BRATISLAVA. Poslanci mestského či obecného zastupiteľstva idú hlasovať o zrušení škôlky či o predaji pozemku na výstavbu továrne neďaleko obytnej zóny. Pred hlasovaním sa do diskusie prihlásia prítomní obyvatelia, ktorým sa zámer nepáči. Poslanci však odhlasujú, že im slovo neudelia.
Takáto situácia sa zopakovala napríklad minulý týždeň na rokovaní bratislavského zastupiteľstva, keď poslanci neumožnili pred hlasovaním súvisiacim s búraním PKO vystúpiť občianskym aktivistkám Ľubici Trubíniovej a Eliške Pätoprstej.
Cez výbor neprešli
Táto prax sa nepáči združeniu Centrum pre práva občanov Via Iuris, a parlamentu preto navrhujú zmeniť zákon. Poslanci na to majú príležitosť už o niekoľko dní, keď budú hlasovať o rozsiahlej novele zákona o obecnom zriadení, ktorú predložilo ministerstvo vnútra.
Via Iuris preto požiadalo poslancov parlamentného výboru pre verejnú správu, ktorý novelu v parlamente zastrešuje, aby do zákona presadili „právo pre občanov vystúpiť na rokovaní zastupiteľstva a k prerokovávaným veciam sa vyjadriť“.
Zároveň parlamentu navrhli, aby starostovia a primátori museli písomne zdôvodňovať, na základe čoho sa rozhodli vetovať uznesenie zastupiteľstva. V súčasnosti totiž stačí, ak vyhlásia, že je pre mesto nevýhodné, nemusia však uviesť v čom. „Stávalo sa, že niektorí starostovia, ktorí mali samovládne tendencie, vetovali takmer každé rozhodnutie poslancov, a činnosť zastupiteľstva tak paralyzovali,“ vysvetľuje právnik Peter Wilfling zo združenia.
Poslanci výboru pre verejnú správu, ktorí o novele rokovali v piatok, sa napokon návrhmi Via Iuris nezaoberali. Predseda výboru Tibor Cabaj z HZDS pre SME povedal, že sa mu nepáčia, dôvody však nepovedal. „Možno ak sa dostanú do parlamentu cez voľby, tak sa budem k nim vyjadrovať, ale dnes platný zákon považujem za lepší,“ povedal. Ostatní oslovení poslanci výboru o návrhu združenia vôbec nevedeli, hoci ho dostali emailom.
Poslanci majú výhrady
Návrhy združenia môže ešte niektorý z poslancov predložiť v pléne parlamentu, ktoré sa ním bude zaoberať vo štvrtok. Renáta Zmajkovičová (Smer) a Alexander Slafkovský (SDKÚ) sa zhodli, že zmeny by mohli podporiť, v prípade automatického práva na vystúpenie sa však obávajú, aby diskutujúci občania rokovania nezavalili. Pavol Minárik z KDS sa dokonca obáva, že by toto právo zneužívali menšinové nátlakové skupiny.
Návrh sa nepozdáva ani Združeniu miest a obcí Slovenska. „Poslanci poznajú svojich občanov aj rôzne ich maniere lepšie ako my, hlasovaním o udelení slova môžu predísť rôznym spôsobom, ako zmariť zastupiteľstvo,“ obhajuje dnešný stav jeho podpredseda Milan Muška.
Wilfling však tvrdí, že tento problém sa dá ľahko vyriešiť v rokovacom poriadku každého mesta. „Môžu v ňom stanoviť časový limit pre diskutérov, že každý môže k prerokovávanému bodu vystúpiť len raz, že príspevok musí byť vecný a podobne. Ani skúsenosti z Česka, kde takúto úpravu majú, tieto obavy nepotvrdzujú,“ tvrdí.

Beata
Balogová
