BRATISLAVA. Petičné hárky podpísané občanmi dnes prijali od členov petičného výboru Ľudia pre lesy v Národnej rade SR. "Petíciu vnímame ako nejakú legitimitu vyše 16 tisíc občanov, ktorí zastupujú istý názor," uviedol dnes pre agentúru SITA člen petičného výboru Peter Gogola. "Sme proti tomu, aby lesy boli predmetom politického obchodovania," píše sa v petícii Ľudia pre lesy. Podľa organizátorov tejto podpisovej akcie nemá petícia žiadny politický podtext a žiadny politický cieľ, chcú ňou upozorniť na súčasné negatívne dianie v lesnom hospodárstve na Slovensku.
V petícii žiadajú občania prezidenta SR, premiéra a ministra pôdohospodárstva, aby "lesy neboli nikým a ničím zneužívané, ale trvalo zachované pre ďalšie generácie." Signatári ďalej žiadajú, aby lesnícke organizácie a podniky obhospodarovali lesy na Slovensku zodpovedne, odborne a transparentne, bez koristníctva, bez politického vplyvu a vplyvov lobistických a záujmových skupín.
"Sme proti tomu, aby lesy boli predmetom politického obchodovania," píše sa v petícii Ľudia pre lesy. Petičnému výboru sa za šesť mesiacov podarilo vyzbierať 16 754 podpisov, aby sa petíciou začal zaoberať parlament, je potrebných 100 tisíc podpisov.
Členovia petičného výboru čakajú na Úrade vlády SR, kde sa chcú stretnúť s premiérom Robertom Ficom, aby mu odovzdali legislatívny zámer zákona o štátnom podniku Lesy SR. Ak ich predseda vlády neprijme, chcú mu materiál doručiť inak. "Nájdeme spôsob, ako mu ten materiál doručiť na stôl," povedal Gogola a dodal, že budú čakať, ako premiér zareaguje na ich návrh. Gogola nepotvrdil informáciu, že by sa mali vo veci legislatívneho zámeru stretnúť s ministrom pôdohospodárstva Vladimírom Chovanom.
Podľa Gogolu je dokument výsledkom práce expertnej skupiny, ktorá jasne zadefinovala mechanizmus riadenia a kontroly štátneho podniku Lesy SR. "Zákon by mal byť nástrojom, ktorý by v budúcnosti zamedzil politickému drancovaniu štátnych lesov, aby sa už nikdy nemohla opakovať situácia, do akej priviedlo štátne lesy jeho bývalé vedenie," uviedol v utorok Gogola.
Ako vláda plní sľub rozvíjať podniky v štátnom vlastníctve
Čo sľúbili: Vláda Slovenskej republiky je presvedčená, že aj štát môže byť dobrý hospodár a veď netreba chodiť ďaleko. V Európe máme množstvo veľmi kvalitných firiem v štátnom vlastníctve, ktoré sú dôkazom toho, že aj štát môže spravovať majetok.
Zdroj: Robert Fico, hodina otázok, NRSR, 19.10.2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Ak si štát vo svojom vlastníctve ponechá podniky, mal by zabezpečiť ich efektívne fungovanie.
Aká je realita? Sľub nebol splnený. Mnohé zo štátnych podnikov stagnujú alebo sa ich výkony zhoršujú, pričom do plusových čísel sa nedostali ani v predkrízovom období. Železnice SR, Cargo Slovakia, Slovenskú televíziu, Slovenský rozhlas, Všeobecnú zdravotnú poisťovňu či štátne nemocnice musela vláda zachraňovať dotáciami, resp. návratnou finančnou výpomocou. Proti „nezodpovednému a nehospodárnemu nakladaniu s financiami" protestovali v roku 2009 aj zamestnanci Lesov SR.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.
Ako vláda plní sľub bojovať proti korupcii a veľkej ekonomickej kriminalite
Čo sľúbili: (SMER si kladie za cieľ) Trpezlivo a razantne odhaľovať a postihovať veľké prípady ekonomickej kriminality a politickej korupcie, aby sa ľuďom vrátila dôvera v spravodlivosť a rovnosť pred zákonom.
Zdroj: Volebný program SMER-u, december 2005
Znižovaním byrokracie, skvalitnením legislatívy v oblasti verejnej správy a správneho konania bude (vláda) vytvárať podmienky na obmedzovanie priestoru pre korupciu.
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Obmedzenie priestoru pre korupciu a boj proti veľkej ekonomickej kriminalite podporia dôveru ľudí v právny štát a zefektívnia tak fungovanie spoločnosti.
Aká je realita? Sľub nebol splnený. Na Slovensku sa podľa vnímania ľudí i medzinárodných hodnotení korupcia rozmáha. Podľa Svetového ekonomického fóra (WEF) sa Slovensko vo vládnej korupcii prepadlo zo 76. miesta v roku 2006 na 127. miesto v roku 2009, čím sa zaradilo medzi najhoršie hodnotené štáty sveta. Index Transparency International ukázal, že po mierne pozitívnom vývoji sa v roku 2009 vnímanie korupcie dramaticky zhoršilo. Slovensko dnes dosahuje skóre 4,5 (na stupnici od 1 do 7), čo je horšie ako 4,7 v roku 2006. O tom, že vláda nevytvorila podmienky pre obmedzovanie priestoru pre korupciu, svedčia aj desiatky medializovaných káuz korupcie a klientelizmu vo verejnej sfére. V reakcii na sériu škandálov vláda dvakrát novelizovala zákon o verejnom obstarávaní a vymenila viacerých ministrov.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.