BRATISLAVA. Otázka, kto zabezpečil peniaze, za ktoré firma Soul pred rokmi kúpila od SDKÚ časť budovy na Medenej ulici v Bratislave, ostáva aktuálna. Pokladník strany Igor Kucej pre SME vysvetlil niektoré okolnosti zníženia dlhu SDKÚ predajom budovy, no trvá na tom, že nevie a ani nemá dôvod zaoberať sa tým, kto Sidónii Bartovej a jej firme Soul požičal na takúto investíciu. Práve pôvod peňazí na splácanie dlhu je kľúčovou otázkou, ktorú má SDKÚ zodpovedať.
Podobne reaguje súčasný pokladník SDKÚ, keď je reč o začiatkoch podnikania jeho firmy Involve, ktorá sa stala známa vďaka tomu, že vlastnila prvé logo SDKÚ. Pri štarte Involve sa do podnikania zapájal aj bývalý riaditeľ SPP Pavol Kinčeš a druhá manželka pôvodného pokladníka strany Gabriela Palacku.
Kucejova firma je s SDKÚ spojená aj tým, že Involve od roku 2006 strane pravidelne požičiava peniaze. „Aby som zabezpečil fungovanie strany, používal som peniaze z vlastnej firmy. Involve napríklad požičala desať miliónov korún, kým došli peniaze z rozpočtu. Potom úver narástol na dvanásť. Keď zasa prišli peniaze od štátu, kleslo to na šesť,“ vysvetľuje Kucej. Aktuálne má SDKÚ firme dlhovať 15 miliónov korún.
Dosť na požičiavanie
Účtovníctvo Involve dokazuje, že má dostatok peňazí, aby mohla požičiavať. V roku, keď odchádzala Dzurindova vláda a prichádzala Ficova, mala zisk skoro 20 miliónov korún pri obrate 40 miliónov korún.
V tom čase mala Involve navyše v účtovníctve nerozdelených 70 miliónov korún zisku z predchádzajúcich rokov. Kucej povedal, že peniaze si ako spoločník nevyberal práve preto, aby mohol strane finančne pomôcť. „Keď si môžem vlastnou firmou pomôcť, tak tie peniaze radšej podržím, a keď ich potrebuje SDKÚ, tak jej ich požičiam,“ vysvetľuje.
Nevhodné
O detailoch obchodov, v ktorých Involve zarobila, sa Kucej rozprávať nechce: „Neviem, či je vhodné, aby som to teraz do detailov rozoberal.“ Spresnil len, že to boli najmä obchody s nehnuteľnosťami, napríklad v blízkosti bratislavského letiska.
Kucej tiež nevedel povedať, odkiaľ bral peniaze jeho prvý obchodný partner v Involve Pavol Kinčeš. Ten stál v roku 1992 pri zrode poradenskej firmy MESA 10 s Mikulášom Dzurindom, Ivanom Miklošom a Gabrielom Palackom. Za Dzurindových vlád bol riaditeľom SPP.
Tento podnik viedol, kým ho nenahradil nemecko-francúzsky manažment. Na podnikaní firmy Involve sa Kinčeš podieľal ako spoločník firmy Arcon SA, ktorá v Involve v roku 2001 vlastnila 80-percentný podiel. Jedna pätina už vtedy patrila Igorovi Kucejovi.
Partnerov nepreveroval
„Nepozeral som úplne do detailov, čo to je (Arcon, pozn. redakcie) za firmu,“ povedal v piatok Kucej. „Zabezpečil to Paľo (Kinčeš). Mali peniaze, chceli svoj majetok rozmnožiť, ja som mal know-how, nápady a ochotu podnikať,“ komentuje po rokoch pokladník SDKÚ. Podiel Arconu v Involve kúpil Kucej podľa vlastných slov v roku 2004 cez firmu Destor Investments.
Viac svetla nevniesol Kucej ani do kľúčovej transakcie s budovou na Medenej, pre ktorú je SDKÚ obviňované z netransparentnosti už päť rokov. Pokladník povedal, že keď v roku 2003 začal riešiť financovanie SDKÚ, strana sa topila v dlhoch za asi 80 miliónov korún. O celkovo 27 miliónov korún napokon klesol dlh SDKÚ predajom budovy, ktorej kupcom bola Bartovej firma Soul. Tá nemala ani skúsenosti, ani majetok, ktorý by jej dovoľoval ísť do takého biznisu bez solventného partnera.
Kucej, ktorý s Bartovou predaj budovy dohodol, tvrdí, že on ani SDKÚ jej nepomohli s hľadaním investora či vplyvného ručiteľa za bankový úver. „SDKÚ tu nehrala žiadnu úlohu. Pre mňa bolo dôležité, aby Bartová splnila, čo sľúbila. Nedával som jej návody, ako to má robiť.“
Bartová sa podľa neho sama dohodla s treťou stranou, že im predá priestory na Medenej 10, ak oni vybavia úver 800-tisíc eur od banky Credit Suisse. Ručiteľom za úver od tretej strany bola Irene Spoerry z Cypru.
Kucej hovorí, že ju nepozná, takisto ako nevie, kto je skutočný investor do Bartovej firmy. „To nemôžem vedieť. Nie je to môj biznis. Zodpovedám za SDKÚ, nie za Soul.“
Ďalšia stopa
Priestory na Medenej 10, ktoré strana vlastnila do roku 2005, sú odvlani majetkom Českej firmy S.L.D. Rouelle. Tá má šesť rokov uvedenú ako adresu v Prahe, kde od roku 2004 sídli Office House, firma, ktorá sa špecializuje na vedenie schránkových spoločností. Office House patrí anglickej WPB Finance, ktorej riaditeľ je Aman Antoinette Rooney. Tá istá osoba založila Destor Investments, firmu, o ktorej Kucej tvrdí, že patrí jemu a cez ktorú ovláda Involve, ktorá požičiava peniaze SDKÚ.
S.L.D. Rouelle vlastní priestory na Medenej od 18. decembra 2009. Nie je jasné, či ich kúpila priamo od Soulu. Keď sme budovu navštívili, nikto neotváral ani v šiestich bytoch vo vlastníctve S. L.D., ani v bytoch, ktoré patria Bartovej a Soulu. Majiteľ S.L.D. Jiří Schmidt zložil telefón hneď potom, ako sme sa predstavili. „Nebudem to komentovať,“ povedal.
Je možné, že Soul predala nehnuteľnosti na Medenej 10 v roku 2007. V tomto roku zarobila 52,3 milióna korún z predaja majetku, a dovtedy evidovala ako dlhodobý majetok iba budovu na Medenej. Z príjmov z predaja Soul podľa dokumentov zo zbierky listín vyplatila 25 miliónov korún bankových úverov a skončila so ziskom 12,7 milióna.
Majiteľka firmy Bartová sa podľa Kuceja nechcela stretnúť so SME.

Beata
Balogová
