Pred niekoľkými mesiacmi zvesil vlajku zo sídla SNS. Minulý týždeň bol jedným zorganizátorov opozičného mítingu proti Ficovej vláde. „Všetkých koaličných politikov by som vdebate zvládol ľavou zadnou. Na Fica by som sa musel dva alebo trikrát pripraviť," hovorí podnikateľ ALOJZ HLINA.
Vstupujete do politiky?
Nemôžete robiť politickú agendu a tváriť sa, že nie ste v politike. Za reálny vstup do politiky však považujem kandidatúru vo voľbách a to nie je môj prípad.
Ani otom neuvažujete?
Ak by som mal uveriť nejakému projektu, tak by mal pracovný názov správny breh. Presne toto potrebuje Slovensko.
Čo to znamená?
V normálnych krajinách máte pravicu a ľavicu, a pomedzi ne plávajú liberáli, ktorí sa raz pridajú na jednu, raz na druhú stranu. My však, žiaľ, nie sme normálna, štandardná krajina - na ľavom brehu sa zoradili šíky, naskákali do parníka a oslavujú. Sú síce trochu zmätené, keďže s hodinkami za trištvrte milióna ťažko niekoho presvedčíte, že ste socialista.
Hudba však hrá, šampanské tečie prúdom. Popri parníku idú dve loďky - v jednej sedí Mečiar a drží sa jej takou unavenou rukou. Vie, že keď pustí, loďka zmizne v hlbinách oceánu. V druhej loďke sedí Slota, zúrivo ňou kýve zo strany na stranu a čaká, čo spadne z parníka. Hoci sa mu smejú, jemu je to jedno, pretože vie, že druhý parník nebude. V tom parníku sú však naše peniaze, takže tí na pravom brehu začínajú byť nervózni až zúriví. Jednoducho treba urobiť ad hoc projekt pre danú chvíľu, kde budú tí, čo si to zaslúžia, volať k sebe všetky tie zblúdilé duše.
Vy naozaj veríte, že táto opozícia môže poraziť Fica?
Problém je, že doteraz stáli voči zoradeným šíkom na ľavej strane rozhádaní chlapci, ktorí sa hľadali. Medzitým sa doga strašne vypásla, pričom na takého veľkého psa nemôžete poslať ratlíka. Babku v Čremošnom nezaujíma, či je niekto konzervatívny alebo liberálny, ona chce mať nohy v suchu a bezpečí. Opozícia by preto mala vyslať signál, že sa vie spojiť.
To bol dôvod, prečo ste dostali jej lídrov na jednu tribúnu?
Áno, aj. Keď chcete ľudí presvedčiť, aby išli za vami, musíte prísť s nejakým zrozumiteľným heslom. Oni nebudú protestovať za nižšie dane. Ten míting sa preto niesol v duchu hesla Máme radi túto krajinu.
To ste vymysleli vy?
Áno. A myslím, že to zafungovalo - v prejave to potom použili štyria zo šiestich predsedov opozičných strán. Dovetok Nemáme radi túto vládu, vymyslel Ondrej Dostál z OKS.
Na ten míting však prišlo len okolo 500 ľudí. Považujete to za úspech?
Na moje akcie ich chodí oveľa menej, takže v tomto zmysle áno. (Smiech). Možno zohralo úlohu aj počasie či ďalšie vplyvy. No ak sa raz rozbehne snehová guľa dolu kopcom, pokým ju nezastaví skala, do doliny príde strašne veľká. Myslím, že by sa mohol podariť nabaľovací efekt - ľudia majú radi seriály, takže chceme pokračovať. Najbližšie priveziem na Námestie SNP takú plechovú garáž a predstavím dva príbehy o tom, ako sa zarábajú miliardy v amerických garážach (akcia sa uskutočnila vo štvrtok - pozn. red.).
