BRATISLAVA. TASR o tom dnes informoval predseda strany Richard Sulík s tým, že 340.000 podpisov má jeho politický subjekt na centrále, zvyšné sa nachádzajú u aktivistov po celom Slovensku a priebežne prichádzajú.
"Sme teda pripravení podať žiadosť o vyhlásenie referenda spolu s potrebným počtom podpisov. Keď sa prezident SR Ivan Gašparovič s otázkami, ktoré sú predmetom referenda, na Ústavný súd (ÚS) neobráti, podáme žiadosť o jeho vyhlásenie v stredu 17. februára. Po dodržaní všetkých ústavných termínov prichádza do úvahy len 12. jún - deň parlamentných volieb," upozorňuje Sulík na svojom blogu.
Vstupné na oslavu je 40 podpisov
Sulík pozýva pri tejto príležitosti všetkých sympatizantov na kapustnicu. Servírovať zadarmo ju však neplánuje. "Vstupné je 40 podpisov, to preto, aby sme mali dostatočnú rezervu, hárok je na http://www.referendum2009.sk/subory/peticny-harok.pdf," píše na svojom blogu Sulík. Strana bude oslavovať vo štvrtok 11. februára od 19:00 v Bratislavskej reštaurácii v Bratislave.
Podľa podpredsedu SaS Juraja Miškova sa chce strana poistiť dostatočnou rezervou v prípade, že by sa niekto snažil podpisy pod petíciou spochybniť. Každý pritom prešiel dvojnásobnou kontrolou. "Už počas zbierania sme vylúčili podpisy, ktoré by mohli byť spochybnené. To číslo, ktoré komunikujeme, je už skontrolované, nenájdete tam žiadneho Winetoua, ani Robina Hooda alebo Toma Jerryho a podobné nezmysly," konštatuje Miškov.
Strana žiada Gašparoviča o posúdenie referenda ÚS
Keďže petičný výbor akcie Referendum 2009 chce ľudové hlasovanie organizovať spolu s parlamentnými alebo komunálnymi voľbami, obrátili sa na prezidenta SR s listom, ktorým sa ho pýtajú, či nechá referendové otázky posúdiť ÚS. "Sledujeme dve možnosti. Buď sa prezident na ÚS neobráti a v tom prípade podáme žiadosť o vyhlásenie referenda spolu s podpismi 17. februára," povedal Sulík v pondelok (25.1).
Druhou možnosťou podľa neho je, že sa na ÚS obráti a v tom prípade podá žiadosť o vyhlásenie referenda koncom mája, aby sa referendum mohlo konať v deň komunálnych volieb. Sulík nepredpokladá, že by sa prezident v prípade vypísania referenda snažil o akékoľvek obštrukcie.
"Som presvedčený, že ako demokraticky zmýšľajúcemu človeku aj Vám záleží na tom, aby referendum bolo úspešné. Stalo by sa tak vôbec po prvý raz od vzniku Slovenskej republiky," uviedol v liste prezidentovi. Pre TASR vysvetlil, že v prípade úspechu by išlo o prvé úspešné referendum v SR, ktoré bolo iniciované petíciou občanov, keďže referendum o vstupe do Európskej únie iniciovali politici.
Sulík nepovažuje otázky za populistické
V prípade, že ÚS vyhlási niektorú otázku za protiústavnú, Sulík predpokladá, že sa referendum bude konať o zvyšných otázkach. Celkovo ich je šesť, cieľom prvej je zrušenie koncesionárskych poplatkov, druhej obmedzenie poslaneckej imunity, tretej zníženie počtu poslancov na 100, štvrtej stanovenie maximálnej ceny vládnych limuzín, piata má pomôcť uzákoniť voľby cez internet a šiesta má za cieľ vyňatie osôb poverených výkonom verejnej moci z práva na odpoveď garantovaného tlačovým zákonom. Aby bolo referendum úspešné, musí sa na ňom zúčastniť nadpolovičná väčšina oprávnených voličov.
Líder SaS nevidí v plebiscite žiadne sporné otázky, posudzoval ich aj ústavný právnik Radovan Procházka. "Podľa mojich vedomostí všetky otázky sú v súlade s ústavou. To znamená, že sa netýkajú daní, odvodov, štátneho rozpočtu a základných práv a slobôd," konštatoval Sulík. Nepovažuje ich ani za populistické. "Dosť ma vytáča, keď si nejaký podpriemerný minister vyváža zadok v aute za 200-tisíc eur. Bohato im postačia aj autá, ktoré navrhujeme my," uzatvára.