BRATISLAVA. v Číž.
Fico sa mal pôvodne diskusie na tému Sociálny štát - áno, či nie? zúčastniť a bolo by to opäť bez politického oponenta.
Tému pripravuje moderátor Milan Blaha, ktorý pre SME povedal, že Fico mal mať odbornú oponentúru. Do diskusie pozval okrem premiéra aj predsedu SAV Jaromíra Pastoreka, prezidenta AZZZ Tomáša Malatinského, historika a publicistu Ivana Laluhu a Marcelu Gbúrovú, v poslednom čase dvornú politologičku STV. Tá bola v minulosti aj poslankyňou HZDS či členkou rovnakého poslaneckého klubu Spoločná voľba ako Fico.
Publicistickú reláciu Večer na tému vysiela STV v rovnakom čase, ako niekdajšiu Hríbovu Pod lampou, pričom sa v nej strieda ekonomická a neekonomická téma.
Práve pri tých neekonomických sa to v poslednom období zahltilo lídrami Smeru. Pri poslednej takejto téme pred dvomi týždňami bol aj predseda parlamentu Pavol Paška, z opozičných politikov mu protiváhu robil František Mikloško z neparlamentnej KDS.
Bolo to len štyri dni po tom, ako bol Paška spolu s premiérom a prezidentom v nedeľnej O 5 minút 12. Paška bude pravdepodobne aj v nasledujúcej neekonomickej relácií Večer na tému, ktorá mala byť 12. februára, no pre vysielanie programov súvisiacich so štartom olympiády sa predbežne presúva na začiatok marca, moderovať ju má František Kutlík.
Všestranný Kutlík
Bývalý zahraničnopolitický redaktor socialistickej televízie je novým nepravidelným moderátorom relácie. „Dostal som poverenie sa témam venovať nie pravidelne, ale ad hoc," povedal Kutlík, ktorý pred pár týždňami moderoval aj Večer na tému o zahraničnom vnímaní Slovenska.
Témou pripravovanej relácie, do ktorej plánuje pozvať Pašku, bude Lisabonská zmluva, jej východiska a konzekvencie pre Slovensko.
Prečo opäť Paška?: „Lebo je predseda súčasného parlamentu, v minulom pôsobil ako predseda príslušného výboru, ale nie je to definitívne, oslovený je aj Ján Figeľ či bývalý guvernér Národnej banky Slovenska," povedal Kutlík.
Kutlík sa pozná s generálnym riaditeľom televízie Štefanom Nižňanským ešte spred novembra 1989 z televízie. Pred rokom 1989 v zahraničnopolitickej redakcii televízie mohli pracovať len režimom overení ľudia, veľká časť z vtedajších redaktoroch je vedená v registračných protokoloch ÚPN.
Kutlík je vedený v kategórii ako dôverník s krycím menom Maťo. Táto kategória neznamená nutne vedomú spoluprácu s ŠtB. Kutlík povedal, že ľudia z ŠtB ho kontaktovali dvakrát, keď išiel na služobnú cestu do KĽDR.
„Ja som to bral ako dobrú službu. Informovali ma, aby som si dával pozor, že sú všade ploštice, aby sme v žiadnom prípade nenadávali na Kim Ir-sena a jeho syna, lebo by to mohol byť škandál," povedal Kutlík. „Po návrate ma kontaktovali, či sme nemali problémy a to bolo všetko," dodal. Jeho spis v ÚPN je skartovaný.
„Nikdy odo mňa ŠtB nič nechcela a v žiadnej forme ma nikdy nekontaktovala, nikdy som nedostal ani náznak ponuky na spoluprácu," povedal Kutlík.
Kutlík, hoci je v STV ako externý spolupracovník, má viacero dôležitých funkcií. Nižňanský mu v televízii vytvoril nezvyčajnú pozíciu mediátora - tzv. mediačné centrum, kde má za úlohu predchádzať súdnym sporom, či riešiť existujúce.
Vystupuje aj ako konzultant Nižňanského pre zahraničnopolitické spravodajstvo, bol aj vedúcim tzv. Volebnej kancelárie STV pri volebnom vysielaní, ale objavil sa aj pri kauze s pozastavenou reportážou v Reportéroch, kde sa občas zúčastňuje pri prezentáciách, pretože ako povedal rieši „právne spory Reportérov."

Beata
Balogová