Prvý príbeh je o tom, že vymyslíte niečo, čo ľudia potrebujú, zaplatia vám a urobia z vás miliardára - to je príbeh Billa Gatesa. Aké je z toho ponaučenie? Mohlo by to byť rýchlejšie a lacnejšie, ale ďakujeme. Druhý príbeh je o slovenských týpkoch, ktorí primitívne okradnú svojich spoluobčanov bez toho, aby im čokoľvek ponúkli. Aký je náš odkaz? Zlodeji, vráťte peniaze. Následne treba ísť pred švajčiarsku ambasádu a vyzvať veľvyslanca, aby spolu s vládou pomohli vyriešiť kauzu emisie, ktorá nás poškodila.
Nie je to naivné?
Je. Nebolo naivné zobrať Slotovi vlajku? Bolo. Ja nie som salónny demokrat ani intelektuál, za dôležitejší považujem výstup. A hoci som len jeden z päť miliónov Slovákov, tá akcia bola symbolická. Opozícia často zabúda, že hlas babky z Čremošného má rovnakú váhu ako hlas intelektuála z Artfora.
Čo by mala robiť, aby oslovila viac ľudí?
Pozitívom by bola už trojkoalícia SDKÚ-KDH-SaS, mohli by pribrať aj OKS. Potom treba vybrať lídra a otestovať, ako ho vníma verejnosť. V Amerike je to bežná vec, hovorí sa tomu kamerové skúšky. Prebieha to tak, že pred rôznymi skupinami ľudí hovoríte na rôzne témy - cieľom je zistiť, či vám ľudia uveria. U nás sa to nerobí a potom to dopadne tak, ako to dopadlo. Problém je, že v opozičných stranách je milión ambicióznych politikov, ktorí nevedia potlačiť svoje ego pre dobro veci.
Čo Maďari?
Maďari sú špecifikum našej politickej scény. Ak pridať do toho koaličného guláša trochu maďarskej papriky, tak asi len Most-Híd. Bugára by zrejme volili aj mnohí Slováci.
Prečo nie SMK?
Ten guláš by už veľmi štípal. Nemám s Maďarmi problém, veď som sa im bol aj ospravedlniť za Slotu. Csáky je však nositeľom agendy, ktorú bežným ľuďom nevysvetlíte.
Bez SMK však opozícia Fica neporazí.
Po voľbách sa predsa môžu spojiť.
Nie je to nefér? Pred voľbami ich odsunúť nabok, pretože voliči by to nestrávili, no po voľbách vám už budú zrazu dobrí?
Možno je. Je to účelové, ale iná cesta nie je.
Kto by mal byť lídrom takejto koalície?
Všetci boli pred týždňom na tribúne, treba si otestovať spätnú väzbu. Určite by to však nemali byť politici ako Peter Zajac, hoci je to múdry a vzdelaný človek. V prvom rade musí ísť o dobrého rečníka, keďže aj Fico je dobrý rečník, má dobré kamerové skúšky.
To je málo, dôležité sú aj témy - atie dnes opozícia nemá.
Programy strán dnes číta málokto. Politici už nie sú dobrí pastieri, ktorí vedú svoje stádo nezištne poľom. Sedia na požičaných alebo ukradnutých stoličkách, takže nevedia, čo môžu povedať alebo urobiť. Preto treba začať hovoriť, že tu chýba miera.
Miera včom?
Vo všetkom. Politika by mala byť službou, poslaním. Dnes sme v stave, že sa bavíme len o kradnutí - kto je väčší zlodej či darebák. Nechcem, aby sa moja dcéra učila vnímať politikov len ako podvodníkov. Keďže chýba miera, po voľbách by mal ísť niekto sedieť - napríklad za kauzu emisie. Toto by mala byť hlavná agenda.
To isté hovorila vroku 1998 aj SDK, no nikto nesedí. Politické strany nemôžu niečo také garantovať.
Problém je v tom, kto si s kým umýval ruky. Slovensko je jednoducho také malé, že pri tom umývadle sa stretli skoro všetci. Výsledkom je, že jeden zavolá druhému a povie mu, aby sa v tej či onej kauze nerýpal.
Ako môže strana, ktorá nevie vysvetliť svoje financovanie, sľúbiť voličom, že potrestá zlodejiny tejto vlády?
