Predseda SDKÚ tvrdí, že za svoje chyby strana zaplatila vo voľbách v roku 2002 aj v roku 2006. Tretíkrát už platiť nechce.
Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME
BRATISLAVA. SDKÚ nevie riadne vysvetliť financovanie strany v rokoch 2000 až 2004, tak aby ho bolo možné považovať za transparentné. Priznal to v utorok predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda.
„Nedokážeme novinárom zodpovedať všetky otázky, ktoré nám kladú v súvislosti s našimi záväzkami. Mrzí nás to," povedal Dzurinda.
Zároveň však dodal, že v roku 2000 zákon neprikazoval zverejňovať výročné finančné správy ani zoznam darcov. Vyzýva, aby verejnosť vtedajšie obdobie nehodnotila dnešnou optikou.
Za Palackom nepôjde Pomoc pre SDKÚ
v roku 2000 si SDKÚ zobrala pôžičku pol milióna eur od Allied Wings so sídlom v Londýne v roku 2004 predala 22miliónový dlh po Demokratickej únii a zároveň za 27 miliónov korún predala budovu . Všetko firme Soul v Bratislave. Soul získala lombardný úver z Credit Suisse, za ktorý ručí Irene Spoerry, SDKÚ v roku 2004 splatila pôžičku Allied Wings na účet vo Švajčiarsku, Kto je Allied Wings a Irene Spoerry? Nevieme, odpovedá SDKÚ.
Dzurinda hovoril o pôžičke, ktorú si strana zobrala v roku 2000 v čase, keď vznikala. Poskytnúť ju mala spoločnosť Allied Wings s prepojením na daňové raje.
Kto sú jej skutoční majitelia, neumožňujú britské zákony zistiť. Nie je tak možné skontrolovať, či za svoju štedrosť k strane nezískala neskôr odmenu v podobe zákazky.
Dzurinda povedal, že jedinou odmenou pre firmu bol sedempercentný úrok, ktorý jej v roku 2004 zaplatili. Strana nemá úverovú zmluvu ani bližšie informácie o Allied Wings.
Pôžičku zrejme vybavoval Gabriel Palacka, ktorý bol v lete 200 už oficiálne zvolený za pokladníka prípravného výboru na vznik strany.
Dzurinda sa ho na to opýtať nemieni, hoci sú priatelia.
„Keď niečo pán Fico vytiahne zajtra, napozajtra, to stále budem behať za Palackom? Nevidím dôvod. Požičali sme si za štandardných podmienok a svoj záväzok sme uhradili."
Predseda SDKÚ hovorí, že tak ako dospieva človek, tak môže dospievať aj politická kultúra a politická strana.
Jeho strana vraj dospela v roku 2006, odkedy majú financovanie transparentné a čisté. Strana zverejňuje aj údaje nad rámec zákona. Rozhodla sa tak po škandále s falošnými darcami.
Dzurinda tiež povedal, že za chyby už politicky zaplatili tak v roku 2002, ako aj 2006, keď boli voľby.
Spor s Alianciou Fair-play Generálna prokuratúra na Najvyššom súde prehrala, vďaka čomu nielen občianske združenie, ale predovšetkým občania v spore vyhrali.
Generálna prokuratúra prehrala, my sme vyhrali, tvrdí Marián Leško
Stratili pamäť Na pôžičke nie je podozrivý len jej neznámy poskytovateľ, ale aj to, že je vo výročnej finančnej správe uvedená ako bankový úver. „Ak to bol bankový úver, prečo ho nesplatili banke, ale firme?" pýta sa Zuzana Wienk z Aliancie fairplay.
„Je to len formálna záležitosť," povedal na to hovorca strany Martin Maťko s tým, že správu schválil audítor.
„Je všeobecne známe, že v roku 2000 bolo pre politickú stranu, osobitne novovznikajúcu bez príspevku zo štátneho rozpočtu, prakticky nemožné získať úver v slovenskej banke," vysvetľuje SDKÚ, prečo zvolili zahraničného veriteľa.
V strane si vraj nikto nepamätá, od koho si úver brali. Od januára 2001 boli v strane za financie zodpovední aj členovia rozpočtového výboru Igor Kucej, súčasný pokladník, a Pavol Prokopovič, terajší poslanec. Ani jeden z nich detaily transakcie nepozná.
