BRATISLAVA. Na strednú a východnú Európu udreli silné mrazy. Na Slovensku nie sú teploty až také nízke ako v Česku či Poľsku, kde si mráz vyžiadal v posledných týždňoch desiatky obetí, ničí im koľajnice a elektrické vedenie. U nás v Bánovciach nad Bebravou pod schodiskom Obvodného úradu v stredu našli zamrznutého bezdomovca. Večer predtým pod schodiskom pil, ráno bol už mŕtvy.
Naše úrady však na mrazivé počasie zareagovali mimoriadnymi opatreniami. Predpoveď sľubovala mrazivú noc s teplotami mínus 10 až mínus 15 stupňov, v kotlinách a dolinách aj okolo mínus dvadsať a ďalší chladný deň so silnejúcim vetrom a na západe Slovenska aj so slabším snežením. Železnice otvorili na 24 hodín stanice, aby ľudia pri čakaní na spoje nemrzli vonku.
Otvorili železničné stanice Nočné teploty z utorka na stredu Daugavpils (Lotyšsko) – 33,3 Horská Kvilda (Česko) –30,9 Funtensee (Nemecko) – 30,5 Gars am Kamp (Rakúsko) – 27,6 Spišské Vlachy – 24 Bratislava–Ivanka – 12 Sliač – 17 Košice – 11
Zdroj: ČTK, SITA
Pre silné mrazy v stredu zasadal krízový štáb, zvolala ho ministerka práce a sociálnych vecí Viera Tomanová. Štátne a verejné orgány a samosprávy majú zabezpečiť bezdomovcom a sociálne slabším provizórne ubytovanie v ich zariadeniach a poskytnúť im aj spacie vaky či výhrevné telesá.
Noc z utorka na stredu nebola najchladnejšia za túto zimu, rozhodne však bola arktická. Slovenský hydrometeorologický ústav nameral najnižšiu teplotu mínus 24 stupňov Celzia v Spišských Vlachoch. V noci z 20. na 21. decembra to bolo ešte o pol stupňa menej. Lukáš Braun z SHMÚ hovorí, že to nie je extrém. Výraznejšie oteplenie v nasledujúcich dňoch meteorológovia nečakajú. „Pri vhodnej konštelácii meteorologických prvkov sa takáto teplota môže objaviť ktorúkoľvek zimu.“
V zime 2005/2006 v uliciach Bratislavy zomrelo 25 ľudí bez domova. Situácia s nocľahárňami pre bezdomovcov je dnes podstatne lepšia, platí to však len pre krajské mestá. Do stredy boli z tejto zimy známe dva prípady z Trenčianskeho kraja - okrem Bánoviec pred niekoľkými dňami našli mŕtveho bezdomovca v centre Trenčína a v decembri zamrzol muž v Trnave.
Arktickú noc zaznamenali z utorka na stredu aj Česko, Rakúsko, Poľsko, Nemecko a Lotyšsko. V Poľsku zamrzlo deväť ľudí, v Česku dvaja.
Zničené koľajnice a potrubie Na mnohých miestach mráz ničil infraštruktúru. V Česku a na Morave popraskali na viacerých miestach na starších tratiach koľajnice a na stanici na pomedzí južnej Moravy a Vysočiny aj v stredných Čechách zamrzli cez noc motorové vlaky. Meškali aj rýchliky.
Vo Viedni popraskalo vodovodné potrubie a museli preto uzavrieť dve ulice , išlo o najstudenšiu zimu v Rakúsku za posledných 13 rokov. V južnom Poľsku je už dva týždne bez elektriny asi 2500 domácností, sneženie a ľad poškodili elektrické rozvody. Bez prúdu je tiež zhruba 500 ľudí v Dolnom Sliezsku.
Nemecké nemocnice a úrazovky prijímajú najmenej o 50 percent viac pacientov než obyčajne. Aj nehodová služba autoklubu ADAC zaznamenala nárast výjazdov o 50 percent.
Ako odolať chladu
1.Kardiaci pozor Ľudia so srdcovocievnymi ochoreniami si musia dávať pozor. Praktická lekárka Jana Šúrová odporúča dýchať studený vzduch cez šál. Chlad môže stiahnuť srdcové cievy a vyvolať bolesti na hrudníku a iné komplikácie.
2. Dôchodcovia Starší ľudia môžu mať zúžené cievy a horšie sa im prekrvujú končatiny. Von choďte len keď je to nevyhnutné.
3. Alkoholici a narkomani sú ohrození Alkohol, či narkotiká rozťahujú cievy, pocit zimy prichádza oneskorene. Lekár Július Urban z Malaciek upozorňuje, že sa môžu dostať do fázy, keď nič necítia a nastane „ružová smrť“.
