Prípad Jany Dubovcovej, ktorú chceli trestať za názor, vyburcoval sudcov, aby nemlčali. Absurdnosti pokračujú v návrhu proti Miroslavovi Gavalcovi.
BRATISLAVA. Miroslav Gavalec patrí medzi sudcov, ktorí od návratu Štefana Harabina na Najvyšší súd nemlčali. Vo štvrtok sa dozvedel, že aj jeho chce predseda súdu disciplinárne stíhať.
Gavalec sa vlani sťažoval na Úrade verejného zdravotníctva aj na Úrade pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou na pracovné podmienky sudcov Najvyššieho súdu. Mnohí majú primalé kancelárie, ktoré sa
v lete menia na sauny. Problémom bola aj zaťaženosť sudcov.
Odpoveď prišla z oboch úradov. Prvý podmienky preskúmal a nezistil žiadne závažné nedostatky. Druhý Gavalca informoval, že nie je v jeho kompetencii sa problémom zaoberať. Kópiu listu poslali úradníci aj Harabinovi ako predsedovi súdu, ten v ňom videl dôvod na podanie disciplinárneho návrhu. Hoci list dostal ešte v septembri, proti Gavalcovi zasiahol minulý týždeň.
Sudcovi vyčíta zlý úrad
Harabin Gavalcovi vyčíta predovšetkým neodbornosť, čoho dôkazom má byť to, že sa obrátil na zlý úrad. Závažne pochybil vraj tým, že si ako sudca nedopĺňal svoje odborné schopnosti.
„Ak sudca ako predseda senátu činného v správnom kolégiu požiadal štátny orgán o činnosť, ktorá nepatrí do sféry jeho pôsobnosti, ide o výsledok neznalosti platného právneho poriadku a neznalosť právneho poriadku je výsledkom nedostatočného prehlbovania si odborných vedomostí,“ napísal Harabin v disciplinárnom návrhu. Keďže takúto neznalosť prejavil sudca Najvyššieho súdu, ide podľa Harabina o „stav, ktorý vážne narúša nielen dôstojnosť funkcie sudcu, ale aj dôveru v nezávislé, nestranné a spravodlivé rozhodovanie súdov“. Gavalcovi navrhuje ako trest preloženie na nižší súd.
Harabinova pomstychtivosť bola vždy povestná, ale teraz je až patologická, komentuje Marián Leško.
Gavalec sa bráni, že na úrad pre dohľad sa obrátil aj preto, lebo chcel pôvodne nechať preveriť aj priveľkú zaťaženosť sudcov, ktorá sa môže prejaviť na ich zdravotnom stave. Aj preto ostal disciplinárnym návrhom zaskočený, i keď tušil, že Harabin voči nemu zasiahne. Ako jediný z kritikov je v Sudcovskej rade, ktorá má brániť záujmy sudcov Najvyššieho súdu.
Gavalec tvrdí, že Harabin ho dosiaľ oficiálne nekritizoval. „Koncom roka som dostal vianočné blahoželanie, v ktorom predseda súdu ďakoval všetkým sudcom za dosiahnuté výsledky a kvalitnú prácu,“ hovorí sudca. V súkromí mu však vraj naznačil, že s ním nie je spokojný.
Výčitku, že si neprehlboval odborné schopnosti, považuje Gavalec za neprofesionálny prístup. Z osobného spisu je totiž zrejmé, že patrí k sudcom, ktorí si svoje poznatky dopĺňajú.
Problémom je rýchla kariéra
Harabin vyčíta Gavalcovi aj to, že sa na Najvyšší súd nedostal z krajského, ale z okresného súdu. Pôvodne jadrový fyzik sa stal sudcom v roku 2001. O jeho vymenovaní rozhodol prezident. O tom, že po vyše troch rokoch pôjde z okresného súdu na najvyšší, rozhodla Súdna rada.
„Keďže kompetentné orgány môj postup posúdili a schválili, tak som sa nad tým vôbec nezamýšľal,“ povedal Gavalec, ktorý tvrdí, že dosiaľ mu žiaden kolega nenaznačil, že by nemal byť sudcom Najvyššieho súdu.

Beata
Balogová
