AKTUALIZOVANÉ 23:03

Fico: K špine SDKÚ vedie logo

Fico tvrdí, že britská firma Allied Wings, od ktorej si SDKÚ v minulosti zobrala sporný úver, sídli na rovnakej adrese ako vlastník loga SDKÚ.

(Zdroj: TASR)

Pôvodnú správu agentúry ČTK sme o 23:03 nahradili autorským článkom SME

BRATISLAVA. „Existuje vážne podozrenie, že SDKÚ vyviezla do zahraničia provízie z privatizácie strategických podnikov, prikryla ich fiktívnymi firmami a dnes ich používa na financovanie svojich aktivít.“

S takýmto vážnym obvinením prišiel v stredu premiér Robert Fico, ktorý tvrdí, že strana Mikuláša Dzurindu perie špinavé peniaze. Podľa Fica preliala SDKÚ cez účty fiktívnych firiem s prepojením na daňové raje 6 až 7 miliárd korún, ktoré zarobila na privatizácii.

Dzurinda sa správa ako Fico, myslí si Marián Leško.

Ide už o druhé vážne obvinenie, prvé prišlo v piatok, keď o SDKÚ povedal, že cez fiktívnu spoločnosť Allied Wings so sídlom v Londýne a s prepojením na daňové raje v Karibiku perie špinavé peniaze. V stredu povedal o firme viac.

„Táto firma vznikla 13. januára 2000 – niekoľko mesiacov predtým, ako požičala SDKÚ niekoľko stotisíc eur. Jej základné imanie bolo pritom iba 350-tisíc korún a zanikla 2. júna 2009 – pár týždňov po tom, čo sme avizovali, že zverejníme podozrenia o praní špinavých peňazí SDKÚ.“

Kruh sa uzavrel

Otázky na SDKÚ
 • Prečo logo SDKÚ vlastní firma Involve, ktorú vlastní zahraničná firma, a nie strana?

 • Prečo vlastní Involve, kde je pokladník SDKÚ Igor Kucej konateľom, firma Destor Investment Ltd?

 • Prečo Igor Kucej nepovie, kto stojí za firmou Destor Investment Ltd?

 • Prečo SDKÚ posiela viac ako 500­tisíc eur firme Allied Wings, ktorá sídli na rovnakej adrese ako Destor Investment?

 • Kto vybavoval požičku pre SDKÚ od Allied Wings?

 • Prečo darovala firma Involve (kde figuruje Kucej), ktorú vlastní Destor Investment, SDKÚ 14 miliónov korún v roku 2006?

Zverejnil aj informácie, z ktorých vyplýva prepojenie medzi SDKÚ a firmami, cez ktoré vraj Dzurindova strana preprala provízie z privatizácie. Logo SDKÚ vlastí spoločnosť Involve, kde je konateľom pokladník strany Igor Kucej. Stopercentným vlastníkom tejto spoločnosti je však firma Destor Investments so sídlom v Londýne, ktorej riaditeľ si uvádza adresu v Dubaji.

„Vlastníkom loga SDKÚ je ďalšia poštová schránka v Londýne. Pýtam sa pána Dzurindu, kto drží akcie na doručiteľa vo firme Destor Investments,“ kládol ďalšie otázky Fico.

Obe firmy – Allied Wings aj Destor Investments – podľa neho majú nielen rovnakú londýnsku adresu, ale aj zakladateľa, správcu a tajomníka. „Kruh sa uzatvoril. Ak je pokladník SDKÚ konateľom fiktívnej anglickej firmy Destor Investments, má prepojenie aj na firmu Allien Wings, ktorá poskytla úver SDKÚ.

Strana, ktorá nás obviňuje z korupcie a rozkrádania, si posiela peniaze zo zahraničných účtov pod kontrolou ľudí z SDKÚ,“ tvrdí Fico.

Kucej minulý týždeň tvrdil, že nepozná ľudí, ktorí v roku 2000 požičali SDKÚ peniaze a dokumenty o tom nemá k dispozícii. K Ficovým obvineniam sa v stredu nechcel vyjadriť.

