BRATISLAVA. Zmluva o nákupe očkovacích látok proti pandemickej chrípke, ktorú Správa štátnych hmotných rezerv (SŠHR) SR uzavrela vlani s farmaceutickou spoločnosťou Sanofi Pasteur, je podľa správy o nákupe vakcín ekonomicky výhodná.
Jej vypracovanie inicioval poslanec Štefan Zelník (SNS), ktorý tak reagoval na to, že o nákupe "odznelo množstvo lží a neprávd". Médiá vlani upozornili, že spomínanú spoločnosť zastupuje na Slovensku Zelníkov asistent. Poslanec však poprel, že by bol asistent do dodávania vakcín zapojený.
Opozičnému zákonodarcovi Viliamovi Novotnému (SDKÚ-DS) sa zároveň nepáčila "privysoká" cena za vakcíny, žiadal predložiť i podmienky tendra a zmluvu.
Výhodnosť odôvodňuje SŠHR SR tým, že v konečnej cene 7,6 eura za jednu vakcínu je zahrnutá aj jej distribúcia a striekačka s ihlou.
"Napríklad v Českej republike boli všetky náklady na distribúciu materiálu a na aplikáciu vakcíny hradené štátom," uvádza sa v materiáli, ktorým by sa v stredu 27. januára mala zaoberať vláda. Ak by Slovensko postupovalo lacnejšou alternatívou, celkovo by zabezpečenie distribúcie pandemickej vakcíny a aplikačnej formy vyžadovalo finančné prostriedky vo výške cca 803.880 eur bez DPH, uvádza sa v správe.
Ako ďalej vyplýva z materiálu, po schválení nákupu milión vakcín vládou v septembri 2009 boli oslovené štyri spoločnosti, pričom sa s tromi následne aj rokovalo. Po vyhlásení verejného obstarávania metódou rokovacieho konania bez zverejnenia si súťažné podklady prevzali dve spoločnosti - GlaxoSmithKline a Sanofi Pasteur.
Tretia spoločnosť Novartis si podklady prevziať odmietla. V rámci danej lehoty na predkladanie ponúk prišla iba jedna, a to od Sanofi Pasteur. Zmluva bola podpísaná francúzskou stranou 30. novembra 2009. Celý objem vakcín by mal na Slovensko doraziť do konca februára.
Výhodou pandemickej vakcíny Panenza, ktorú Slovensko zakúpilo, je podľa SŠHR SR možnosť jej uskladnenia počas siedmich dní od prvého otvorenia ampulky v porovnaní s inými pandemickými vakcínami, kde je tento čas do 24 hodín od prvého otvorenia ampulky.
"Tu je veľký priestor na úsporu, keďže predpokladáme, že straty na vakcíne s adjuvans, ktorá sa nevyočkuje do 24 hodín, môžu dosahovať až 50 percent, samozrejme v závislosti od prístupu a manažovania očkovania očkujúcim lekárom."
Na Slovensku sa doteraz potvrdilo vyše 1150 prípadov chrípky typu A (H1N1). Vôbec prvým pacientom v SR bol 37-ročný muž, ktorý sa v máji 2009 infikoval pri návšteve USA a po návrate domov chrípku preniesol aj na svojho 8,5-mesačného syna. Zaznamenali sa tiež úmrtia 47 pacientov infikovaných vírusom tzv. prasacej chrípky.
Epidemiológovia odporúčajú ako najvhodnejšiu prevenciu očkovanie. Podľa predbežných informácií je však na Slovensku podobne ako v iných krajinách o vakcináciu malý záujem. Podľa správy sa po ukončení očkovania spraví kontrola zaočkovanosti pandemickou vakcínou v SR.