SME

Zákon o pôvode majetku presadí Smer len s pomocou opozície

Zrejme len spojenie najsilnejšej vládnej strany Smer s opozíciou na pôde Národnej rady môže znamenať, že ľudia s nelegálne nadobudnutým majetkom budú musieť štátu vysvetľovať pôvod svojich peňazí aj niekoľko rokov dozadu.

BRATISLAVA. Zrejme len spojenie najsilnejšej vládnej strany Smer-SD s opozíciou na pôde Národnej rady (NR) SR môže znamenať, že ľudia s nelegálne nadobudnutým majetkom budú musieť štátu vysvetľovať pôvod svojich peňazí aj niekoľko rokov dozadu. Na programe blížiacej sa februárovej schôdze NR SR sú totiž dve takmer rovnaké verzie zákona o preukazovaní pôvodu majetku, pričom jedna je z dielne predsedu vlády SR Roberta Fica (Smer-SD) a druhá od Daniela Lipšica (KDH). Predstavitelia SNS a ĽS-HZDS sa viackrát vyjadrili, že takúto iniciatívu nepodporia.

SkryťVypnúť reklamu

Oba návrhy počítajú aj s novelizáciou Ústavy SR, na ktorú je potrebných minimálne 90 hlasov, no toľko nemá k dispozícii ani celá koalícia. Smer-SD spolu s SDKÚ-DS, SMK a KDH však majú dovedna 102 hlasov. Práve tieto strany sa vyjadrili k zámeru prijať takýto zákon kladne a podporiť by ho mali minimálne v prvom čítaní.

Ako Ficov tak aj Lipšicov návrh sú retroaktívne bez časového obmedzenia. Rozdiel medzi nimi je v rozsahu majetku, pri ktorom vznikne povinnosť dotyčnej osoby vysvetľovať jeho pôvod. Premiérova iniciatíva počíta s tým, že hodnota takéhoto majetku musí prekročiť 1500-násobok minimálnej mesačnej mzdy, v Lipšicovom prípade ide o 500-násobok.

V rámci novelizácie ústavy, ktorá oba návrhy sprevádza, chce premiér do článku 20 doplniť ustanovenie, že majetok nadobudnutý v rozpore s právnym poriadkom nepožíva ochranu. Ústava teda chráni iba legálne nadobudnuté vlastníctvo.

SkryťVypnúť reklamu

Lipšicov nový ústavný odsek hovorí o tom, že "ak existuje výrazný nepomer medzi hodnotou majetku a prostriedkami, z ktorých ho mohol vlastník v takejto hodnote získať, možno od neho požadovať preukázanie spôsobu nadobudnutia alebo pôvodu prostriedkov, z ktorých mohol byť majetok získaný". Zároveň v rozsahu, v ktorom nebol preukázaný spôsob nadobudnutia majetku, nepožíva majetok a vlastnícke právo k nemu ochranu podľa tohto článku.

Poslanci budú na schôdzi, ktorá sa začína v utorok (2.2.) hovoriť napr. aj o zriadení mobilných súdov, ktoré v rámci novely Trestného poriadku navrhuje Katarína Tóthová (ĽS-HZDS). Poslankyňa tak chce riešiť prípady spoločensky nebezpečného správania sa divákov na športových podujatiach a umožniť vyvodzovanie trestno-právnej zodpovednosti za vandalizmus a neprístojné správanie na štadiónoch, ktoré nemajú nič spoločné so športom.

SkryťVypnúť reklamu

Martin Fronc a Pavol Abrhan (obaja KDH) sa zase pokúsia novelizáciou zákona o vysielaní a retransmisii zakázať vysielanie vianočných reklám pred 20. novembrom. Podľa Fronca nezodpovedalo vážnosti sviatkov, ak sa vianočné reklamy objavovali už od októbra a ešte aj "na Všechsvätých ich boli plné televízie".

Z celkovo 115 bodového programu je 96 návrhov zákonov, z toho 31 vládnych, 62 poslaneckých a tri predkladá výbor pre pôdohospodárstvo. V druhom čítaní parlament prerokuje deväť noriem, z toho sedem vládnych a dve poslanecké. Zákonodarný zbor bude rokovať aj o štyroch ústavných zmenách. Na zozname bodov je tiež päť návrhov medzinárodných zmlúv a dohovorov či dvoje tajné voľby. Na tejto schôdzi by sa mohla prerokovať aj správa o nákupe pandemickej vakcíny, pokiaľ ju stihne schváliť vláda.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 828
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 772
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 735
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 391
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 266
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 738
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 279
  8. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 1 991
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu