Palacka má blízko k firmám pri SDKÚ

Mikuláš Dzurinda mlčí. Nechce prezradiť pozadie firiem, ktoré sú zapletené do financovania strany.

Gabriel Palacka a Mikuláš Dzurinda si boli v minulosti veľmi blízki a maximálne si dôverovali.(Zdroj: ARCHÍV TASR)

BRATISLAVA. Gabriel Palacka už dávno nie je pokladníkom SDKÚ, ale jeho meno je opäť na scéne. Jeho druhá manželka Eleonóra Valentová zastupovala na Slovensku švajčiarsku firmu Arcon SA, ktorá bola spolumajiteľom slovenskej firmy Involve. Tá vlastní logo SDKÚ, strane tiež darovala 14 miliónov korún.

Jej súčasným majiteľom je podľa Roberta Fica fiktívna firma Destor Investments v Londýne s jednou poštovou schránkou s prepojením na daňové raje. Jej skutočný majiteľ tak nie je známy. Konateľom Involve je pokladník SDKÚ Igor Kucej. O pozadí firmy mlčí on aj predseda strany Mikuláš Dzurinda.

O vysvetlenie financovania strany nežiadajú Dzurindu ani poslanci SDKÚ. Zhodne tvrdia, že premiér Fico zneužil tajnú službu, pričom informáciami o fiktívnych prevodoch chce odpútať pozornosť od vlastných škandálov.
Ozvala sa len podpredsedníčka SDKÚ Iveta Radičová, ktorá sa chce pýtať, prečo stojí za straníckym logom firma s prepojením na daňové raje.

Radičová má pochybnosti o logu

Pomaly neprejde týždeň, aby najsilnejšia opozičná strana SDKÚ nezorganizovala tlačovku o zlodejinách Ficovej vlády. O nástenkovom tendri, emisiách či pozemkoch v Tatrách dokáže hovoriť celé hodiny – keď má však povedať, akým spôsobom financuje svoje aktivity, mlčí. Prípadne sa vyhovára, že predseda vlády Robert Fico, ktorý zverejnil vážne podozrenia o praní špinavých peňazí zo strany SDKÚ, chce týmto spôsobom zakryť škandály svojich ministrov a koaličných partnerov.

„Je to politický manéver Roberta Fica, ktorým chce odpútať pozornosť od mýta, emisií či sociálnych podnikov. Keďže nemá čo ponúknuť, snaží sa prekryť klientelistické ťahy tejto vlády. Robí to cez spravodajské informácie a informácie z daňových úradov,“ hovorí poslanec SDKÚ Stanislav Janiš.

Podľa poslanca Ivana Štefanca cítiť, že sa blížia voľby. „Keďže premiér nemá z čoho urobiť odpočet, prichádza s novými témami. Neviem posúdiť, či sú informácie, ktoré zverejnil, pravdivé – k tomu by sa mali vyjadriť príslušné orgány. Podrobnejšie som sa tým nezaoberal, ale zatiaľ nemám pochybnosti o financovaní SDKÚ.“

logo.jpg

Prokopovič: Nech skúma Interblue Group

Poslanec Pavol Prokopovič bol v minulosti – spolu s pokladníkom Igorom Kucejom a generálnym sekretárom Štefanom Hudecom – v rozpočtovom výbore strany. Práve oni by mali najlepšie vedieť, prečo si SDKÚ požičala peniaze od firmy s prepojením na daňové raje. Prokopovič však tvrdí, že „činnosť výboru spočívala v tom, že sme sa oboznámili s ročnou uzávierkou a podpísali ju“.

Informácie, ktoré zverejnil premiér, nevníma dramaticky. „Sú to len vyhlásenia typu Branisko, Miklošove účty v Amerike a podobne.“ Podľa neho ide o účelovú bublinu. „Je zaujímavé, že premiér vie, ktorá firma má v Londýne akú schránku, dokonca na ktorom poschodí. Na druhej strane nevie zistiť, kto je za firmou Interblue Group,“ povedal Prokopovič.

- To, čo predvádza SDKÚ, je nedôstojné, tvrdí Lukáš Fila.

- Dzurinda a Fico nemajú ani štipku úprimnosti, komentuje Zuzana Wienk.