Keď ide o spoločnú vec, účel svätí prostriedky. Aj cirkev pamätá na situácie, kedy je možné prijať rozhodnutie, ktoré celkom nekorešponduje s pravdou. Keď rozbijete aj SDKÚ, tú babku z Čremošného už úplne dopletiete.
SDKÚ však nemôže byť dôveryhodnou alternatívou, keď má sama maslo na hlave.
Je pravda, že SDKÚ ako taká má zlý sound. Aj preto je potrebné, aby sa všetci spojili.
To znamená, že vzáujme porážky väčšieho zla treba privrieť oči nad kauzami z minulosti?
Viem, že sa to nemusí mnohým páčiť, ale pre tieto voľby iná šanca nie je. Keď už niekto pripláva k správnemu brehu, netreba ho odháňať preč, hoci nemusí byť ani dobrý človek. Aj kennedyovci kedysi pašovali rum, ďalšia generácia sa však učila po francúzsky a hrala na klavíri. Pokým my sa hádame, kto je lepší a čistejší, rastie tu jedna obrovská hydra, ktorá sa rozťahuje do všetkých strán. Ficova moc rastie takou rýchlosťou, že môže byť obrovskou hrozbou. Preto to treba zastaviť.
Chcete byť lídrom opozície?
(Smiech). Naozaj mám odpovedať? Moje kamerové skúšky, ktoré som si robil pred dvanástimi rokmi ako podnikateľ, dopadli veľmi dobre. Všetkých koaličných politikov by som v debate na akúkoľvek tému zvládol ľavou zadnou. Na Fica by som sa musel dva alebo trikrát pripraviť.
Budete kandidovať vo voľbách?
Netvrdím, že nie, nejaké rozhovory už boli. Keby som dostal konkrétnu ponuku, zrejme by som to zvažoval. Mojou agendou je revolúcia proti prázdnote. Problém je, že teraz to nikoho nezaujíma, možno o štyri alebo päť volebných období.
Čo to znamená?
Prekáža mi totálna prázdnota ducha a enormná chuť k spotrebe. Keď prídete do reštaurácie, pýtate si krehký steak. Viete aká je cena? Že toho býka zavrú do malého priestoru a kŕmia ho iba kukuricou. Okrem toho vzývame pochybné ikony bulváru, pozeráme zhýralosti ako Big Brother. Ľudia sa navyše ponáhľajú, aj keď nemusia, lebo sú automaticky podozriví, že nemajú čo robiť. Jednoducho sa nevedia zastaviť - stále sa za niečím pachtia a potom sa uženú k smrti.
Vpolitike však nie ste nováčikom. Prečo ste vpolovici 90. rokov založili Stranu mladých demokratov?
Mesto Bratislava predalo budovu Luxorky aj s bytmi podnikateľovi, ktorý ich mal následne predať vtedajším nájomníkom. Neurobil to, naopak - vypol kúrenie, elektrinu aj vodu. Nahnevalo ma, že mesto vôbec nezaujíma, že 87-ročná pani musela posledné tri mesiace svojho života, navyše v zime, vykonávať potrebu do igelitového sáčka. Okrem toho, moja manželka bola vtedy tehotná. V roku 1998 som teda kandidoval za primátora Bratislavy. Išiel som do toho s heslom Mladá krv do Starého Mesta.
Ako ste dopadli?
Ani neviem. Nedostal som veľa hlasov, ale skončil som hneď za relevantnými kandidátmi.
Koľko mala vaša strana členov?
Dvoch - mňa a jedného kamaráta. (Smiech). Jediný, kto sa vtedy zaujímal o problém Luxorky, bol prednosta obvodného úradu za HZDS. Zrejme by uvítali, keby som šiel do volieb s nimi, keďže som bol proti Ďurkovskému. Ich projekt ma však neoslovil.
Ktoré strany ste doteraz volili?
V rokoch 2006 a 2002 som bol v Číne. V rokoch 1990 a 1992 to bola VPN, v roku 1998 som volil KDH. Som totiž katolík z Oravy.
Avroku 1994?
