36 percent a Národnej rade SR 35 percent občanov.
Dlhodobo najnižšiu dôveru spomedzi sledovaných inštitúcií majú Slováci k súdnemu a právnemu systému, ktorému dôveruje iba 29 percent občanov, čo je o 14 percentuálnych bodov menej, ako je priemer EÚ. Prieskum tiež poukázal, že Slováci majú vysokú mieru dôvery k médiám, pričom rozhlasu verí 75 percent a televízii 74 percent a tlači 55 percent Slovákov.
Najdôležitejším problémom, ktorému musí Slovensko čeliť, je podľa prieskumu nezamestnanosť. Myslí si to 64 percent občanov, čo je o 13 percentuálnych bodov viac ako je priemer EÚ. Druhým najdôležitejším problémom je podľa 45 percent Slovákov ekonomická situácia, nasleduje kriminalita (20 percent) a rastúce ceny (18 percent).
S eurom sme spokojní
Necelý rok po zavedení eura (jeseň 2009) boli slovenskí občania oveľa pozitívnejšie naladení pokiaľ ide o spoločnú európsku menu, než je tomu v celoeurópskom priemere.
Až 68 percent Slovákov súhlasilo s názorom, že euro celkovo zmiernilo negatívny dosah hospodárskej krízy. V EÚ si to myslí len 41 percent občanov, kým až 45 percent sa s týmto názorom nestotožňuje.
Tak, ako sa v posledných rokoch zvyšuje spokojnosť Slovákov s fungovaním demokracie v EÚ, zvyšuje sa aj počet slovenských občanov, ktorí si myslia, že rozumejú, ako únia funguje (53 percent). V oblasti posilňovania práv občanov by podľa Slovákov malo byť prioritou EÚ posilnenie dialógu medzi občanmi únie a jej inštitúciami. Tento názor zastáva 44 percent občanov.
Slováci sa s občanmi ostatných členských krajín zhodujú v tom, že úniu najviac vystihuje jej hospodárska moc a politický vplyv. Z pohľadu slovenských občanov EÚ najlepšie reprezentujú demokracia (52 percent), ľudské práva (45 percent) a mier (36 percent).
Čo sa týka finančnej situácie a zamestnanosti, Slováci hodnotia svoju osobnú situáciu mierne pozitívne, no ich pohľad na stav slovenskej, európskej a svetovej ekonomiky, ako aj na stav zamestnanosti na Slovensku, je výrazne negatívny a pesimistický.
Ivan Kuhn, autor národnej správy, ktorá obsahuje výsledky Eurobarometra 72 pre Slovensko, na margo vysokej dôvery Slovákov v EÚ konštatoval, že ak by EK vyhlásila súťaž o ideálneho Európana, cena by mala smerovať na Slovensko.
SR je totiž na čele miery dôvery voči Európskemu parlamentu, EK, Rade EÚ a v rámci dôvery voči Európskej centrálnej banke sme na druhom mieste za Fínmi. "Paradoxom je však volebná účasť na eurovoľbách, ktorá bola na Slovensku opäť najnižšia v celej EÚ," povedal.
Elscheková-Matisová zdôraznila, že ideálny Európan by mal byť v prvom rade informovaný a mal by sa o veci zaujímať. "U nás tá podpora má skôr deklaratórnu povahu. No myslím, že naši občania podvedome cítia, že byť súčasťou ekonomického a politického celku, ktorý vo svete niečo znamená, má svoje výhody," uviedla.
Zároveň priznala, že Slováci zatiaľ nevedia pretaviť pozitívne vnímanie EÚ do praktickej stránky minimálne v rámci účasti vo voľbách.