SME

Rómske internáty chcú už na jeseň

Vláda ťahá desaťročných piatakov z osád. S rodičmi ešte nehovorili, náklady nepoznajú.

Projekt Gándhího školy pre rómske deti v Lučenci pred dvomi rokmi stroskotal pre nedostatok detí a peňazí. Financovanie zatiaľ nedomysleli ani pri internátnych školách.Projekt Gándhího školy pre rómske deti v Lučenci pred dvomi rokmi stroskotal pre nedostatok detí a peňazí. Financovanie zatiaľ nedomysleli ani pri internátnych školách. (Zdroj: ARCHÍV SME – JÁN KROŠLÁK)

BRATISLAVA. Štát chce spustiť internáty pre rómske deti už tento rok. Tvrdí to splnomocnenec vlády pre rómske komunity Ľudovít Galbavý. „Je predpoklad, že by to mohlo byť už od septembra,“ povedal.

V Rade expertov pre výchovu a vzdelávanie Rómov ministerstva školstva podľa Galbavého „nikto nebol zásadne proti, aj keď diskusia bola živá“.

Ministerstvo školstva má teraz úlohu vytvoriť materiál o reálnosti internátnych škôl pre rómske deti na druhom stupni základnej školy, teda od piateho ročníka. „Materiál je v súčasnosti spracovaný v pracovnej verzii. Po jeho schválení s ním oboznámime verejnosť,“ povedala hovorkyňa ministerstva školstva Dana Španková.

SkryťVypnúť reklamu

Rodiny neoslovili

SNS, ktorej nominant ministerstvo školstva riadi, dúfa, že to bude „rýchly a kontinuálny proces“. Zatiaľ však ani vicepremiér pre menšiny Dušan Čaplovič (Smer), ani splnomocnenec vlády Galbavý nemajú jasnú predstavu o tom, koľko rómskych rodičov a detí sa do projektu zapojí a koľko to bude stáť.

„O konkrétnych financiách je predčasné hovoriť, pretože doterajšie vyčíslenie projektu je viac domnienkou ako vyjadrením krytia reálnych výdavkov,“ povedal Čaplovičov hovorca Michal Kaliňák.

Predseda Rómskej iniciatívy Slovenska Alexander Patkoló hovorí, že je škoda, že s internátmi vláda prišla až pred voľbami. „Je to všetko v prospech detí a môže im to len pomôcť. Ale nevidím to reálne tento rok. Rozpočet s tým neráta a tam pôjde určite niekoľko desiatok miliónov eur,“ dodáva Patkoló.

SkryťVypnúť reklamu

Člen expertnej rady a riaditeľ osemročného rómskeho gymnázia v Kremnici Ján Hero si myslí, že sa to do septembra dá stihnúť. „Začalo by sa aspoň s dvomi-tromi projektmi. Keby sa už teraz rozbehla intenzívna spolupráca medzi ministerstvom, možným zriaďovateľom školy a začali by sa oslovovať rodiny, tak je to možné,“ povedal. Ministerstvo školstva pritom nateraz o konkrétnych krokoch nehovorí.

Výchova mimo osád pomôže

Ingrid Žigová, ktorá zastupuje Klub rómskych žien v Jelšave, očakáva, že rómski rodičia budú mať o internáty pre ich deti záujem. Myslí si to aj Andrea Bučková z Kultúrneho združenia Rómov Slovenska, nie je to však podľa nej jediný nástroj vzdelávania. S deťmi treba pracovať už skôr ako v piatom ročníku. „V praxi sa osvedčilo vzdelávanie na princípe matka a dieťa, teda ešte v predškolskom období.“

SkryťVypnúť reklamu

Opodstatnenie a úspech internátnych škôl závisia od konkrétnych rodín, konštatuje Iva Grejtáková z Nadácie Milana Šimečku, ktorá pracuje s rómskymi komunitami na východe Slovenska. „V zaostalých komunitách to deťom určite pomôže. Tí rodičia, ktorí sú proti internátom, sa podľa môjho názoru a skúseností o deti viac starajú,“ hovorí Grejtáková.

