Agentúrne spravodajstvo sme doplnili autorským článkom denníka SME
BRATISLAVA, PEZINOK. Keď začal František Mojžiš podnikať, vozil sa na starej škodovke. Teraz má rovnako nenápadný Seat, ktorý ešte spláca. Po rokoch podnikania mu vraj neostalo nič. Ani eurá na zaplatenie právnika. Preto mu ho v utorok Špecializovaný trestný súd v Pezinku pridelil. Súd bude pokračovať v dňoch 22. marca až 31. marca a od 19. apríla do 30. apríla.
"Ja som sa sem neprišiel brániť, ale hľadať pravdu," povedal.
Keďže Mojžiš na obhajobe trval, bez tohto rozhodnutia súdu by sa proces v kauze Drukos nemohol začať. Ako bývalý šéf nebankovky je obžalovaný z podvodu. Vyše 25-tisíc ľudí údajne pripravil o vyše 130 miliónov eur.
Mojžiš venoval svoj majetok ešte v roku 1997 bystrickému biskupskému úradu. Odvtedy tvrdí, že nič nevlastní.
S manželkou má bezpodielové vlastníctvo, takže jemu nič nepatrí. Ani honosný dom, v ktorom býva s rodinou. Súd preveril Mojžišove majetkové pomery a zistil, že naozaj spĺňa podmienku, aby dostal obhajcu od štátu.
Hoci pred týždňom o to sám žiadal, včera váhal. Ohlásili sa mu vraj viacerí právnici, hoci nemá peniaze. „Ak sa niekto prihlási za týchto okolností, musím si čo najdôkladnejšie pripraviť zmluvný vzťah, aby to nebolo len o tom, že ma majú dostať," vysvetľoval Mojžiš súdu, prečo ponuky zatiaľ neprijal. S právnikmi vraj rokuje.
Nakoniec menoval len advokáta Ivana Petroviča. Predsedníčka senátu mu zavolala a ten Mojžišove slová potvrdil. Štát mu ho teda pridelil. Na naštudovanie vyše 100-tisícstranového spisu bude mať Petrovič necelé dva mesiace, keď by sa pojednávanie s Mojžišom malo začať.
Neplatil advokáta
Súd vo veci konal naposledy 20. januára, kedy pojednávanie prerušil, keďže obžalovaný potreboval čas na zabezpečenie si nového obhajcu. Jeho dovtedajší právny zástupca s ním totiž prestal spolupracovať, pretože mu neplatil.
František M., ktorý podľa obžaloby pripravil 23.000 ľudí o viac ako 122 miliónov eur, pred súdom tvrdil, že v súčasnosti nemá žiadne peniaze ani majetok. Obžalovaný vtedy získal trojdňovú lehotu na to, aby si zabezpečil nového advokáta. Súdny spis tejto kauzy má viac ako 100.000 strán.
Vypovedať má aj Mečiar a Dzurinda
ŠTS prijal obžalobu v kauze Drukos 4. novembra 2009. Prokurátor i obvinený vtedy na úvod verejného zasadnutia odmietli uzavrieť dohodu o vine a treste. Obhajca Františka M. mal k obžalobe viaceré výhrady. Prekážalo mu najmä to, že v nej nie je objasnené, kto sa mal podvodným konaním obžalovaného obohatiť.
Zároveň súdu prečítal zoznam 41 mien ľudí, ktorých chce vypočuť na hlavnom pojednávaní ako svedkov. Medzi nimi sú expremiéri Vladimír Mečiar a Mikuláš Dzurinda, bývalý minister zahraničných vecí Eduard Kukan, exministerka financií Brigita Schmögnerová, syn bývalého slovenského prezidenta Michal Kováč mladší, exguvernér Národnej banky Slovenska Ivan Šramko, exminister vnútra Gustáv Krajči, novinár a bývalý šéf kontrarozviedky Slovenskej informačnej služby Peter Tóth a bývalý veľvyslanec USA na Slovensku Ralph Johnson.
O tom, či budú v procese vypočutí, rozhodne súd. Medzi svedkami prokuratúry figuruje exminister spravodlivosti Ján Čarnogurský a známy advokát Ernest Valko.
12 rokov
Podľa obžaloby je bývalý šéf Drukosu zodpovedný za to, že vyše 23.000 ľudí prišlo o viac ako 122.817.500 eur. V roku 1999 mal uzatvárať zmluvy o pôžičke, na základe ktorých sa mali požičané peniaze vrátiť spolu so zhodnotením. Pritom mal sľubovať ich neprimerane vysoké zhodnotenie vo výške 20 až 31 percent. Obvinený podľa prokuratúry vedel, že záväzky nie sú splniteľné.
Ďalšie peniaze mal František M. získavať prostredníctvom BVD družstva v rokoch 2000 až 2002. Podľa prokuratúry boli spoločnosti obvineného v rokoch 1998 až 2001 stratové a ich finančné prostriedky nestačili ani na ich fungovanie.
Františkovi M. hrozí v prípade dokázania viny trest odňatia slobody na päť až 12 rokov, do úvahy pripadajú aj iné tresty. Stíhaný je na slobode. Trestný spis má 332 zväzkov, čo je približne 100.000 strán. Policajné vyšetrovanie slovenského nebankového subjektu - spoločnosti Drukos sa skončilo po piatich rokoch v decembri 2007.
Ako vláda plní sľub zlepšiť vymožiteľnosť práva
Čo sľúbili: V záujme efektívneho boja s korupciou vláda SR podnikne kroky na prijatie legislatívnych a technických podmienok potrebných na skrátenie času od odhalenia a objasnenia protiprávneho konania po jeho potrestanie.
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Skvalitňovanie súdnictva patrí medzi najdôležitejšie priority Slovenska.
Aká je realita? Sľub zostáva prevažne nesplnený. Priemerná dĺžka súdnych konaní oproti predchádzajúcemu volebnému obdobiu neklesá, výnimkou sú občianskoprávne spory. Vymožiteľnosť práva negatívne ovplyvnilo zrušenie Špeciálneho súdu v máji 2009. Zhoršovanie atmosféry v súdnictve dokumentuje aj petícia „Päť viet", ktorú v októbri 2009 podpísalo viac ako sto sudcov.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.

Beata
Balogová
