BRATISLAVA. Maďarská vláda vyčlenila zo svojej rezervy päťdesiat miliónov forintov (vyše 184-tisíc eur) na Slovensko. Peniaze dostane fond, ktorý má našim občanom pomôcť s jazykovým zákonom. Maďarský premiér Gordon Bajnai po schválení príspevku zdôrazňoval najmä to, že peniaze poslúžia na preplatenie pokút za jazyk.
„Dúfame, že slovenské orgány nebudú trestať Maďarov a iné menšiny za používanie materinského jazyka. Ak však budú, fond pomôže osobám a inštitúciám poskytovaním právneho poradenstva a konzultácií, aby sa mohli právne brániť. Ak dôjde k uloženiu pokuty, môže byť kompenzovaná z fondu,“ povedal SME Bajnaiov hovorca Domokos Szollár.
Fond na podporu jazykových práv bude kontrolovať apolitický Okrúhly stôl Maďarov. Maďarská vláda tvrdí, že do jeho rozhodovania nebude zasahovať. Zástupca platformy Kálmán Petőcz hovorí, že preplácanie pokút nie je hlavným účelom fondu. Tým majú byť právne poradenstvo a pomoc v otázke jazykových práv.
Poradia cez telefón aj web Forinty na pokuty maďarská vláda prispela sumou 184tisíc eur; slúžiť budú aj na preplácanie pokút; stránky jogsegely.sk a auxilium.sk a infolinka 0800 500 565 ponúkajú právnu pomoc.
Z peňazí maďarskej vlády už vznikla aj webstránka auxilium.sk v slovenčine, maďarčine i angličtine a bezplatná telefonická linka. Obrátiť sa tam podľa Petőcza môžu všetci, nielen príslušníci maďarskej menšiny, a žiadať právnu radu o svojich jazykových právach či napríklad nahlásiť diskriminačný prípad súvisiaci s jazykovým zákonom. Naplno majú tieto služby začať fungovať od 1. februára.
Petőcz hovorí, že na preplácanie pokút do niekoľkých týždňov vypracujú prísne pravidlá. Sám však pochybuje, že do volieb budú úrady za jazyk trestať. Slovenské ministerstvo kultúry tvrdí, že postup Budapešti je zasahovaním do vnútorných záležitostí Slovenska.
„Zákon o štátnom jazyku sa netýka používania menšinových jazykov, ale zabezpečuje právo na informácie v štátnom jazyku pre všetkých občanov bez ohľadu na národnosť,“ napísal tlačový referát rezortu.
Ministerstvo zahraničných vecí zasa označilo krok za súčasť predvolebného boja v Maďarsku a nechcelo ho viac komentovať.
Bez diskriminácie Hovorca maďarskej vlády Szollár odmietol slovenské výhrady a odkázal do Bratislavy, že „podľa základnej zmluvy môžu obe krajiny podporovať svoju menšinu v druhej krajine“. S maďarskou vládou súhlasí aj politológ Miroslav Kusý, podľa ktorého je bežné poskytovať benefity aj zahraničným Slovákom.
Predseda SMK Pál Csáky hovorí, že vo fonde sa angažovať neplánujú, možno ho však budú zásobovať podnetmi.
Kálmán Petőcz pripomína, že fond nie je otvorený len slovenským Maďarom a nie je založený na národnostnej diskriminácii. Zriadenie fondu sľúbila maďarská vláda ešte v decembri, s nápadom pôvodne prišiel pravicový Fidesz, ktorý pravidelne vyťahuje národné témy. Už na jeseň sľúbil, že pokuty bude preplácať jeho stranícka nadácia.

Beata
Balogová