Strana nechce vysvetliť ani pozadie odkúpenia dlhu a budovy. Predali ich firme Soul, ktorá na to získala peniaze opäť zo Švajčiarska. Transakcie súkromnej firmy vraj stranu nezaujímajú.
Aliancia Fairplay ani Transparency International vysvetlenie SDKÚ nepovažujú za transparentné. „Prehľadnosť financovania politickej strany je dôležitý aspekt dôveryhodnosti. Argumenty typu finančné dokumenty sa stratili či už sa nepamätáme oprávnene poškodzujú dôveryhodnosť SDKÚ," povedal šéf Transparency Gabriel Šipoš.
Prokuratúra mlčí Premiér Robert Fico označil transakciu za podozrenie z prania špinavých peňazí. Na otázky, či odovzdal informácie orgánom činným v trestnom konaní, neodpovedal. Na otázky, či sa tým bude zaoberať, neodpovedala ani Generálna prokuratúra.
Fico upozornil, že SDKÚ pomohli spoločnosti a osoby s prepojením na daňové raje a s účtami vo Švajčiarsku.
Dzurinda sa podľa neho včera priznal k praniu špinavých peňazí a „v priamom prenose spáchal politickú samovraždu". Už dnes chce Fico priniesť ďalšie informácie.
Dzurinda vyhlásil, že strana sa viac nebude k téme vyjadrovať a nedovolí Ficovi, aby takto zakrýval vlastné škandály.
V stredu chce Fico zverejniť ďalšie informácie o kauze. SDKÚ na to už nechce reagovať. „Bol to len začiatok kriminalizácie našej strany. Neprijmeme túto hru," dodal Mikuláš Dzurinda.
Mimovládka vyhrala nad prokuratúrou
Najvyšší súd rozhodol, že Generálna prokuratúra musí zverejniť uznesenie, prečo zastavila stíhanie v kauze falošných darcov SDKÚ.
BRATISLAVA. Senát Najvyššieho súdu prijal v novembri prelomové rozhodnutie. Dal za pravdu Aliancii Fairplay v spore s Generálnou prokuratúrou.
Aliancia od prokuratúry žiadala uznesenie a odôvodnenie, ako a prečo zastavili trestné stíhanie pre trestný čin skresľovania údajov hospodárskej a obchodnej evidencie, ktoré sa týkalo SDKÚ.
Aliancia zistila, že na zozname darcov SDKÚ sú aj ľudia, ktorí jej peniaze nikdy nedarovali. Niektorí z nich vôbec nevedeli, že na takom zozname sú. Napríklad dôchodkyňa, ktorá nemala kde vziať niekoľko stotisíc korún.
Nevedeli, kto má pravdu Prokuratúra prípad vyšetrovala, k spáchaniu trestného činu podľa nej neprišlo. „Nie je možné preukázať, že osoby, ktoré tvrdia, že dary SDKÚ neposkytli, naozaj tieto dary strane nedali. Strana si totiž svojich darcov eviduje a dary riadne zdanila. Preto prokurátor rozhodol, že trestné stíhanie vo veci zastaví," oznámila v roku 2006 prokuratúra. Prípad uzavrela ako tvrdenie proti tvrdeniu. Celé uznesenie však odmietla poskytnúť. Po štyroch rokoch tak musí podľa Najvyššieho súdu urobiť.
Súd si myslí, že orgány činné v trestnom konaní by mali zverejňovať nielen to, ako rozhodli, ale aj zdôvodnenie rozhodnutia, tak aby neprezradili utajované skutočnosti alebo osobné údaje.
Generálny prokurátor Dobroslav Trnka včera odmietol rozsudok komentovať s tým, že ho ešte oficiálne nedostal.
„Ak budú aj iné senáty Najvyššieho súdu postupovať v týchto intenciách, budú rozhodnutia orgánov činných v trestnom konaní dostupnejšie," myslí si právnik Radoslav Procházka. Predpokladá, že uznesenia budú čo najviac anonymizovať, aby v nich neboli údaje súkromnej povahy.
Kauza Dzurindu mrzí „Dodnes ma to mrzí," povedal včera o falošných darcoch predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda. „Urobili sme chyby. Bolo mi veľmi nepríjemné čeliť otázkam, ako starý človek môže dať 300-tisíc korún. Dnes takú chybu neurobíme."
(mož)

Beata
Balogová