Aj spoločnosť Destor Investments má základné imanie len 350-tisíc korún a zaoberá sa prieskumom trhu či verejnej mienky. „Nemáme prístup k bankovým účtom, ale je zjavné, že nejde o požičiavanie peňazí,“ predpokladá Fico. Vylúčil, že informácie má z daňových úradov či od Slovenskej informačnej služby. „Keby ste boli takí investigatívni ako pri Smere, tak na to prídete veľmi rýchlo.“

SDKÚ reaguje žalobou

Trestné oznámenie podať nemieni, orgány činné v trestnom konaní by mali podľa Fica konať samy. „Pamätám si, že keď sa pobili športovci, urobili to hneď.“ Narážal na incident z roku 2004, keď napadol zvolenský hokejista Martin Mráz rozhodcu Rudolfa Lauffa a generálny prokurátor Dobroslav Trnka dal podnet na trestné stíhanie.

Fico avizoval, že zverejní aj ďalšie informácie o financovaní SDKÚ. „Príbeh bude pokračovať.“ SDKÚ podala v stredu na Fica trestné oznámenie.

Škandál s financovaním SDKÚ prepukol v roku 2005, keď vyšlo najavo, že jej 22-miliónový dlh prevzala spoločnosť Soul so základným imaním 200-tisíc korún. Jedinou konateľkou firmy bola Sidónia Bartová – švagriná viceguvernéra NBS Martina Barta, ktorý bol v rokoch 1998 až 2002 poradcom Ivana Mikloša. Hoci šlo o malú, stratovú firmu, Soul priplatil ďalších 27 miliónov korún a získal priestory SDKÚ v centre Bratislavy.

Fico tvrdí, že táto „garážová firma“ si požičala peniaze od švajčiarskej banky Credit Suisse. Ručiteľom úveru bola Irene Spoerry s prepojením na Cyprus, ktorá sa na internete spomína v súvislosti s anonymnými finančnými transakciami.

Po tom, čo dostala SDKÚ od Soulu peniaze za predaj budovy, časť z nich poslala na účet Allied Wings v Credit Suisse. Podľa premiéra išlo o necelých 517-tisíc eur. SDKÚ tvrdí, že išlo o pôžičku, úverovú zmluvu však nepredložila.

kruh.jpg

Garážové firmy sú aj pri Dzurindovi

Pochybní ľudia a pochybné spoločnosti spolupracovali s SDKÚ.

BRATISLAVA. Už roky predtým, než na firmu Involve, s. r. o, upozornil premiér Robert Fico zo Smeru, bola táto spoločnosť zapletená do financovania SDKÚ. V roku 2006 požičala strane 14 miliónov korún. Konateľom Involve je pokladník SDKÚ Igor Kucej, majiteľom firmy je britská „garážová“ firma Destor Investment.

Tá sídli podľa premiéra na rovnakej adrese vo Veľkej Británii ako Allied Wings, ďalšia „garážová“ firma, ktorá je tiež zapletená do financovania SDKÚ.

V roku 2000 podľa Fica požičala strane 500-tisíc eur, SDKÚ to vraj vrátila v roku 2004. Strana to nepoprela, ale nechce o detailoch hovoriť.

Konateľ Destor Investment je britský občan Damian James Calderbank, ktorý býva v Dubaji. Calderbank je spojený s rovnakou floridskou firmou, Florida Incorporators Inc., ako riaditeľ Allied Wings, Verena Eulanda Jeffers. Tá býva v Karibiku.

Florida Incorporators sa špecializuje na zakladanie garážových firiem v daňových rajoch. Dôvodom, prečo si ľudia zakladajú takéto firmy je, aby bol utajený ich majiteľ a aby si znížili daňové povinnosti.
Calderbank stojí v pozadí niekoľkých firiem na Slovensku a v Českej republike.

Rovnako ako Irena Spoerry, ktorá ručila za peniaze od švajčiarskej banky Credit Suisse, ktoré v roku 2004 skončili na účte SDKÚ. Spoerry sa podpisom v roku 2005 zaručila za úver vo výške 800-tisíc eur pre malú slovenskú firmu Soul. Tá v minulosti prevzala od SDKÚ jej 22­miliónový dlh v korunách.