Poslankyňa Lucia Žitňanská, ktorá sa často vyjadruje k škandálom v justícii, považuje za dostatočné, že strana priznala, že nevie všetko vysvetliť. „Okrem toho sme podali aj trestné oznámenie. Ťažko sa mi k tomu vyjadruje, keďže v čase, keď sme si požičali peniaze, som nebola členkou strany. Podstata je v tom, že začal predvolebný boj, ktorý sa bude viesť aj takýmito prostriedkami.“

Poslanec a bratislavský župan Pavol Frešo sa nechcel k Ficovým obvineniam vyjadrovať. Vedúci protikrízového tímu SDKÚ Eugen Jurzyca, ktorý ako šéf INEKO pravidelne kritizoval netransparentnosť vo verejnom živote, ešte v stredu povedal, že vec okolo financovania strany považujú za uzavretú. Včera už mobil nedvíhal – podobne ako podpredseda SDKÚ Ivan Mikloš, ktorý s médiami nekomunikuje už dva dni.

Radičová: Budem sa pýtať

Poslankyňa a podpredsedníčka strany Iveta Radičová si myslí, že Fico nepredložil jednoznačné dôkazy o tom, že SDKÚ perie cez fiktívne firmy špinavé peniaze. „Hovorí len o vysokej pravdepodobnosti. Ak má relevantné podklady, je jeho povinnosťou poskytnúť ich orgánom činným v trestnom konaní. Takýto spôsob údajného prania špinavých peňazí považujem za vysoko nepravdepodobný.“

Radičová má však pochybnosti o logu SDKÚ, ktoré vlastní spoločnosť Involve, kde je konateľom pokladník strany Igor Kucej. Majiteľom firmy Involve je totiž spoločnosť Destor Investments so sídlom v Londýne a prepojením na daňové raje. Destor Investments má navyše podľa premiéra rovnakú adresu, zakladateľa, správcu aj tajomníka ako spoločnosť Allied Wings, od ktorej si SDKÚ v roku 2000 požičala státisíce eur. Fico tvrdí, že ide len o poštové schránky a dôkaz, že SDKÚ perie cez nastrčené firmy špinavé peniaze.

„Budem sa pýtať, prečo sa strana rozhodla zaregistrovať logo na zahraničnú firmu. Chcem sa stretnúť aj s ľuďmi z rozpočtového výboru, predovšetkým s pokladníkom Igorom Kucejom a požiadať ich o vysvetlenie,“ povedala Radičová. Kucej minulý týždeň tvrdil, že nepozná ľudí (firmu), ktorí požičali SDKÚ peniaze. Po tom, čo premiér v stredu zverejnil, že je konateľom spoločnosti Involve, mlčí. „Volajte hovorcovi,“ odkázal cez SMS. SDKÚ na otázky SME nereagovala. „Odpoveďou na obvinenia Roberta Fica je trestné oznámenie,“ povedal hovorca strany Martin Maťko.

Škandál s financovaním SDKÚ prepukol v roku 2005, keď vyšlo najavo, že 22-miliónový dlh SDKÚ prevzala spoločnosť Soul so základným imaním 200-tisíc korún. Jedinou konateľkou firmy bola Sidónia Bartová – hoci šlo o stratovú firmu, Soul priplatil ďalších 27 miliónov korún a získal priestory SDKÚ v centre Bratislavy.

Fico tvrdí, že táto „garážová firma“ si požičala peniaze od švajčiarskej banky Credit Suisse. Ručiteľom úveru bola Irene Spoerry s prepojením na Cyprus. Po tom, čo dostala SDKÚ od Soulu peniaze za predaj budovy, časť z nich poslala na účet Allied Wings v Credit Suisse. Podľa premiéra išlo o 516-tisíc eur. SDKÚ tvrdí, že išlo o pôžičku, úverovú zmluvu však nepredložila.

Palackov tieň opäť dobieha SDKÚ. Cez garážovú firmu

Firmy, ktoré stoja v pozadí financovania SDKÚ, nie sú až také záhadné. Pohybujú sa okolo nich ľudia, ktorí majú dlhodobo blízko k strane.

BRATISLAVA. Opäť je v tom nočná mora SDKÚ, bývalý pokladník strany Gabriel Palacka. Ani jeho odchod z politiky neznamená, že sa toto meno nebude spomínať v súvislosti s pochybným financovaním strany .
Eleonóra Valentová, druhá manželka Palacku, zastupovala švajčiarsku firmu, ktorá bola v pozadí peňazí, ktoré tiekli do SDKÚ.

Podľa dokumentov z verejnej zbierky listín v obchodnom registri v roku 2001 Valentová na Slovensku zastupovala firmu Arcon SA zo Soulce vo Švajčiarsku na základe plnej moci. Jej úlohou bola zastupovať záujmy firmy v rámci slovenskej spoločnosti Involve, s.r.o., kde Švajčiari vtedy vlastnili 80-percentný podiel. Involve je majiteľom loga SDKÚ, konateľom firmy je od začiatku terajší pokladník strany Igor Kucej. Arcon bol založený 18. februára 2000, mesiac po tom, ako Dzurinda vyhlásil, že založí SDKÚ.

