BRATISLAVA. Bývalý minister dopravy Pavol Prokopovič (SDKÚ) nepoprel informácie premiéra Roberta Fica (Smer) o odobrení viacerých nájomných zmlúv krátko pred a po parlamentných voľbách v roku 2006. Štát podpisoval zmluvu o prenájme pozemkov či ich budúcom predaji napríklad aj s firmami blízkymi finančnej skupine J&T alebo podnikateľovi Ivanovi Kmotríkovi.
Premiér Fico však o zmluvách v posledných dňoch Prokopovičovho úradovania nehovoril celú pravdu. V prípade J&T napríklad prešli pozemky do súkromných rúk až za tejto vlády, pri firme Dunaj Petrol Trade (DPT) zasa nešlo o nové zmluvy, ale iba predĺženie starších dohôd.
„Posledné dni úradovania mal odvahu podpísať nájomné zmluvy na 25 - 50 rokov bez možnosti vypovedania,“ tvrdil premiér. „A všetky tieto nezrušiteľné nájomné vzťahy spôsobujú obrovský problém pri rozvoji týchto verejných prístavov v Komárne a Bratislave.“ „Beriem to ako pokus odpútať pozornosť od jeho vlastných problémov,“ povedal Prokopovič.
J&T kupovala od NDS
Dve z väčších zmlúv boli podpísane 4. a 7. júla 2006, teda zopár týždňov po parlamentných voľbách, ktoré sa konali 17. júna. Druhou stranou boli v oboch prípadoch firmy prepojené na finančnú skupinu J&T.
Dohodu o strategickej spolupráci podpísala Národná diaľničná spoločnosť s firmou Kalos, ktorá je podľa zmluvy „spriaznená so skupinou J&T“. Oprávnenou osobou podľa zmluvy je aj Peter Korbačka, riaditeľ J&T Real Estate. Prokopovič dal písomný súhlas 30. júna, teda dva týždne po voľbách.
Zmluva sa týkala 1,7 hektára pozemkov pri Prístavnom moste v Bratislave, v areáli Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS).
SDKÚ nie je schopná sebareflexie a dopláca na to, tvrdí Peter Schutz.
Pozemky mala firma Kalos podľa dohody získať za osemtisíc korún za štvorcový meter. Kalos podľa katastra nadobudol pozemky v rokoch 2008 a 2009, teda už za éry súčasného vedenia NDS a ministra Ľubomíra Vážneho (Smer). Hovorca J&T Maroš Sýkora bol včera odcestovaný, na otázky nevedel odpovedať.
Druhú zo zmlúv podpísal riaditeľ ŽSR Roman Veselka 7. júla 2006. Dohodou o strategickej spolupráci s firmou Filiálka, ktorej majiteľom bol vtedy J&T Real Estate, sa ŽSR zaviazali prenajímať zhruba 15 hektárov pôdy
v areáli ŽSR Bratislava – filiálka v Rači. J&T tam chcela postaviť polyfunkčný objekt nad podzemnou stanicou.
Súhlas už mali aj od mestskej časti Bratislava III. Nájom v zmluve stanovili na 90 korún za štvorcový meter po ukončení projektu a 1 až 10 korún dovtedy.
Kmotrík pozemky vráti
Nájomnú zmluvu so súhlasom ministerstva dopravy krátko po voľbách v roku 2006 získala aj firma podnikateľa Ivana Kmotríka Intercom development. Tlačový magnát teraz hovorí, že ročný nájom 3,2 miliónna korún bol stanovený príliš draho.
„Už som dal pokyn, nech sa to zruší, nie je to vôbec rentabilné,“ povedal. Tvrdí, že na podrobnosti si nepamätá. Prenajaté pozemky sú v bratislavskom prístave. Ide o 4,2 hektára, nájom bol nastavený na
50 až 80 korún za štvorcový meter.
Podľa podkladov, ktoré dal médiám premiér Fico, nebol v zmluve nijaký účel nájmu. Zmluvu podpísali 30. mája 2006, ministerstvo dalo na ňu súhlas 28. júna, teda viac ako týždeň po voľbách.