Nie je jasné, za akú „tretiu stranu“, o ktorej sa píše v zmluve, podpisovala úver Spoerry. Úverová zmluva, ktorú zverejnil Fico, hovorí o Spoerry ako o „jedinej riaditeľke“, ale neuvádza meno firmy, ktorú riadi.

Jej meno sa objavuje v mnohých firmách, väčšinou ide o tzv. „offshore“ firmy, ktoré, tak ako „garažové“, majú za cieľ utajiť meno ich majiteľa a vyhnúť sa daniam. Spoerry pracuje pre cyperský koncern Trident Trust, ktorý má pobočky v sedemnástich krajinách. Trident sa špecializuje na zakladanie offshore spoločností.

Spoerry sa najčastejšie objavuje v transakciách, kde vystupujú Rusi. V roku 2005 pomohla ruskému miliardárovi Glebovi Fetisovovi prebrať ukrajinského mobilného operátora UBS za 230 miliónov dolárov.

Trident spolupracoval so slovenskou World Business Association a ďalšími firmami, ktoré sa špecializujú na zakladanie papierových spoločností, ako sú Online, Akont, Office house a iné. V minulosti založili napríklad aj firmu Xiland, známu z kauzy halierového prenájmu pozemkov
Tom Nicholson
Anketa

Nie je pre vás prekážkou na spoluprácu s SDKÚ, že nedokážu vysvetliť spôsob financovania strany v minulosti?

Ján Figeľ, predseda KDH

Základný princíp pre KDH je transparentnosť, a to tak vo vládnych tendroch a zákazkách, ako i vo financovaní politických strán.

Józséf Berényi, podpredseda SMK

My sa sústredíme predovšetkým na prešľapy vládnej koalície, ktoré sú otázkou týchto dní a otázkami financovania SDKÚ sa intenzívne nezaoberáme. Počkáme si na vysvetlenie SDKÚ.

Richard Sulík, predseda SaS

Či s nimi budeme spolupracovať, sa ukáže po voľbách. Určite to pri našich úvahách bude hrať rolu, ale na to, aby sme sa o tom rozhodovali už teraz, nevidím dôvod. Počkáme si, ako sa situácia vyvinie.

Béla Bugár, predseda Most-Híd

Kým nebude jednoznačné sprehľadnený tok financií politickým stranám, budú to niektoré strany zneužívať. Nemyslím si však, že takto by sme teraz mali uvažovať, lebo potom by sme o stranách vládnej koalície nemohli uvažovať tým dupľom. Skôr som za to, aby sa zmenili podmienky financovania strán.

Jurzyca: Je to uzavretá vec

Členovia SDKÚ nechcú odpovedať na detailné otázky okolo financovania strany.

BRATISLAVA. Väčšina predstaviteľov SDKÚ, s ktorými sa SME pokúšalo spojiť v súvislosti s jej financovaním, buď nezdvíhala telefón, alebo sa nechcela konkrétne vyjadriť.

Vedúci protikrízového tímu SDKÚ Eugen Jurzyca uviedol, že vec okolo financovania strany považujú za uzavretú a na premiérove slová nebudú ďalej reagovať. Zároveň naňho podali trestné oznámenie. Toto je aj oficiálne stanovisko strany. Podobne sa vyjadril aj podpredseda strany Pavol Kubovič a poslankyňa Magda Vášáryová.

Nepodarilo sa nám spojiť s podpredsedami strany Ivetou Radičovou, Ivanom Miklošom a Milanom Hortom. Mobil nezdvihla ani vedúca tímu pre právo, poriadok a spravodlivosť Lucia Žitňanská.

Ján Krempaský

Ako SMER-SD plní sľub preskúmať privatizáciu energetických podnikov

Čo sľúbili: SMER - sociálna demokracia preskúma privatizáciu strategických energetických podnikov a v prípade zistenia porušenia zákona využije všetky právne prostriedky na zrušenie privatizačných zmlúv.

