BRATISLAVA. Misia slovenských záchranárov a lekárov na zemetrasením zničenom Haiti bola splnená na 101 percent. Krátko po návrate na Slovensko z tohto karibského štátu o tom na brífingu v Bratislave informoval veliteľ Komplexnej centrálnej záchrannej služby (KCZS) z Gabčíkova Ján Culka. Zároveň je presvedčený, že misia splnila viac, ako boli očakávania.
"Sme malá krajina, no mali sme tam 18 záchranárov. Iné štáty, väčšie počtom obyvateľov aj bohatšie, mali jedného, dvoch, troch záchranárov s 50 vlajkami," konštatoval. Podľa jeho slov sa dal dokopy tím bez toho, aby čo i len jeden jeho člen urobil krok vzad.
Culka pripomenul, že záchranný tím na Haiti priniesol logistickú podporu na výstavbu poľných nemocníc, robil dezinfekciu a zabezpečoval aj prácu v teréne spolu s ošetrovateľmi a lekármi. "Pátrali sme aj po živých v ruinách," referoval. On sám však považuje správy o nájdených živých po 15 dňoch za nereálne.
Culka: Politiku neriešime
Na margo bezpečnostnej situácie na ostrovnom štáte podotkol, že on osobne tieto záležitosti nerieši. "Je to naša 15. misia a naučil som sa neriešiť politickú, ani bezpečnostnú situáciu danej krajiny. My sme im išli pomôcť a nepýtať sa ich na farbu pleti, národnosť, ani vierovyznanie. Nemáme právo riešiť u nich bezpečnosť," upozornil.
Viceprezident Policajného zboru SR Stanislav Jankovič podotkol, že v každom takomto mieste vzniká napätie pre nedostatok potravín a liekov. "Treba si uvedomiť, že kombinácia záchranárov a lekárov potvrdila, že sme správne reagovali. Naši záchranári sú totiž schopní nielen postaviť nemocnicu a dezinfikovať, ale do istej miery aj poskytnúť lekárom ochranu. V podstate sa takáto jednotka dokáže postarať sama o seba," uistil.
Vedúci tropického tímu Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety Vladimír Krčméry v tejto súvislosti poznamenal, že teraz je na Haiti bezpečnostná situácia lepšia ako pred zemetrasením. "Agónia prinútila ľudí spolupracovať. Keby tam chceli ísť ďalší lekári a záchranári, teraz majú menší dôvod sa báť," deklaroval. Krčméry informoval, že na ostrove ostalo päť slovenských lekárov, ktorých v stredu (3.1.) vystrieda ďalší päťčlenný tím. "Teraz sú na rade práve zdravotníci, lebo druhou etapou tejto katastrofy sú epidémie a ranové infekcie," vysvetlil.
Milión ľudí pod stanmi
Krčméry zdôraznil, že na Haiti boli dve miesta, na ktorých nepôsobil nikto iný, len Slováci. "Záchranári urobili čističku vody. V hlavnom meste žije milión ľudí na ulici pod stanmi, teda voda je to, čo nám uberá pacientov. Bohužiaľ, ich nápor bol taký strašný, že ráno sme museli v triediacom oddelení urobiť selekciu a všetkých dospelých a starých poslať preč, lebo sme mohli brať len ženy a deti. To je najstrašnejší pocit," uviedol s tým, že bez perfektnej práce našich záchranárov by tam lekári nemohli existovať.
Štátna tajomníčka Ministerstva zahraničných vecí SR Oľga Algayerová považuje túto misiu za ideálny príklad spolupráce vládneho a mimovládneho sektora. "Ak spojíme všetko to najlepšie, čo obe strany majú, potom môžeme zhodnotiť takúto akciu ako úspešnú. Môžeme byť právom hrdí na týchto výnimočných, trénovaných a vzdelaných ľudí, ktorých sme ponúkli a toto Slovensku prináša dobrý imidž," podčiarkla.
Slovenskí záchranári odleteli na Haiti 22. januára, niekoľko našich lekárov tam bolo o pár dní skôr. Ničivé zemetrasenie s magnitúdou 7,0 postihlo krajinu 12. januára. Katastrofa si vyžiadala najmenej 150.000 obetí.