BRATISLAVA. Na trhu je od začiatku roka nový krém na bradavice na intímnych miestach. Ministerstvo zdravotníctva však z diskrétnej liečby urobilo indiskrétnu. Liek zdravotné poisťovne preplatia iba v prípade, že lekár postihnuté miesto odfotí. Lekári s tým majú etický problém, pacienti sa môžu báť zneužitia fotografií.
Gynekológ: Je mi to trápne
„Odfotiť rodidlá pacienta a dať to ešte niekde vyvolávať do fotoslužby sa mi zdá veľmi zvláštne,“ hovorí gynekológ zo západného Slovenska. S niečím podobným sa počas 40-ročnej praxe nestretol.
Krém Aldara stojí vyše 68 eur. Preplácajú ho všetky zdravotné poisťovne. Podmienkou je však fotodokumentácia miesta, kde sa genitálne bradavice objavili. Potvrdzujú to aj zdravotné poisťovne, Judita Smatanová z Unionu dopĺňa, že fotografia sa „zakladá do zdravotného záznamu pacienta“.
Fotografia slúži ako dôkaz, „napríklad v prípade podozrenia na neoprávnené predpísanie,“ povedala Zuzana Horníková, hovorkyňa zdravotnej poisťovne Dôvera.
„Zdravotná poisťovňa je oprávnená a povinná, v odôvodnených prípadoch, vyžadovať v súlade s platnou legislatívou, takú formu dokumentácie zdravotného stavu poistenca, ktorá jednoznačne potvrdzuje stupeň poškodenia zdravia pacienta,“ odôvodňuje fotografie hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Čižmáriková.
Fotografie zrušia, od apríla
Lekár a právnik Peter Kováč hovorí, že nepozná právny predpis, ktorý by pacientovi prikazoval strpieť takéto fotografovanie. Lekár je navyše podľa zákona povinný chrániť zdravotnú dokumentáciu pred zneužitím, teda aj zo strany fotoslužby.
Výrobca krému najskôr na otázky o fotografiách neodpovedal. Produktová manažérka firmy Denisa Pachinger neskôr povedala, že už ministerstvo požiadali o vypustenie tejto podmienky. Ministerstvo zdravotníctva výrobcu vypočuje. Povinnosť fotiť genitálie zanikne pri najbližšej kategorizácii lieku, teda prvého apríla, povedala Čižmáriková.
Genitálne bradavice podľa gynekológa spôsobuje ľudský papilómavírus. Prenáša sa pohlavným stykom, rovnako postihuje ženy aj mužov, neliečené môžu spôsobiť rakovinu. Oslovený gynekológ ročne rieši asi 12 takýchto prípadov. Odhaduje však, že ochorenie je rozšírenejšie.

Beata
Balogová