V roku 2004 Arcon postúpil podiel v Involve firme Destor Investments Ltd. z Anglicka. Premiér Robert Fico (Smer) v stredu napadol Destor ako „ďalšiu poštovú schránku v Londýne“ a spojil firmu s praním provízií z privatizácie počas Dzurindových vlád.

O tom, že Arcon a Destor boli v spojení, svedčí fakt, že oboch zastupoval na Slovensku ten istý právnik, Ján Slovák z Karlovej Vsi. Skutoční majitelia firiem nie sú známi.

Uzatvorený kruh

Spoločnosť Destor Investments založila tá istá firma Corporate Directors Limited, ktorá založila aj ďalšiu garážovú firmu Allied Wings. Podľa premiéra Roberta Fica Allied Wings požičala SDKÚ vyše 400-tisíc eur v roku 2000, strana peniaze vrátila v roku 2004.

„Kruh sa zatvoril,“ povedal Fico. Dodal, že „ak je pokladník SDKÚ konateľom fiktívnej anglickej firmy Destor Investments, má prepojenie aj na firmu Allied Wings, ktorá poskytla úver SDKÚ“.

Prepojenie na Soul

Úver 800-tisíc eur si koncom roku 2004 zobrala malá bratislavská firma Soul, s.r.o., od švajčiarskej banky Credit Suisse. Podľa premiéra peniaze ihneď poslala na účet SDKÚ.

Podľa dokumentov zo zbierky listín Soul v roku 2004 vykázala neuhradenú stratu z minulých rokov vo výške 874-tisíc korún. Nevykonala takmer nijakú činnosť – tržby mala na výške len 56-tisíc korún, mzdové náklady len 77-tisíc.

To, že problémová firma Soul mohla vôbec snívať o úvere vo výške niekoľko miliónov korún, umožnila ďalšia záhadná osoba, Irene G. Spoerry zo Švajčiarska. Tá sa zaručila za úver v mene nešpecifikovanej tretej strany.

Jedinou majiteľkou Soulu je Sidónia Bartová, švagriná Martina Barta, ktorý bol istý čas externým poradcom podpredsedu SDKÚ Ivana Mikloša. V liste napísanom v roku 2007 Bartová odpovedala denníku SME, že s SDKÚ nič nemala. O tom, že prevzala dlh SDKÚ vo výške 22 miliónov korún, povedala, že išlo „o obchod, a jediné, čo ma spája s politikou je to, že som človek pravicového zmýšľania“.

Zaujímavé je, že právnik Michal Sallem, ktorý zastupoval Involve pred obchodných registrom v roku 2005, plnil rovnakú úlohu pre Soul, tiež v roku 2005.

Aj Project One

Sallem je považovaný za človeka blízkeho SDKÚ. Bol v predstavenstve firmy Project One, ktorá v roku 2005 sprivatizovala Vojenské stavby za 26 miliónov korún. Vtedy odmietol hovoriť o vzťahu k strane.

Podľa dokumentov z obchodného registra sa nákup Vojenských stavieb firme oplatil. Len v roku 2007 mala zisk 33,8 milióna korún, rozpredala aj pozemky a iný majetok za ďalších 20 miliónov korún. Majiteľ Project One Milan Kopernicý je obchodným partnerom Igora Kuceja, pokladníka SDKÚ, ktorý nastúpil po Palackovi.

Tom Nicholson
Vyhodení: Fico to nemá od nás

SDKÚ obvinila premiéra, že zneužíva SIS na svoje ciele. Ten to odmieta.

BRATISLAVA. „Keď SDKÚ povyhadzovala obrovské množstvo členov, nech sa nečuduje, že títo členovia prídu a niečo na ňu povedia.“ Týmito slovami obhajoval premiér Robert Fico, odkiaľ má informácie o netransparentnom financovaní SDKÚ.

