BANSKÁ BYSTRICA. Už vyše pol roka ubehlo odvtedy, čo zamestnanci generálneho riaditeľstva v štátnom podniku Lesy SR zverejnili podozrenia o nehospodárnom nakladaní s verejnými financiami. Pracovníkov, ktorí na to upozornili, podnik už prepustil. Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) ani ministerstvo pôdohospodárstva pritom stále podozrenie nepreverili.
Riaditeľka odboru komunikácie NKÚ Lenka Nosáľová aj hovorkyňa ministerstva Adriana Jobbiková sa zhodne odvolali na policajné vyšetrovanie.
Predseda NKÚ Ján Jasovský po zverejnení kauzy pôvodne uvažoval o kontrole, ale napokon sa rozhodol inak. „Vzhľadom na to, že v tejto veci začali konať aj orgány činné v trestnom konaní, ktoré majú k dispozícii dokumenty a doklady potrebné na vykonanie kontroly, kontrola NKÚ by spôsobovala zmätočnosť situácie a bola by duplicitná,“ vyhlásila Nosáľová.
Kauzu vyšetruje niekoľko policajných tímov. Výsledkom je zatiaľ trestné stíhanie pre zločin porušovania povinností pri správe cudzieho majetku.
Hovorkyňa NKÚ zdôvodnila rozhodnutie neposlať kontrolu do štátnych lesov aj tým, že úrad kontroloval podnik pred štyrmi rokmi a kapacitne častejšie kontroly nestíhajú.
Zistiť skutočný stav v hospodárení Lesov SR môže aj rezortná kontrola. „K prípadu sa nebudeme vyjadrovať až do skončenia vyšetrovania,“ uzavrela hovorkyňa Jobbiková.
Ministerskú kontrolu mohlo zaujímať napríklad to, či vedenie Lesov SR dodržalo príkazy ministra Becíka o zákaze prenájmov revírov a zákaz prenájmov a predajov majetku O kontroly nepožiadalo ani vedenie Lesov SR. Odvolalo sa na to, že podozrenia vyšetruje polícia.
Ako vláda plní sľub rozvíjať podniky v štátnom vlastníctve
Čo sľúbili: Vláda Slovenskej republiky je presvedčená, že aj štát môže byť dobrý hospodár a veď netreba chodiť ďaleko. V Európe máme množstvo veľmi kvalitných firiem v štátnom vlastníctve, ktoré sú dôkazom toho, že aj štát môže spravovať majetok.
Zdroj: Robert Fico, hodina otázok, NRSR, 19.10.2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Ak si štát vo svojom vlastníctve ponechá podniky, mal by zabezpečiť ich efektívne fungovanie.
Aká je realita? Sľub nebol splnený. Mnohé zo štátnych podnikov stagnujú alebo sa ich výkony zhoršujú, pričom do plusových čísel sa nedostali ani v predkrízovom období. Železnice SR, Cargo Slovakia, Slovenskú televíziu, Slovenský rozhlas, Všeobecnú zdravotnú poisťovňu či štátne nemocnice musela vláda zachraňovať dotáciami, resp. návratnou finančnou výpomocou. Proti „nezodpovednému a nehospodárnemu nakladaniu s financiami" protestovali v roku 2009 aj zamestnanci Lesov SR.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.
Ako vláda plní sľub bojovať proti korupcii a veľkej ekonomickej kriminalite
Čo sľúbili: (SMER si kladie za cieľ) Trpezlivo a razantne odhaľovať a postihovať veľké prípady ekonomickej kriminality a politickej korupcie, aby sa ľuďom vrátila dôvera v spravodlivosť a rovnosť pred zákonom.
Zdroj: Volebný program SMER-u, december 2005
Znižovaním byrokracie, skvalitnením legislatívy v oblasti verejnej správy a správneho konania bude (vláda) vytvárať podmienky na obmedzovanie priestoru pre korupciu.
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Obmedzenie priestoru pre korupciu a boj proti veľkej ekonomickej kriminalite podporia dôveru ľudí v právny štát a zefektívnia tak fungovanie spoločnosti.
Aká je realita? Sľub nebol splnený. Na Slovensku sa podľa vnímania ľudí i medzinárodných hodnotení korupcia rozmáha. Podľa Svetového ekonomického fóra (WEF) sa Slovensko vo vládnej korupcii prepadlo zo 76. miesta v roku 2006 na 127. miesto v roku 2009, čím sa zaradilo medzi najhoršie hodnotené štáty sveta. Index Transparency International ukázal, že po mierne pozitívnom vývoji sa v roku 2009 vnímanie korupcie dramaticky zhoršilo. Slovensko dnes dosahuje skóre 4,5 (na stupnici od 1 do 7), čo je horšie ako 4,7 v roku 2006. O tom, že vláda nevytvorila podmienky pre obmedzovanie priestoru pre korupciu, svedčia aj desiatky medializovaných káuz korupcie a klientelizmu vo verejnej sfére. V reakcii na sériu škandálov vláda dvakrát novelizovala zákon o verejnom obstarávaní a vymenila viacerých ministrov.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.

Beata
Balogová
