KOŠICE. Konkurz nebankového subjektu Horizont Slovakia, a.s., Košice, sa blíži k záveru.
"Predpokladám, že v priebehu tohto roka bude vyriešený aj posledný problém - takzvané sporové pohľadávky, keďže veriteľský výbor súhlasil s ponukou na ich predaj," uviedol dnes Bajtoš pre TASR.
Ak sa tak stane a nevzniknú iné problémy, koncom roka by sa podľa neho mohla vypracovať konečná správa pre Krajský súd v Košiciach. Ak súd správu po prípadných pripomienkach veriteľov schváli, bude môcť správca konkurznej podstaty odškodniť veriteľov.
K sporovým pohľadávkam Bajtoš spresnil, že je ich osem a týkajú sa aj dvoch amerických spoločností Commodore a Cavalier. Správca konkurznej podstaty rieši aj takzvané incidenčné súdne spory, v ktorých veritelia namietajú jeho postup, keď pohľadávku neuznal, alebo uznal len sčasti a obrátili sa preto na súd. "Ich počet sa výrazne znížil a tento rok by mali byť ukončené," dodal Bajtoš.
Konkurz na Horizont Slovakia vyhlásil súd 28. mája 2002 len niekoľko mesiacov po zavretí jeho pobočiek. Jeho konateľ Vladimír Fruni si za podvod, škodu z ktorého vyčíslili na vyše 464,71 milióna eur, už odpykáva 11-ročný trest v leopoldovskej väznici. Okresný súd v Trenčíne 13. januára vyhovel jeho žiadosti o podmienečné prepustenie na slobodu, pričom mu určil päťročnú skúšobnú lehotu. Fruni však zostáva naďalej vo väzbe, pretože okresný prokurátor podal okamžite voči uzneseniu okresného súdu sťažnosť.
Fruni kúpil spoločnosť Horizont Slovakia v roku 1997 a začal s prijímaním vkladov od obyvateľstva prostredníctvom spoločnosti BMG Invest, pričom sľuboval ich vysoké zhodnotenie. Oba nebankové subjekty stihli od obyvateľov vyzbierať vyše 2 miliardy eur a uzavreli 856.000 zmlúv. Vyše 1,75 miliardy eur použili konatelia na spätné vyplatenie vkladov a úrokov. Poškodených bolo približne 170.000 ľudí.
Ako vláda plní sľub odškodniť klientov nebankových subjektov
Čo sľúbili: Vláda SR podporí čiastočné odškodnenie poškodených klientov nebankových subjektov.
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia negatívne. Výnosy sľubované nebankovými subjektmi boli nereálne, tí ktorí do nich investovali konali neuvážene. Ak by ich štát odškodnil, konal by na úkor tých uvážlivých. Tiež by mu zostalo menej peňazí na ľudí, ktorí pomoc štátu najviac potrebujú (chorí, dôchodcovia, nezamestnaní) a na iné priority (napr. vzdelávanie).
Aká je realita? Sľub nebol splnený. Vláda nepresadila odškodnenie klientov nebankových subjektov.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.