Superpočítač má Čechom priblížiť búrkové mraky. My vraj naň nemáme.
BRATISLAVA. Ako rýchlo dokážu meteorológovia varovať ľudí pred záplavami napríklad na prítokoch rieky Moravy, bude zrejme už čoskoro záležať aj od toho, na ktorej strane hranice prídu. Českí meteorológovia totiž v týchto dňoch inštalujú nový superpočítač za 70 miliónov českých korún, ktorý im má pomôcť presnejšie a skôr lokalizovať búrky. Ich slovenským kolegom musí stačiť technika z roku 2003.
Súčasné počítače našim meteorológom umožňujú v predstihu predpovedať prívalové zrážky iba na širšom území. „Kde konkrétne búrka udrie, dokážeme zistiť najskôr niekoľko desiatok minút predtým," hovorí vedúci odboru výstrah SHMÚ Martin Benko.
Model Aladin, ktorý naši i českí meteorológovia používajú, dokáže pri súčasnej technike rozlíšiť náhle zhluky nebezpečných búrkových mrakov len ak sa vyskytujú na ploche väčšej ako deväť krát deväť kilometrov. Superpočítač umožní sledovať aj o polovicu menšie územia.
„Je to akoby ste iba okom sledovali horské údolie bez možnosti oceniť detaily jeho krásy. A potom vám dajú výkonný ďalekohľad a vy zrazu všetko dokonale vidíte," opísal v MF Dnes rozdiel v kvalite predpovedí Radim Tolasz z ČHMÚ.
„V praxi to znamená, že to, čo českí kolegovia v predpovednom modeli uvidia, my uvidieť nemusíme," dodáva Benko.
Nová technika českým meteorológom umožní presnejšie lokalizovať búrku o hodinu až dve skôr. Pre mestá a obce na malých, slabo regulovaných tokoch, to môže byť rozhodujúce.
„Najrizikovejšie sú najmä toky s málo priepustným flyšovým podložím. Tam na vyliatie stačia aj krátke intenzívne zrážky, alebo dlhšie slabé zrážky, ktoré už pôda nedokáže absorbovať," hovorí odborník na povodne Ľubomír Solín zo SAV. Také sú podľa neho najmä niektoré prítoky na Kysuciach, Orave, v Nízkych Beskydách, Poloninách, v okolí Myjavy alebo na tokoch Tople a Ondavy.
Takúto situáciu dobre poznajú napríklad vo východoslovenskej obci Čirč. V lete 2008 sa tam po silných dažďoch vylial z koryta potok Čirčianka. V trojmetrovej prívalovej vode zahynuli dvaja ľudia. „Nič nenaznačovalo, že príde povodeň. Keby sme vedeli, že dažde budú také intenzívne, hodina by nám stačila, aby sme varovali ľudí a odstránili lavičky nad potokom," vraví starosta obce Ján Labaš. Voda strhla miestnu cestu, zničila niekoľko rodinných domov a poškodila rozvody elektriny a plynu. Škodu vyčíslili na vyše dva milióny eur.
Práve zníženie škôd je jedným z argumentov, prečo českí meteorológovia o nový počítač bojovali. Včasná a presnejšie lokalizovaná výstraha má znížiť škody až o štyridsať percent.
SHMÚ podľa Benka na investície do novej techniky, na ktorú Čechom výrazne prispela Európska únia, peniaze nemá.

Beata
Balogová
