Bratislava 20. apríla (TASR) - Ľavica na Slovensku v súčasnosti podľa politológa Milana Vašečku zásadným spôsobom zlyháva a nie je jasné, či sa vôbec niektorá z ľavicových strán dostane do budúceho parlamentu.
V dnešnej diskusnej relácii Slovenského rozhlasu Sobotné dialógy Vašečka ďalej konštatoval, že absencia ľavice v budúcom volebnom období však môže znamenať ďalšiu deštandardizáciu slovenskej politickej scény a priestor vyplnený neštandardnými politickými subjektmi môže byť sebazničujúci. Objednávka na politiku sociálnodemokratického typu je síce v SR vysoká - viac ako 30 percent voličov je sociálnodemokraticky orientovaných, títo sú však zjavne v stranách Roberta Fica či Vladimíra Mečiara a súčasné ľavicové strany ich neoslovujú.
SDĽ podľa Vašečku neprekonala veľmi konzervatívny duch svojej členskej základne a postupne strácala sociálnodemokratického voliča.
Anton Antáš, ktorý stále je členom SDĽ, potvrdil, že prijal ponuku Jozefa Kalmana spolupracovať pri vytváraní nového Ľavého bloku. Súčasne vyslovil presvedčenie, že lídri SDĽ aj vedenie vznikajúceho Ľavého bloku nájdu cestu k sebe a budú spolupracovať. "Ak by sa nepodarilo nájsť nejakú organizačnú formu zjednotenia, či spolupráce, veľmi pravdepodobne požiadam o uvoľnenie z SDĽ," spresnil Antáš. V súvislosti s názormi, že Kalmanov Ľavý blok môže byť akousi fantómovou stranou na pomoc HZDS, Antáš uviedol, že s niečím takým neráta.
Pavol Kanis z SDĽ k situácii ľavicových strán v SR uviedol, že na Slovensku nebola taká tradícia sociálnej demokracie ako v Českej republike. Súčasne poukázal na špecifikum slovenskej politickej scény, ktorým je HZDS a Vladimír Mečiar, teda typ strany, ktorý sa nepresadil v žiadnej z okolitých krajín. Podľa Kanisa v SDĽ už dlhšie bol vývin, ktorý nesignalizoval nič dobré. Svedčí o tom i to, že sa nenašlo v strane miesto pre platformu, ktorú reprezentoval napríklad aj Milan Ftáčnik a spôsob, aby sa i ľudia s inými názormi cítili v strane dobre. Za prvoradú úlohu Kanis považuje obnoviť v strane kamarátstvo. Podľa jeho názoru, ak sa ľavica nedostane do budúceho parlamentu, bude to parlament nevyvážený, deformovaný.
Podľa mienky predsedu Sociálnodemokratickej alternatívy (SDA) Milana Ftáčnika sa ukázalo, že SDĽ sa nechcela reformovať, ani počúvať hlasy voličov. Preto členovia platformy reprezentovanej Petrom Weissom a ďalšími dospeli k názoru, že ak má mať ľavica šancu dostať sa do parlamentu, treba založiť novú stranu. Odozva na vznik SDA je podľa slov Ftáčnika veľmi pozitívna nielen zo strany členov SDĽ, ktorí sa hlásia k SDA. Za významné považuje, že sa k SDA hlásia aj členovia SOP a SDSS, ale najmä to, že záujem prejavili aj ľudia, ktorí doteraz v politike nepôsobili.
*ch rč