Pôvodná agentúrna správa bola nahradená autorským textom SME.
BRATISLAVA. Druhý tohtoročný protest dopravcov proti nespravodlivo nastavenému mýtnemu systému by sa mal začať o polnoci. Dopravcovia ho dnes ohlásili s tým, že sa chcú vrátiť na Rožňavskú ulicu, kde sa už počas prvého protestu koncentrovali dopravcovia z celého Slovenska. „Vraciame sa sem s odhodlaním pokračovať, lebo sľuby sa nesplnili," povedal prezident Únie autodopravcov Slovenska Jaroslav Polaček.
Jeden pruh ostane voľný
Hoci chcú dopravcovia protestovať po celom Slovensku, s dôrazom na Bratislavu a Košice, tvrdia, že štrajkom nechcú obmedzovať verejnosť.
Ako bude štrajk v praxi vyzerať, zástupcovia únie nespresnili. Na ich stránke sa však objavil manuál, v ktorom sa píše: „Nemôžeme úplne zablokovať dopravu - vždy musí byť aspoň jeden pruh voľný, aby bol prejazd možný. Musíme nechať polícii priestor, aby pri správnom riadení mohla zabezpečiť obmedzenú plynulosť premávky."
Tí nahnevaní chlapi v kamiónoch možno ani netušia, že sú pre Fica nebezpečnejší ako opozícia, píše Ivan Štulajter.
Premiér totiž nedávno dopravcom pripomenul, že „kto sa pokúsi obmedzovať premávku na cestách, dopúšťa sa vážneho dopravného priestupku a trestného činu poškodzovania práv tretej osoby".
Podľa informácií SME by sa počas protestov mali kamióny ocitnúť nielen na cestách, ale aj pred bydliskami ľudí, ktorí z mýta profitujú.
V utorok plánuje únia doplniť štrajk o demonštráciu pred Úradom vlády. Občanov vyzýva, aby si na ňu priniesli autíčka. Demonštrácia sa má niesť pod heslom: „Prinášame hračky pre Fica, aby sa už nehral s občanmi a slovenskou autodopravou."
Oslobodenie má odporcov
Dopravcovia sa pri organizovaní protestu bránia ústavou, tá im právo na štrajk zaručuje. Právnik Ján Buocik tvrdí, že právo je na ich strane. Podrobnosti takéhoto štrajku totiž nie sú upravené v nijakom špecifickom zákone. Ak by policajti chceli zakročiť, mohlo by to byť len na základe zákona. „Ústava má prednosť pred zákonom, ústavné právo na štrajk nemôže byť obmedzené na základe predpisu nižšej právnej sily," povedal Buocik.
Hlavnou požiadavkou štrajkujúcich dopravcov je zníženie počtu spoplatnených kilometrov ciest prvej triedy z takmer 1500 na 333, prípadne odstavenie mýta do konca júna.
S oslobodením ciest prvej triedy od mýta nesúhlasí riaditeľ Výskumného ústavu dopravného Ľubomír Palčák. „Ak by neboli cesty prvej triedy spoplatnené, doprava by sa na tieto cesty výrazne odklonila. Čísla vychádzajú od 10 do 30 percent, čo by malo negatívny vplyv na tieto cesty," povedal. Proti oslobodeniu od platieb za mýto na cestách prvej triedy sa postavili primátori a starostovia miest a obcí. Tvrdia, že ak dopravcovia uspejú, protestovať začnú oni.
Podľa dopravcov by sa kamióny na cesty prvej triedy neodkláňali, keby bol vjazd na ne pre tranzitnú dopravu zakázaný.

Beata
Balogová