Bývalý člen bratislavskej SDKÚ Branislav Záhradník tvrdí, že s Ficom na túto tému nikdy nehovoril. „Nikdy som nebol tak vysoko, respektíve blízko k vedeniu strany, aby som mal informácie o jej financovaní.“

Záhradníka však prekvapilo, že práva k logu SDKÚ má zahraničná firma. „Je to nebezpečné, v prípade vnútrostraníckych problémov môže prísť strana o identitu.“ Hoci už nie je členom SDKÚ, z toho, čo zverejnil premiér, je vraj Záhradníkovi smutno. „Fico robil policajta v pravicovej strane – ak s ním chce SDKÚ rovnocenne bojovať, mala by to vysvetliť.“

Ani ďalší z vyhodených členov strany Martin Kuruc netuší, od koho má Fico informácie o podozrivých transakciách SDKÚ. „Môžem odprisahať, že na túto tému som sa s ním nerozprával. Mimo poslaneckej sály som sa s ním ani nikdy nestretol.“ Aj Kuruca však zaujíma, ako vysvetlí Mikuláš Dzurinda túto kauzu. „Ako bývalý člen chcem vedieť, ako to bolo.“

SDKÚ je presvedčená, že Fico má informácie o jej financovaní zo SIS. „Ide o zneužitie právomocí verejného činiteľa,“ myslí si poslanec Martin Pado. Premiér to odmieta. „Keby ste boli takí investigatívni ako pri Smere, tak na to prídete veľmi rýchlo. Stojí to pár libier.“ SIS tvrdí, že nebude reagovať na vyjadrenia politikov.

vag

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. 7 top cyklotrás zo severu na juh
 2. Last minute tipy na Kapverdské ostrovy
 3. Voda, kotol, vymknutie: Čo stoja najčastejšie domáce katastrofy?
 4. Žijú, lebo sa nevzdali. Príbehy ľudí bojujúcich za svoje zdravie
 5. Nový Volkswagen Arteon sa predstaví na bratislavskom autosalóne
 6. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz
 7. Legendárna Štefánka opäť ožíva pod sieťou Pulitzer family
 8. Päť tipov, kam na predĺžený víkend v máji
 9. Inteligencia vo všetkom
 10. Volvo V90 Cross Country je pripravené na každé dobrodružstvo
 1. 7 top cyklotrás zo severu na juh
 2. Ako efektívne využiť podlahové kúrenie?
 3. Samsung Galaxy S8: smartfón s výnimočným displejom
 4. Túžite byť matkou, ale nedarí sa? Poďme hľadať dôvody!
 5. Last minute tipy na Kapverdské ostrovy
 6. Ako sa menila obľúbená bratislavská štvrť
 7. Nové investičné projekty v Schladmingu s výhľadom na zjazdovku
 8. Podľa M. Borguľu je práca mestskej polície slabá a nedôsledná
 9. Znížená sadzba pri pôžičke v mBank už len štyri dni
 10. Odborníci poradia, komu sa oplatí využívať obnoviteľné zdroje
 1. Last minute tipy na Kapverdské ostrovy 9 811
 2. Žijú, lebo sa nevzdali. Príbehy ľudí bojujúcich za svoje zdravie 8 566
 3. Nový Volkswagen Arteon sa predstaví na bratislavskom autosalóne 7 804
 4. Šokujúce: ako sa každý Slovák dokáže ľahko naučiť po anglicky 7 408
 5. Päť tipov, kam na predĺžený víkend v máji 5 966
 6. Voda, kotol, vymknutie: Čo stoja najčastejšie domáce katastrofy? 5 669
 7. Legendárna Štefánka opäť ožíva pod sieťou Pulitzer family 4 612
 8. Ako sa menila obľúbená bratislavská štvrť 3 101
 9. 5 krokov k vlastnému bývaniu 2 379
 10. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz 2 313

Hlavné správy zo Sme.sk

PLUS

Na prvého mája hádzal po súdruhoch vajcia. Trafil a šiel sedieť do Ilavy

Vladimír Červeň sa už odmalička do sveta budovateľských hesiel a komunistického blahobytu obohnaného ostnatým drôtom nehodil.

KOMENTÁRE

Z celého sveta: Ako sa karikaturisti smiali z Donalda Trumpa

Karikatúry Trumpa z celého sveta.

KULTÚRA

Slovenskí džezmeni sú skvelí. Chýba im však originalita

Kritika zaznela na odovzdávaní Cien Esprit za najlepší slovenský džezový album.

Neprehliadnite tiež

V niekoľkých okresoch stále platí výstraha pred povodňou

V okresoch Komárno, Galanta, Šaľa, Tvrdošín a Liptovský Mikuláš stále platí výstraha prvého stupňa pred povodňou.

Komisárke pre ľudí so zdravotným postihnutím prišli vlani stovky podaní

Zuzana Stavrovská navrhuje zlepšenia pre viacero oblastí.

Štátny tajomník: Bezpečnostná stratégia je dobrá, treba ju však aktualizovať

Lukáš Parízek dúfa, že nová stratégia sa nestane predmetom sporu.

Sme rodina navrhuje pre dlžníkov exekučnú amnestiu

Opustenie úrokov a zastavenie exekúcie navrhuje Sme rodina pre občanov, ktorí splatia svoj dlh.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop