BRATISLAVA.
Agentúru SITA o tom informovala Kancelária prezidenta SR. Novelu zákona o organizácii činnosti vlády a organizácii ústrednej štátnej správy schválil parlament 20. januára, deň potom, čo zámer znížiť počet ministerstiev o dve na 12 formálne odobrila vláda.
Od júla sa zlúči ministerstvo pôdohospodárstva a životného prostredia, po novom sa bude volať ministerstvo pôdohospodárstva, životného prostredia a regionálneho rozvoja.
Spojí sa tiež rezort hospodárstva a rezort výstavby, v názve bude mať obe zložky. Vláda od zoštíhlenia očakáva úsporu peňazí, premiér Robert Fico to odhadol na cca 13,28 mil. eur ročne. Úprava sa dotkne až vlády, ktorá vzíde z júnových parlamentných volieb.
Zámer kritizovala opozícia i ochranári. Zlúčenie prinesie aj zmenu názvu viacerých rezortov. Pod ministerstvo kultúry prejde kompetencia cestovný ruch, ktorý sa dostane aj do jeho názvu. Ministerstvo vnútra preberie kompetencie územného a stavebného poriadku, čo umožní zrušiť krajské stavebné úrady.
Koordinácia využívania finančných prostriedkov z eurofondov prejde na Úrad vlády SR. Názov ministerstva školstva sa zmení tak, že doň pribudnú slová - vedy, výskumu a športu.
Zmenami prejde aj Fond národného majetku Počet pracovníkov Fondu národného majetku (FNM) klesne od 1. júla z aktuálnych 90 na 50 ľudí. Zruší sa aj prezídium fondu a jeho kompetencie preberie výkonný výbor. Vnútornú reštrukturalizáciu fondu prináša novela zákona o podmienkach prevodu majetku štátu na iné osoby, ktorú dnes podpísal prezident SR Ivan Gašparovič.
V rozpočte FNM by sa malo týmito krokmi usporiť 1,6 milióna eur. Zmenou dôjde podľa ministra hospodárstva Ľubomíra Jahnátka k zjednodušeniu a sprehľadneniu činnosti fondu. Ten totiž v súčasnosti už nevykonáva niektoré funkcie, ktorými bol v minulosti poverený, ako napr. privatizácia štátneho majetku.
Zruší sa prezídium fondu, ktoré má deväť členov. Zároveň sa zjednoduší celý riadiaci aparát v tom, že výkonný výbor sa zredukuje z 11 členov na päť a dozorná rada zo siedmich členov na troch.
Podpredseda parlamentu Milan Hort (SDKÚ-DS) v parlamente upozornil, že vláda chce podľa neho touto novelou zrušiť kontrolu NR SR nad činnosťou fondu, a tým aj akciami a obchodnými účasťami v hodnote takmer 2,5 miliardy eur.
Novelou sa totiž ruší prezídium fondu, ktorého členov volí práve parlament a jeho najvyšším orgánom sa stane výkonný výbor. Jeho pracovníci sú však navrhovaní vládnym kabinetom.