BRATISLAVA. Za najostrejší konflikt v spoločnosti považujú Slováci rozpory medzi väčšinovým obyvateľstvom a príslušníkmi rómskeho etnika či spoluobčanmi maďarskej národnosti. Vyplynulo to zo sociologického prieskumu Slovenskej akadémie vied (SAV). Najväčšie napätie v etnických vzťahoch pociťujú mladí ľudia do 30 rokov, s rastúcim vekom miera vnímaného napätia výrazne klesá. So svojím životom sú spokojné takmer dve tretiny ľudí, viac Slováci ako Maďari či Rómovia.
Viaceré skoršie prieskumy potvrdili, že predsudky voči Rómom či Maďarom žijúcim na Slovensku sa prehlbujú. Od nástupu vlády Roberta Fica (Smer-SD) do úradu v júli 2006 sa tiež zhoršili vzťahy medzi Slovenskom a Maďarskom.
Rómovia a Maďari
"Najväčšia miera spoločenského napätia sa spája so vzťahom Rómovia a nerómovia, nasleduje vzťah Slováci verzus Maďari," povedal Ján Bunčák z Univerzity Komenského v Bratislave. Upozornil, že napätie medzi Maďarmi a Slovákmi najväčšmi vnímajú obyvatelia Žilinského kraja, ktorí s príslušníkmi maďarského etnika prichádzajú do kontaktov zriedkavejšie ako Slováci na juhu krajiny. "Napätie Slováci - Maďari je výrazne spolitizované," dodal.
Napätie medzi Rómami a majoritným obyvateľstvom vnímajú podľa Bunčáka stále viac Rómovia, ktorí boli v minulosti pri posudzovaní svojho postavenia v spoločnosti pasívni. "Príslušníci rómskeho etnika začínajú byť nespokojní so svojím miestom v spoločnosti," uviedol Bunčák.
Rozdeľuje aj postavenie
Treťou najvážnejšou príčinou napätia v spoločnosti sú podľa prieskumu sociálne konflikty medzi "vrcholom" a "spodkom" spoločnosti. "Väčšina obyvateľov Slovenska pociťuje napätie vo vzťahu k vrchnosti - či už vo všeobecnosti alebo vo vzťahu medzi manažmentom a zamestnancami," poznamenal Bunčák. Ojedinele sa podľa neho vyskytuje konflikt medzi bohatými a chudobnými ľudmi.
Za zanedbateľnú označil Bunčák mieru konfliktov medzi starými a mladými, mužmi a ženami či medzi pracujúcimi a dôchodcami. "Sociálne napätie je obmedzené, vystupuje v malej miere," doplnil.
So životom sú na Slovensku spokojné dve tretiny opýtaných. Naopak, nespokojnosť pociťuje tretina oslovených. Slováci sú tradične najviac spokojní s rodinným životom.
Ako vláda plní sľub komplexne riešiť rómsku problematiku
Čo sľúbili: Vláda naďalej považuje riešenie rómskej problematiky za svoju prioritu. Na jej realizáciu bude podporovať všetky rozvojové programy s cieľom zlepšovať život Rómov a integráciu rómskej komunity do spoločnosti... Vo väčšej miere než doposiaľ budú v regionálnom rozvoji riešené sociálno-ekonomické problémy rómskej komunity s dôrazom na komplexný charakter prijímaných opatrení...
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Komplexné riešenie rómskej problematiky by viedlo k zlepšeniu životnej úrovne marginalizovaných rómskych skupín i zníženiu napätia v spoločnosti. Malo by tiež pozitívne ekonomické dopady v dôsledku zapojenia ďalšej pracovnej sily do ekonomiky.
Aká je realita? Sľub nebol splnený. Vláda do konca septembra 2009 nepokročila v čerpaní 180 miliónov eur (takmer 5,5 mld. Sk) vyčlenených na rómsku problematiku. Realitou je tiež rastúce napätie medzi väčšinovým obyvateľstvom a rómskou menšinou.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.
ISSP_Slovensko
Rozvrstvenie_spolocnosti