Nákup vakcín ministerstvo zdravotníctva aj Správa štátnych hmotných rezerv zahmlievali. Vlastná správa ich usvedčila z toho, že spolupráca im škrípala.
BRATISLAVA. Ministerstvo zdravotníctva aj Správa štátnych hmotných rezerv na jeseň pri téme nákupu vakcín proti prasacej chrípke hrali o čas. Avizovaný podpis zmluvy viackrát odsunuli. Ich spoločná správa, ktorá v stredu prešla vládou, ukázala, že pri vakcínach niekoľko mesiacov tápali.
Vláda odobrila nákup vakcín na začiatku septembra. Minister zdravotníctva Richard Raši (Smer) vtedy tvrdil, že zmluvu podpíšu „v najbližších dňoch“. Rovnakú formulku opakovali úradníci aj v októbri. To bolo v období, keď sme už s kontraktom na vakcíny zaostávali za inými európskymi krajinami, napríklad aj za Českom.
Správa teraz ukazuje, že napriek septembrovému prísľubu ministra súťaž na výber vakcíny ukončili až v polovici novembra.
„To je otázka pre pána ministra,“ reagoval štátny tajomník ministerstva zdravotníctva Daniel Klačko (SNS) na otázku, prečo Raši hovoril o skorom podpise zmluvy, keď sa ešte neskončilo ani výberové konanie. Minister je na pracovnej ceste vo Vietname.
Prepojením so SNS sa nezaoberali Nová chrípka do stredy ochorelo 1154 ľudí; s novou chrípkou zomrelo už 47 pacientov; zaočkovať sa doteraz dalo šesť percent zdravotníkov; nasledovať budú tehotné ženy, chronickí pacienti a ľudia dôležití pre chod štátu, teda vojaci, policajti a pracovníci v doprave a školstve
Okrem tohto časového rozporu správa neukázala nič, čo by už verejnosť nevedela. Hlavným podnetom na jej napísanie pritom boli podozrenia, že víťazná farmaceutická firma a jej distribútor majú prepojenie na vládnu SNS.
Pre francúzskeho výrobcu vakcín Sanofi Pasteur na Slovensku pracuje aj Vladimír Olejár, asistent poslanca Štefana Zelníka (SNS), informoval v decembri denník Pravda. Správa sa tomu vôbec nevenuje, iba spomína už známy fakt, že Sanofi Pasteur bola jedinou firmou, ktorá predložila ponuku. SNS prepojenie s firmou odmietla a poslanec Zelník inicioval vypracovanie správy.
„Konštrukcie médií nemajú byť obsahom oficiálnej správy,“ hovoril už v stredu Kľačko. „Zrejme to ukáže diskusia, ktorá bude v parlamente,“ povedal o podozreniach Ľubomír Urban, riaditeľ kancelárie Správy štátnych hmotných rezerv.
Zelníkovo stanovisko k správe sa nám v stredu nepodarilo získať. Nedvíhal mobil ani neodpovedal na esemesky. Napriek tomu, že správa nič nové nepriniesla, ju rezort zdravotníctva chváli ako jasnú a výstižnú. Materiál podľa Kľačka „veľmi presne a detailne popisuje, čo súvisí s nákupom vakcín“.
Očkovanie neláka Správa sa nevenuje ani tomu, že o vakcíny proti novej chrípke je veľmi malý záujem. Lenka Šrámková, hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva v stredu uviedla, že doteraz sa dalo zaočkovať iba zhruba šesť percent zdravotníkov. Tí sú prvou skupinou, ktorú na to určil štát.
Po zdravotníkoch nasledujú tehotné ženy a chronickí pacienti. Miniprieskum SME medzi praktickými lekármi však ukázal, že ani oni sa na očkovanie nehrnú. Presné údaje o ich zaočkovanosti hygienici ešte nemajú. Na rade budú čoskoro aj vojaci a policajti. V Česku dostali očkovanie príkazom, u nás bude podľa ministrov obrany a vnútra dobrovoľné.

Beata
Balogová
