Bratislava 21. apríla (TASR) - Schválenie novely zákona o obecnom zriadení v roku 2001 vytvorilo podľa názoru poslanca Vladimíra Bajana stav, že zákon o hlavnom meste SR Bratislave je s ňou v protiklade. Ide napríklad o určenie počtu poslancov obecného zastupiteľstva, postavenie mestského kontrolóra, možnosť ukladania pokút. Hlavné mesto SR by malo mať vlastnú znelku.
Petržalský starosta Bajan sa snaží zmenou zákona o Bratislave dosiahnuť, aby sa na fungovaní hlavného mesta SR podieľali spoluprácou so samosprávou všetky vrcholné inštitúcie a orgány sídliace na jeho území. Táto povinnosť sa má prejaviť aj v zohľadňovaní vlastnej činnosti s potrebami mesta.
Za dôležitú zmenu považuje navrhovateľ novely zákona o Bratislave zakotvenie dvojitého postavenia mesta - ako hlavného mesta SR a zároveň aj sídla, na ktoré sa vzťahuje zákon o obecnom zriadení. Preto v príslušnom paragrafe deklaruje, že právnickými osobami nie je len hlavné mesto, ale aj jeho mestské časti. Všetky takto definované subjekty by mali mať právo hospodáriť s vlastným i zvereným majetkom a vlastnými príjmami.
V časti o postavení Bratislavy ako obce sú špecifikované právomoci mestského zastupiteľstva, ktorého kontrolór by mal byť volený na 6 rokov. Mestské zastupiteľstvo by malo mať 41 poslancov volených v priamych voľbách. Z jeho radov by mala vzniknúť aj 15 členná mestská rada. Rada starostov mestských častí by tvorila poradný orgán primátorovi Bratislavy a na čele magistrátu hlavného mesta jeho riaditeľ.
Počet poslancov miestneho zastupiteľstva sa líši podľa počtov obyvateľov tej-ktorej mestskej časti. Ich najvyšší počet môže byť 41 a najnižší päť. Upravujú sa aj právomoci miestnej rady, prednostu úradu a kontrolného orgánu zastupiteľstva.
*pm rč