Zdroj: Volebný program SMER-u, december 2005


Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia neutrálne. Ak bol pri privatizácii porušený zákon, je správne vyvodiť dôsledky. Vyhrážanie sa investorom odňatím kontrolných právomocí bez relevantných dôvodov však ohrozuje právnu stabilitu a znižuje atraktivitu Slovenska pre ďalšie investície.

Aká je realita? Sľub je prevažne nesplnený. K zrušeniu privatizačných zmlúv nedošlo. V súvislosti s privatizáciou menšinového podielu SPP bolo podané trestné oznámenie na neznámeho páchateľa, predaj však nebol spochybnený. V roku 2008 vláda zákonom vrátila štátu časť právomocí týkajúcich sa podávania cenových návrhov.

Zdroj: INEKO

Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy
 2. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 3. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy
 4. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku
 5. Zelené Grunty vám ponúknu viac, ako očakávate
 6. Kam do tepla v januári?
 7. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely
 8. Konzultácia so svetovými odborníkmi dokáže zachrániť život
 9. Divoký Island: cesta ostrovom ľadu a ohňa
 10. Demänovku mieša iba jeden človek. Ako si strážia receptúru?
 1. Vlani sme si vyberali z vyše pol milióna inzerovaných áut
 2. V centre našej pozornosti sú zákazníci. Už 50 rokov
 3. Začiatok roka patrí dani z nehnuteľností
 4. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 5. Tipy pre atraktívne poprsie po dojčení. Plastike povedzte nie
 6. Stanovisko spoločnosti Advokátska kancelária JUDr. Radomír Bžán
 7. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy
 8. Iba dnes: Narodeninové predplatné SME.sk za 25 eur
 9. Denník SME oslavuje 25 rokov rekordným počtom predplatiteľov
 10. Najinzerovanejšie zánovné auto roku 2017? Mnohých to prekvapí
 1. Iba dnes: Narodeninové predplatné SME.sk za 25 eur 15 859
 2. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy 5 930
 3. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných 4 654
 4. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy 3 965
 5. Kam do tepla v januári? 2 492
 6. Demänovku mieša iba jeden človek. Ako si strážia receptúru? 2 375
 7. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku 2 351
 8. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely 2 231
 9. Zelené Grunty vám ponúknu viac, ako očakávate 1 311
 10. Konzultácia so svetovými odborníkmi dokáže zachrániť život 1 099

Téma: Koaličná kríza SNS a SMER (2017)


Hlavné správy zo Sme.sk

EKONOMIKA

Diskriminácia, sťažujú sa veriaci na nový poplatok za sobáš

Za cirkevný sobáš sa doteraz matričný poplatok neplatil, kresťanským aktivistom sa jeho zavedenie nepáči. Ministerstvo vnútra im sľubuje stretnutie.

DOMOV

Dobré ráno: Kto je Harabin a kto ho chce za prezidenta

Konšpirácie už nestačia, Harabina chcú za prezidenta

KOMENTÁRE

Profesionálni kresťania objavili novú diskrimináciu

Úrady si účtujú poplatok za akýsi administratívny úkon.

KOMENTÁRE

Harabin je šašo, nebezpečný bude Kotleba

Kotleba nemá čo prehrať, s hanbou neodíde, môže len oživiť svoj kapitál.

Neprehliadnite tiež

DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Záhadná petícia chce Štefana Harabina za prezidenta

Kto je Štefan Harabin a kto ho chce za prezidenta.

V Tatrách sa pripravte na silný vietor

Výstrahu druhého stupňa vydal Slovenský hydrometeorologický ústav.

Rašiho sesternica chce kúpiť mestské pozemky

Necelý rok pred voľbami je na stole predaj nehnuteľností pre jej autoumyváreň.

Šok číslo 2: Košice musia vrátiť ďalších 14,5 milióna eur z eurofondov

Magistrát: Brusel zmenil pravidlá počas hry. O pomoc žiada ministerstvo.

Harabin si za prezidenta trúfa, no k petícii za jeho kandidatúru sa nehlási

Občiansky kandidát na prezidenta potrebuje 15-tisíc podpisov. Bývalý šéf Najvyššieho súdu hovorí, že masovejšia podpora by ho do volieb posmelila.