BRATISLAVA. Na protivládnej demonštrácii v Bratislave sa dnes zišli stovky ľudí. Organizátori mítingu vytýkali vládnej koalícii Smer, HZDS a SNS zodpovednosť za údajné škandály. Kabinet čelí dlhodobej kritike aj zo strany parlamentnej opozície, ktorej lídri taktiež prišli na protest. Napriek tomu však Smer premiéra Roberta Fica ostáva najpopulárnejšou politickou stranou na Slovensku.
"Stretli sme sa tu preto, že máme radi túto krajinu (...) a nechcete dopustiť, aby išla tým smerom, ktorým ide. Nezadržateľne sa blíži k veľkým problémom," povedal vo svojom príhovore jeden z organizátorov podujatia Alojz Hlina.
Ten stál už za viacerými protivládnymi protestnými akciami, pričom terčom jeho kritiky je zvyčajne najmä predseda SNS Ján Slota známy aj pre svoje kontroverzné vyjadrenia. Hlina aj dnes o Slotovi tvrdil, že bol na tohtotýždennom rokovaní parlamentu pod vplyvom alkoholu.
Na zhromaždenie prišli aj lídri opozičných strán SDKÚ, KDH a SMK - Mikuláš Dzurinda, Ján Figeľ a Pál Csáky. Opozícia vyčíta vláde napríklad zodpovednosť za údajne nevýhodný predaj emisných kvót či kontroverznú súťaž na ministerstve výstavby, ktorú zverejnilo len na nástenke.
Hlina burcoval
"Toto poteší," povedal Alojz Hlina, keď vystúpil na pódiu a zbadal toľko ľudí. Na jeho doterajšie demonštrácie zatiaľ tak veľa ľudí ešte neprišlo.
Podľa Hlinu by to potešilo aj jeho kamaráta Pala, ktorý s ním kedysi ukradol vlajku zo sídla SNS. "To bol ten, čo ju potom viezol na motorke," povedal Hlina. Motorka sa však kamarátovi stala osudnou a zabil sa na nej.
Hlina rozprával, že nechce, aby do parlamentu chodil "ožratý Slota".
"Evidentne bol ožratý." Podľa neho taký človek môže v parlamente niečo rozbiť, alebo sa tam pozvracať a daňoví poplatníci to budú musieť všetko zaplatiť. Hlina tiež povedal, že býva blízko parlamentu a nechce, aby jeho dcéru zrazil opitý poslanec na ulici.
Hlina pobavil ľudí aj svojimi definíciami opozičných lídrov, ktorí stáli pod pódiami. Napriek tomu, že mnohí môžu byť vnímaní kontroverzne, Hlina sa snažil na každom nájsť niečo pozitívne.
FOTO - JURAJ BARTOŠ
Mikuláš Dzurinda je podľa neho príbeh ťahu na bránku a odvahy. Tú prejavil, keď sa nenechal predbiehať na vleku Mikulášom Černákom. Ján Figeľ je príbeh slušnosti, Pál Csáky je hrdá a dôstojná osoba ako maďarský
národ, Béla Bugár je obeťou toho, kam sme sa dopracovali, Richard Sulík je príbeh modernosti, racionality a internetu a Peter Zajac nám pripomína, že tu máme aj intelektuálov v tejto krajine.
S búrlivou odozvou sa stretlo aj vyhlásenie ďalšieho organizátora protestu Ondreja Dostála, podľa ktorého vládnutie súčasného kabinetu vyjadruje charakteristika, že Fico vyberá peniaze od ľudí, aby ich rozdal svojim kamarátom.
Postoj obyvateľov Bratislavy sa pritom zväčša líši od iných regiónov Slovenska a napríklad vo vlaňajších voľbách na post župana uspel kandidát opozície spomedzi ôsmich krajov len v bratislavskom.
Politici Fica nešetrili
"Myslím si, že treba povedať, že kráľ je nahý, že oklamali voličov," poznamenal Bugár. Dodal, že hoci sú s Csákym politickými súpermi, nemá problém kedykoľvek si s ním podať ruku a nevadí mu ani spoločná účasť na demonštrácii.
"Jediné, čo pomôže, je izolovať Smer-SD a vytlačiť ho niekam preč, aby tu už nestrašil," povedal na mítingu predseda Slobody a solidarity Richard Sulík.
"Už bolo dosť tejto vládnej koalície. Slovensko spalo dosť dlho a je načase, aby sa zobudilo," vysvetlil dôvod svojej účasti na demonštrácii predseda OKS Peter Zajac.
Organizátori demonštrácie vyzvali ľudí, aby im "nebolo jedno", čo sa stane s ich krajinou. Hlina na záver akcie, ktorú hudbou podfarbila skupina Živé kvety, vyzval opozíciu na spoluprácu a avizoval ďalšiu demonštráciu približne o mesiac.

Beata
Balogová
