BRATISLAVA. Dôvodom sú škandály a netransparentnosť spojené s ministerstvom výstavby a regionálneho rozvoja, ktoré bolo doteraz koordinačným orgánom pre tieto fondy.
Na základe skúseností z monitoringu nakladania s prostriedkami fondov únie je podľa zástupcov mimovládnych neziskoviek zrejmé, že presun koordinácie využívania fondov z ministerstva na Úrad vlády SR tieto problémy nevyrieši. "Aby takýto krok mal nejaký zmysel, bude potrebné urobiť systémové zmeny tak, aby sa neopakovali hrubé nedostatky a chyby, ktorých sa dopustilo ministerstvo výstavby," zdôrazňujú.
Ako zástupcovia mimovládiek vo výzve pripomínajú, Úrad vlády SR ako koordinačný orgán pre fondy EÚ by mal predovšetkým zabezpečiť využívanie fondov na zmysluplné projekty, ktoré prispievajú ku zvýšeniu kvality života vo všetkých regiónoch SR, znížiť zbytočnú a škodlivú byrokraciu zaťažujúcu príjemcov pomoci z európskych fondov a zabezpečiť vyššiu transparentnosť vo všetkých fázach rozhodovania o projektoch a programoch, ako aj proporcionálne zastúpenie socioekonomických partnerov v príprave a hodnotení programov.
Mimovládky združené v nezávislom monitorovacom systéme Úrad vlády SR vyzývajú aj k tomu, aby zabezpečil korektné verejné obstarávanie, ktoré nebude manipulované v prospech "spriatelených" firiem a skoncoval s neefektívnym čerpaním na predražené a zbytočné tovary a služby. "Zdôrazňujeme, že cieľom využívania fondov EÚ nemôže byť iba vysoké percento ich čerpania, ale tieto peniaze musia byť vynakladané účelne, zmysluplne a efektívne," dopĺňajú.
Mimovládne organizácie zastúpené v neformálnom monitorovacom výbore sú pripravené k spolupráci na pôde Rady vlády pre mimovládne neziskové organizácie pri návrhu konkrétnych krokov smerujúcich k transparentnosti a zmysluplnému využívaniu fondov EÚ. Pod výzvu sa podpísali členovia Nezávislého monitorovacieho tímu pre fondy EÚ - Helena Woleková, Nadácia SOCIA, Marcel Zajac, Centrum pre filantropiu, Roman Havlíček, Priatelia Zeme-CEPA, Ivan Kuhn, Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika, Daniel Lešinský, Centrum pre trvalo udržateľné alternatívy (CEPTA), Elena Pätoprstá, protikorupčná pracovná skupina platformy EMVO Ekofórum, Milan Janák, DAPHNE a viac než 30 organizácií a platforiem občianskeho sektora.
Ako SMER-SD plní sľub lepšie čerpať eurofondy
Čo sľúbili: SMER - sociálna demokracia bude presadzovať:
- aby sa skrátil zdĺhavý proces vyhodnocovania projektov a tým aj minimalizovali ťažkosti spojené s efektívnym čerpaním zdrojov Európskej únie, ktoré je na veľmi nízkej úrovni
- aby sa zvýšila kontrola a transparentnosť čerpania európskych fondov a odstraňovalo riziko prípadov vrátenia pridelených zdrojov a uloženia prísnych sankcií
Zdroj: Volebný program SMER-u, december 2005
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Efektívne využitie peňazí z eurofondov pomôže zvýšiť kvalitu života.
Aká je realita? Sľub je prevažne nesplnený. Vláda úspešne dočerpala prostriedky z eurofondov určené na programovacie obdobie 2004-2006 v sume takmer 1,2 mld. eur. V roku 2009 však Európska komisia požiadala Slovensko o vrátenie prostriedkov vo výške 38 mil. eur. Podstatne menej úspešná bola vláda pri čerpaní prostriedkov určených na roky 2007-13. K septembru 2009 Slovensko vyčerpalo iba 1,6% z 13,4 mld. eur, pričom schválené boli projekty vo výške 18,8%. Pre porovnanie, Česká republika čerpala prostriedky takmer 4-krát rýchlejšie.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.