Bratislava 21. apríla (TASR) - Vďaka jednej vete v zákone o verejnom ochrancovi práv (VOP) nemohol a nemôže vicepremiér Pál Csáky zriadiť kanceláriu ombudsmana.
Ako sám hovorí, jeho ideou bolo, aby vláda pripravila základné podmienky pre činnosť ombudsmana. Po medzirezortnom pripomienkovaní sa však situácia zmenila. "Do zákona sa dostala veta, ktorá nie je ani v českom, poľskom, či maďarskom zákone - za zriadenie a chod úradu verejného ochrancu práv je zodpovedný ombudsman. Keď sa materiál prijal na medzirezortné pripomienkové konanie, dostal som od každého konštruktívnu odpoveď. Generálna prokuratúra sa však vyjadrila, že zásadne nesúhlasí s mojím zámerom, aby vláda urobila akýkoľvek krok, pretože je to výkonný orgán a môže konať len na základe poverenia," povedal pre TASR Csáky.
V odpovedi GP SR sa uvádza, že vicepremiérom navrhovaný postup "je v rozpore s článkom 2, ods. 2 Ústavy SR". Podľa jeho znenia štátne orgány môžu konať iba na základe ústavy, v jej medziach a v rozsahu a spôsobom, ktorý ustanoví zákon. "Zákon o verejnom ochrancovi práv neoprávňuje vládu, ani jej podpredsedov, ani vedúceho Úradu vlády SR na činnosti spojené so zriadením Kancelárie verejného ochrancu práv," uvádza sa v odpovedi prokuratúry z 21. januára 2002. "Keďže v zákone o ombudsmanovi je doslova napísané, že za všetko je zodpovedný ombudsman, to bol dôvod, prečo som zastavil proces zriaďovania. Nechcel som riskovať porušenie zákona. Veta sa do zákona dostala pravdepodobne pri jeho prerokovávaní v parlamente. Bol som poslancom a teraz som vo vláde. Tvrdím, že poslanci nepoznajú chod štátnej správy a vlády a preto si neuvedomili, že urobia silné prekážky," doplnil Csáky. Čo sa týka sídla, o dva týždne predloží vedúci ÚV SR do vlády materiál o kúpe budovy na Štefánikovej ulici v Bratislave. Vicepremiérovi sa zdá, že tam nebude sídliť ombudsman, ale sekretariát pre zahraničných Slovákov a splnomocnenkyňa vlády SR pre rómske komunity Klára Orgovánová. "Kandráč mi povedal, že má iné plány," vyhlásil pre TASR Csáky.
K záležitosti sa vyjadril aj vicepremiér pre legislatívu Ľubomír Fogaš. Konštatoval, že oficiálne materiál o umiestnení ombudsmana predložený nebol a túto úlohu vzal na seba Csáky. "Pripravoval som legislatívne krytie a to, čo súvisí s tým, aby úrad mohol vzniknúť. Vláda schválila primerané prostriedky na to, aby kancelária mohla začať fungovať. Je fakt, že oficiálnym materiálom sa kabinet nezaoberal," povedal pre TASR.
Podľa navrhovanej Csákyho koncepcie zriadenia Kancelárie verejného ochrancu práv má táto inštitúcia 28 zamestnancov a jedného vedúceho. Počíta v nej aj s materiálno-technickým vybavením a navrhol aj organizačnú štruktúru. Okrem sekretariátu VOP by mala mať kancelária päť oddelení - oddelenie štátnej správy, územnej samosprávy, fyzických a právnických osôb, zahraničnej spolupráce a sociologické, štatistické a mediačné pracovisko.