Bratislava 20. apríla (TASR) - Komplexný program boja so zločinnosťou má vládnym kabinetom stanovených 7 základných cieľov. Odpočet ich plnenia budú poslanci onedlho posudzovať na predposlednej schôdzi zákonodarného zboru.
V analýze eliminácie rastu zločinnosti s dôrazom na jeho organizovanú formu vláda konštatuje, že zvýšenie objasnenosti kriminality vo všeobecnosti na úroveň 54,61 percenta má zásluhu aj kooperácia všetkých bezpečnostných zložiek štátu. Zo 40 prípadov organizovanej kriminality ich bolo objasnených 38, pričom išlo najmä o vymáhanie poplatkov za ochranu, nezákonné vymáhanie dlhov, násilie na objednávku, ale aj ničenie majetku a ilegálnu prepravu osôb cez naše územie.
Polícia má poznatky o 15 organizovaných a 11 zločineckých skupinách, mnohé z ich zanikali a znovu sa aktivizovali v iných, často väčších zoskupeniach. Zanikli tri zločinecké bandy a dve boli rozložené. Pri odhaľovaní rozličných foriem organizovanej trestnej činnosti boli využívané aj poznatky SIS, Vojenského spravodajstva a častokrát aj Colného riaditeľstva SR.
Pri odhaľovaní korupcie bolo podľa dokumentu vlády evidovaných 83 prípadov a objasnených 78. Išlo predovšetkým o nelegálne postupy pri získavaní informácií alebo konania súvisiace s výkonom právomocí. Polícia za tento trestný čin prepustila 17 svojich členov.
Drogová trestná činnosť mala na Slovensku za uplynulé obdobie rastúci trend, zaznamenaných bolo 1041 prípadov. Na dovoze drog sa medzi kuriérmi objavili najmä doteraz bezúhonní občania, ktorí s mafiami spolupracovali aj pri ich ďalšej distribúcii mimo hraníc SR. V oblasti priameho predaja drog konzumentom primárnu úlohu podľa informácií zverejnených v citovanej správe zohrávajú rómske rodinné klany predávajúce drogy v bytoch. Rozmohol sa aj predaj cez telefón. Za úspech možno v tejto oblasti považovať zadržanie 9,7 kg a 63 384 tabliet rôznych druhov omamných a psychotropných látok a prekurzorov.
Komplexný program sa zaoberá aj vytvorením bezpečného prostredia pre život a prácu občanov, pričom za prioritu považuje prelomenie bariér medzi nimi a všetkými zainteresovanými subjektmi. V súvislosti s prejavmi medzinárodného terorizmu bola venovaná zvýšená pozornosť aktívnym členom a sympatizujúcim osobám extrémistických hnutí i cudzincom z rizikových krajín. Z legislatívnej oblasti sa za pozitívum považuje napríklad spresnenie zákona o Policajnom zbore a zriadenie Úradu medzinárodnej policajnej spolupráce. Pre potlačenie zločinnosti má význam aj aproximácia právnych predpisov a prehodnocovanie medzinárodných dohôd o spolupráci. V dokumente pripravenom vládou sa podrobnejšie analyzujú napríklad oblasti materiálno-technického zabezpečenia Zboru väzenskej a justičnej stráže, personálne zabezpečenie všetkých zložiek polície a možnosti súčinnosti s medzinárodnými organizáciami a inštitúciami.
*pm rč
NNNN