Nie som si istý, ale zrejme HZDS.
Prečo?
Neviem, okolnosti si už presne nepamätám.
Oslovila vás Mečiarova charizma?
Je pravda, že je dobrý rečník, hoci mu už došli baterky.
Vroku 1994 bolo jasné, čo je zač.
Ja som sa vtedy nepohyboval v politike. Ale postaviť štát nie je jednoduché. Keď sa rúbe les, lietajú aj triesky.
Boli ste za samostatnosť Slovenska?
Áno. Keby sme zostali spolu, viedli by sme nekonečné žabomyšie vojny.
Prečo ste vroku 1999, po zásahu polície vElektre, vyvesili na strechu pri bratislavskom Tescu bilboard Nezatvárajte Mečiara, môže z toho byť občianska vojna?
Určite nie zo sympatií k Mečiarovi. V spoločnosti však boli vtedy také nálady, že som mal obavy z prípadného konfliktu.
Dnes hovoríte, že po voľbách by mal ísť niekto sedieť. Nie je vtom rozpor?
Nie, to je úplne iná situácia.
Včom? Vroku 1999 sme vedeli oúnose aj privatizácii. Dnes vieme opozemkoch vTatrách.
Ja neviem, či je Mečiar zločinec. Ale súhlasím, že aj za kauzy ako Remiášova vražda by mal niekto sedieť. Ten bilbord bol len o tom, aby nedošlo k fyzickým stretom.
Spisovateľ Michal Hvorecký napísal, že vminulosti ste vyvesili aj bilbordy na obhajobu Ivana Lexu či Slobodana Miloševiča. Je to pravda?
Určite nie. Keď mi dokáže jeden plagát, budem sa kajať a prosiť o odpustenie. A k tomu dám 15-tisíc eur na charitu. Nechápem, prečo na mňa skočil tento poskok a hrdzavým nožíkom ma pichol od chrbta.
Podľa Hvoreckého ste sa zaoberali aj „pašovaním čínskeho tovaru a spravovaniu siete pochybných obchodov s falošnými značkami typu Mr. Li pod Priorom".
S Číňanmi obchodujem od roku 1991. Dovážal som sem oblečenie a vyvážal volkswageny. Nikdy som však nič nepašoval, to si vyprosím. Ja sa naopak pýtam pána Hvoreckého, či mu neprekáža, že človek z jeho blízkej rodiny významne obchodoval s čínskymi podnikateľmi, pričom sa ocitol aj v cele predbežného zadržania. Ak mám nejakým spôsobom naďalej spolupracovať s opozíciou, uvítal by som, keby sa ľudia ako Iveta Radičová, ktorú podporoval v prezidentskej kampani, od neho dištancovali (Hvorecký sa tento týždeň Hlinovi za všetko ospravedlnil - pozn. red.).
Koľkokrát ste boli vČíne?
Strávil som tam dosť veľa času, viem sa tam pohybovať. V roku 1992 alebo 1993 bola v Číne aj vládna delegácia na čele s Mečiarom. Prihlásil som sa teda cez protokol, že chcem prezentovať jeden projekt.
Prečo ste chceli, aby vám Mečiar pomohol vbiznise?
On mi nemal ako pomôcť. V Číne to však vtedy fungovalo tak, že keď ste sa chceli k niekomu dostať, museli ste ísť na to oficiálnou cestou. Nič z toho však nebolo, Ducký si myslel, že som čašník. (Smiech).
Je pravda, že na začiatku podnikania bol vašim právnikom Robert Kaliňák?
Zakladal moju prvú firmu. Vtedy robil právneho koncipienta, dnes sa už nestretávame.
Často hovoríte o slušnosti vpolitike. Myslíte si, že spôsob, akým ste reagovali na Hvoreckého, bol vporiadku?
Súhlasím, že mi možno chýbal nadhľad. Ja však nie som zvyknutý na to, že si o mňa niekto takýmto spôsobom obtiera hubu. Reagoval som ako chlap - ak raz budem politikom, možno sa to naučím.

Beata
Balogová