4. Bábätká a deti S bábätkom do mesiaca radšej ostanňte doma. Deti do troch mesiacov môžu podľa pediatričky Ľubice Šaškovej ísť von, najlepšie na obed, pri silnejšom slnku. Staršie deti by nemali mať problém.
5. Vhodné oblečenie Pomôže bavlnené alebo vlnené oblečenie. Viac vrstiev lepšie izoluje od chladu. Samozrejmosťou musí byť čiapka, rukavice a teplé topánky. Na minisukne treba zabudnúť. Močopohlavné orgány sú na chlad citlivejšie.
6. Pozor na omrzliny Omrzlinám predchádzajú oziabliny. Podľa Urbana sa prejavujú začervenaním kože, tzv. mravčením, či znecitlivením. V takom prípade pomôže teplo, masáž, či kúpeľ vo vlažnej vode. Ak pokožka začína fialovieť až černieť, treba vyhľadať lekára.
7. Tvár treba krémovať Tvár si treba chrániť mastným krémom.
8. Zvlhčite v byte vzduch Niektorí môžu mať suchšie v bytoch. Pomôžu im rozprašovače, vlhké uteráky na radiátoroch, či zvlhčovače vzduchu z obchodu.
vev
Na noc idú do nocľahárne, cez deň sa nemajú kam skryť
Bezdomovci v nocľahárni: o šiestej ráno majú budíček, o siedmej musia vyraziť von a od štvrtej popoludní sa vracajú, aby si počkali na registráciu.
BRATISLAVA. Je utorok šesť hodín večer a v čakárni Nocľahárne sv. Vincenta de Paul na okraji Bratislavy sa tiesni 30 ľudí bez domova. Niektorí už od štvrtej čakajú na registráciu, aby noc nestrávili vonku. Má byť extrémne mrazivá.
Na rozdiel od „kolegov“ v menších mestách majú šťastie. Zariadenie, ktoré otvorilo vráta v zime 2006/2007, pojme až 180 ľudí, a to aj bez dokladov či podnapitých. O siedmej ráno ho musia opustiť a čaká ich dilema – kde stráviť mrazivý deň.
„Človek skoro ráno nemá kam ísť. Z hlavnej stanice vyhadzujú, z Mlynských Nív (autobusovej stanice) vyhadzujú,“ vypočítava tmavý štyridsiatnik, ktorý sa predstaví ako Róbert Kováč zo Slatiny v okrese Levice. Mnohí ho prekrikujú, každý chce niečo povedať.
Chýbajú denné centrá „Nemáme kam ísť,“ ozýva sa zo všetkých strán. Chceli by, aby mohli prísť skôr ako večer, a to najmä cez víkend, ráno by zasa chceli pobudnúť dlhšie. Nocľaháreň však slúži iba v noci a ako každé zariadenie sociálnych služieb má pravidlá. Za noc platia 70 centov.
Registrácia sa začne o siedmej. Vonku sa zbiehajú ďalší ľudia. Prestupujú na mieste, niektorí pofajčievajú.
Maroš má 35, je z Hlohovca a tvrdí, že má dva semestre Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave. „Napíšte, že na Slovensku chýbajú denné centrá,“ hovorí pokojne a evidentne vie, o čom.
Práve takéto zariadenia majú slúžiť ľuďom bez domova, keď sa nemajú kam uchýliť cez deň. Útulky, ktoré poskytujú ubytovanie na určitý čas, majú zasa oveľa menšiu kapacitu ako nocľaháreň na Ivanskej ceste.
Pribúda chorých Nezisková organizácia Depaul Slovensko má aj útulok – pre tých, ktorých prepustili z nemocnice. Je však plný, a tak v nocľahárni pribúda ľudí, ktorým zdravotný stav nedovoľuje zostať počas dňa na ulici.
„O chorých sa núdzovo staráme aj počas dňa, avšak len od pondelka do piatku. Momentálne nie sme schopní zabezpečiť nonstop starostlivosť,“ hovorí zástupca manažéra Marián Gliganič. Najviac im chýbajú deky.
V čakárni nocľahárne sa beznádej mieša so spokojnosťou. „Som spokojná, vyspím sa do šiestej,“ povedala usmievavá štyridsiatnička.
„Dajú nám teplý čaj, môžeme tu posedieť,“ hovorí zasa pán v okuliaroch, predstaví sa ako magister Karol Ruszó. „Medziľudské vzťahy sú však zlé.“
Jozef Čavojec

Beata
Balogová