Riaditeľ školy: Rodičia musia cítiť, že sú v hre

Riaditeľ osemročného gymnázia pre rómske deti v Kremnici JÁN HERO hovorí, že rodičia sa nechajú na internát presvedčiť.

Aké deti chodia na vaše gymnázium?
„Máme deti z Kremnice a okolia, ale aj zo vzdialenejších miest na Slovensku. Snažíme sa pracovať ako národnostná škola. Ideme modelom ukrajinskej národnosti – rómčina nie je vyučovacím jazykom. Sme teda otvorení všetkým deťom. Zameriavame sa na jazyky, anglický a nemecký, ale vyučujeme aj rómsky jazyk. Vlani, keď sme gymnázium otvárali, začínalo 18 detí, z toho 12 rómskych.“

SkryťVypnúť reklamu

Viete si predstaviť, že by podobné rómske internátne školy fungovali aj inde na Slovensku?
„Náš internát je pri strednej škole, to upravujú už dnešné zákony. Podobný typ osemročnej školy pre rómske deti, ktorá by mala učebné osnovy prispôsobené na prípravu na povolanie na trh práce, sa mi javí ako skutočne schodný.“

Pošlú rómski rodičia svoje deti do internátov?
„Vieme, že je to citlivá vec. Nesmie sa to robiť násilným spôsobom, ale komunikáciou, vysvetľovaním, čo je cieľom školy. Deti sú často zo sociálne slabých pomerov, teda treba brať do úvahy aj hendikepy prostredia nielen v rámci, ale aj mimo vyučovania.“

Dá sa s projektom začať už od septembra, ako hovorí splnomocnenec vlády Galbavý?
„Diskusie sa len začali. Nedá sa s tým začať frontálne. Potrebné je premyslieť lokalitu, zapojiť neziskové organizácie a samosprávu, spolupracovať s rodinami. Rodina sa musí cítiť tak, že na projekte participuje.“

SkryťVypnúť reklamu

Ako komunikujete s rodičmi?
„Spolupracujeme s komunitami v regiónoch. Napríklad v Bardejove so saleziánmi. Organizujeme rodičovské stretnutia pre rodičov v mieste, kde žijú. I sami rodičia sa hlásia ako dozor pri doprave detí a striedajú sa.“

mk

Ako vláda plní sľub komplexne riešiť rómsku problematiku

Čo sľúbili: Vláda naďalej považuje riešenie rómskej problematiky za svoju prioritu. Na jej realizáciu bude podporovať všetky rozvojové programy s cieľom zlepšovať život Rómov a integráciu rómskej komunity do spoločnosti... Vo väčšej miere než doposiaľ budú v regionálnom rozvoji riešené sociálno-ekonomické problémy rómskej komunity s dôrazom na komplexný charakter prijímaných opatrení...

Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006


Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Komplexné riešenie rómskej problematiky by viedlo k zlepšeniu životnej úrovne marginalizovaných rómskych skupín i zníženiu napätia v spoločnosti. Malo by tiež pozitívne ekonomické dopady v dôsledku zapojenia ďalšej pracovnej sily do ekonomiky.

Aká je realita? Sľub nebol splnený. Vláda do konca septembra 2009 nepokročila v čerpaní 180 miliónov eur (takmer 5,5 mld. Sk) vyčlenených na rómsku problematiku. Realitou je tiež rastúce napätie medzi väčšinovým obyvateľstvom a rómskou menšinou.

SkryťVypnúť reklamu

Zdroj: INEKO

Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  2. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  3. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  5. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  6. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  8. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu
  1. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  6. BENU otvorila v Košiciach lekáreň aj v Auparku
  7. Jedinečný koncert EURYTHMICS v Bratislave
  8. LOVESTREAM Festival oznamuje prvú vlnu interpretov
  1. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 474
  2. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 6 358
  3. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 5 667
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 073
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 044
  6. Ísť do kúpeľov je IN 4 795
  7. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 578
  8. Vypite bar s ministrom, teraz za polovičnú cenu 4 433
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu