BRATISLAVA. Jeden z troch základných pilierov demokratického právneho štátu, nezávislé súdnictvo, prestáva počas pôsobenia súčasnej vlády na Slovensku existovať. V otvorenom liste adresovanom predsedovi vlády SR Robertovi Ficovi (Smer-SD) to konštatuje občianske združenie Via Iuris.
"Disciplinárne konanie proti sudcovi Miroslavovi Gavalcovi nie je len ďalším zo série vyfabrikovaných procesov, v ktorých si Štefan Harabin (predseda Najvyššieho súdu SR, pozn. TASR) vyrovnáva účty so svojimi kritikmi. Je to facka slušnosti, spravodlivosti a právnemu štátu," uvádza sa v liste s tým, že Gavalec je ako sudca Najvyššieho súdu SR disciplinárne stíhaný zato, že sa sťažoval na zlé pracovné podmienky.
"V rozhodovaní v kauzách ako Pezinská skládka, rýchlostná komunikácia R1 pri Žiari nad Hronom, zverejnenie privatizačnej zmluvy Slovenských telekomunikácií či zverejnenie uznesenia o zastavení stíhania vo veci falošných darcov SDKÚ, preukázal nielen nadštandardné znalosti z oblasti práva, ale aj vôľu aplikovať ho v súlade s duchom zákona," argumentuje občianske združenie. Rozsudky tohto sudcu pritom považuje za jasne logicky odôvodnené, presvedčivé, odvolávajúce sa na medzinárodné právne normy, pričom by mohli slúžiť študentom práva ako vzor.
Premiérovi Via Iuris tiež pripomína, že vo svojich vystúpeniach na adresu problémov v súdnictve niekoľkokrát verejne poznamenal, že tieto ťažkosti si justícia musí vyriešiť sama, nakoľko je nezávislá od výkonnej moci. "Nie je to pravda. Štefana Harabina ste sám vymenovali do funkcie ministra spravodlivosti Vo vašej vláde. Počas tohto obdobia systematicky posilňoval svoj vplyv na súdnych funkcionárov. Následne sa ako minister nechal zvoliť do funkcie predsedu Najvyššieho súdu Súdnou radou, ktorej viacerí členovia mu boli fakticky služobne podriadení," upozorňuje Via Iuris.
Šéfa kabinetu združenie vyzýva, aby sa aj ako najmocnejší muž tejto krajiny začal seriózne zaoberať problémom straty nezávislosti a znefunkčnenia inštitútov súdnictva na Slovensku. "Očakávame, že táto téma bude predmetom bilancovania činnosti vlády v rokoch 2006 až 2010 a takisto bude zaradená do Vášho volebného programu na nasledujúce volebné obdobie," píše sa v liste. Organizácia tvrdí, že súdnictvo musí byť, podobne ako iné problémy v demokratickom štáte, predmetom verejnej debaty. "Parlament a vláda sú, na rozdiel od sudcov, priamo zodpovední občanom za úroveň demokratických inštitúcií v krajine," uzatvára Via Iuris.