Minimálne tri zmluvy s firmou Dunaj Petrol Trade (DPT), ktoré sa týkali vyše 20 hektárov pozemkov v prístavoch v Bratislave a Komárne, boli zasa pokračovaním nájomných zmlúv podpísaných v rokoch 1998 a 2001. Vyplýva to z originálov zmlúv, ktoré ma denník SME k dispozícii.
V zmluve len pokračujú
Premiér dal médiám iba spracované podklady k prípadu, ktoré neobsahovali všetky zmluvné podmienky a nehovorili nič o skorších zmluvných vzťahoch.
Zmluvy s DPT boli uzavreté 28. apríla a 15. mája 2006, súhlas ministerstva získali 2. mája a 27. júna, takže sedí premiérovo tvrdenie, že v „posledné dni úradovania“ Prokopoviča. Zmluvy sa však týkajú rovnakých parciel, ktoré už DPT mali v prenájme. Napríklad zmluva z roku 2001 sa týka parcely v bratislavskom prístave a pôvodne platila do roku 2011.
V zmluve, ktorú podpísal Prokopovič, sa DPT dostala k dvojnásobnej rozlohe pozemkov a čas prenájmu sa predĺžil z desiatich na päťdesiat rokov. Nájomné sa nepohlo, 37 korún za štvorcový meter za rok. „Účelom nových zmlúv, tak ako starých, bolo postaviť v Bratislave prekladisko tekutých substrátov,“ povedal Kamil Szabó, predseda predstavenstva DPT. Projekt, pre ktorý získali súhlas od ministerstva životného prostredia už v roku 2004, mal stáť 1,5 miliardy korún.
„Nie sú novými zmluvami, preukázateľne sa na nich pracovalo niekoľko rokov aj pred rokom 2006.“ Hlavným dôvodom vzniku zmlúv bolo podľa Szabóa predĺženie lehoty nájmu pre úver. Szabó hovorí, že prekladisko teraz brzdí minister dopravy Ľubomír Vážny zo Smeru, odmieta vydať súhlas potrebný územné rozhodnutie.
Deň predtým, ako Fico o zmluvách informoval, firma napísala Vážnemu, že „Vaše nesúhlasné stanovisko je neodôvodneným a bezprecedentným bránením v slobodnom podnikaní. Spôsobujete našej spoločnosti mnohomiliónovú škodu“.
Kauzy prebíjajú kauzami
Premiér sa na prekrytie vlastných škandálov rozhodol pre vojnu s SDKÚ, hovorí politológ.
BRATISLAVA. Do volieb zostáva štyri a pol mesiaca a už takmer tri týždne sa médiá zaoberajú problémami ministrov za Smer. Tí začali rok nezvládnutým štartom elektronického mýta a protestmi kamionistov. V závese prišlo zlyhania polície – výbušnina v lietadle do Dublinu.
Minister vnútra Robert Kaliňák (Smer) musel tiež vysvetľovať upratovací tender a ministra dopravy Ľubomíra Vážneho (Smer) sa opozícia dokonca pokúsila odvolať. Do toho prišiel podozrivý prenájom pozemkov na 90 rokov pre firmu blízku europoslankyni Smeru Monike FlašíkovejBeňovej.
Šéf Smeru Robert Fico vytiahol proti SDKÚ zmluvy Pavla Prokopoviča, ktoré mohol mať jeho nominant Vážny už pred tri a pol rokom. Proti Mikulášovi Dzurindovi tiež použil prípad dlhu SDKÚ z roku 2003, ktorý médiá rozoberali hlavne v roku 2007.
„Dá sa to pochopiť iba v takom kontexte, že teraz médiá odhaľujú prešľapy tejto vlády. A premiér a ďalší členovia vlády to chcú vyvážiť a vytvoriť dojem, že sa aj za predchádzajúcej vlády niečo také robilo,“ myslí si politológ Grigorij Mesežnikov.
Mesežnikov očakáva, že Fico s vyťahovaním káuz z minulosti SDKÚ neskončil. „Bude v tom pokračovať do volieb.“
Miroslav Kern

Beata
Balogová
