BRATISLAVA. „Angi mlyn. Aj tu je, podobne ako v iných osadách, namiesto trávy len blato a smeti.“ Takto predstavuje moderátorka Katarína Belková v reportáži v SNS web TV rómsku osadu v Michalovciach. Hneď na úvod reportáže konštatuje, že spomedzi tamojších 1800 obyvateľov „väčšina nepracuje“.
Internetová televízia SNS prináša druhú tohtoročnú reportáž opäť z rómskej osady – tentoraz z východného Slovenska. A opäť o Rómoch nehovorí inak, ako o „Cigánoch“, ani sa nevyhýba stereotypným obrazom spájajúcim Rómov so špinou a živením sa sociálnymi dávkami od štátu.
Nestačí zmeniť meno
SNS si však nemyslí, že jej reportáž je rasistická. Vysvetlenie má aj na označovanie Rómov ako Cigánov.
„Pretože SNS nie je pokrytecká a vždy pomenúvame problémy pravým menom. Slovný základ pomenovania Cigáni je etablovaný aj v zahraničnej literatúre. Nestačí zmeniť meno, ale návyky,“ zdôvodnila terminológiu reportáže podpredsedníčka strany i parlamentu Anna Belousovová.
Tá zároveň ešte v utorok navrhla obnoviť štatistiky kriminality Rómov, aby tak „ochránila slušných ľudí.“
„SNS navrhuje opätovne zaviesť vedenie štatistík trestných činov, ktorých sa dopúšťajú Rómovia a teda dôkladnejšie mapovanie kriminality v regiónoch,“ napísala Belousovová.
Rovnaká požiadavka ešte zo strany bývalého ministra vnútra Vladimíra Palka zdvihla vlnu kritiky už minulé leto, keď ju rómske organizácie označili za diskriminačnú a rasistickú.
Podpredsedníčka parlamentu chce však navyše obmedziť „slobodný pohyb recidivistov a páchateľov trestných činov“ v rámci možností „súčasných technológií“. Ako si túto kontrolu predstavuje, nevysvetlila.
Aj v súčasnosti je u nás možné, aby súd páchateľovi obzvlášť závažného zločinu uložil ochranný dohľad, počas ktorého tento musí hlásiť, ak sa napríklad vzdiali zo svojho bydliska.
Zvolebnieva sa
Vicepremiér pre menšiny Dušan Čaplovič si myslí, že zo strany SNS ide o predvolebné populistické návrhy a strane odkázal, že mala takmer štyri roky na to, aby z ministerských postov riešila problematiku Rómov.
„Preto, že ide o čisto demagogické predvolebné maniere, ktoré ani ich predkladatelia nemôžu myslieť vážne, podpredseda vlády Dušan Čaplovič sa do takýchto, nič neriešiacich diskusií nebude zapájať,“ reagoval na reportáž SNS a návrh podpredsedníčky parlamentu o štatistikách rómskej kriminality Čaplovičov hovorca Michal Kaliňák.
Zdržanlivejší bol druhý koaličný partner SNS. „Nevidíme dôvod komentovať webovú stránku inej politickej strany, ale slušnú formu vyjadrovania považujeme za dôležitú,“ povedala hovorkyňa HZDS Soňa Jantoľáková.
Laco Oravec z Nadácie Milana Šimečku si myslí, že reportáž SNS je skryto rasistická a pochybne stotožňuje poberanie sociálnych dávok s rómskou osadou.
„Ide o kombináciu neznalosti legislatívy a absenciu úcty k medzinárodnej úprave ľudských práv,“ hovorí Oravec. Podľa neho tak SNS predvolebne reaguje na popularitu extrémistov Slovenskej pospolitosti.
Ako vláda plní sľub komplexne riešiť rómsku problematiku
Čo sľúbili: Vláda naďalej považuje riešenie rómskej problematiky za svoju prioritu. Na jej realizáciu bude podporovať všetky rozvojové programy s cieľom zlepšovať život Rómov a integráciu rómskej komunity do spoločnosti... Vo väčšej miere než doposiaľ budú v regionálnom rozvoji riešené sociálno-ekonomické problémy rómskej komunity s dôrazom na komplexný charakter prijímaných opatrení...
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Komplexné riešenie rómskej problematiky by viedlo k zlepšeniu životnej úrovne marginalizovaných rómskych skupín i zníženiu napätia v spoločnosti. Malo by tiež pozitívne ekonomické dopady v dôsledku zapojenia ďalšej pracovnej sily do ekonomiky.
Aká je realita? Sľub nebol splnený. Vláda do konca septembra 2009 nepokročila v čerpaní 180 miliónov eur (takmer 5,5 mld. Sk) vyčlenených na rómsku problematiku. Realitou je tiež rastúce napätie medzi väčšinovým obyvateľstvom a rómskou menšinou.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.

Beata
Balogová
