BRATISLAVA. Viacerí z 32 poslancov, ktorí od začiatku funkčného obdobia do konca minulého roka nepodali ani jediný návrh zákona, sa na februárovej schôdzi prebudia. Až 15 z nich predložilo legislatívne návrhy, niektorí hneď niekoľko. 1. Jaroslav Demian - Smer2. Vladimír Faič - Smer3. Dušan Galis - Smer4. Pavol Goga - Smer5. Jozef Halecký - HZDS6. Marián Haľko - HZDS7. Boris Hradecký - Smer8. György Juhász SMK9. Miroslav Kotian - HZDS10. Stanislav Kubánek - Smer11. Vladimír Matejička - Smer12. Tibor Mikuš - nezávislý13. Emília Müllerová Smer14. István Pásztor - SMK15. Ľubica Rošková - Smer16. Ján Rusnák - SDKÚ17. János Szigeti - SMK Po tri spoločné návrhy pribudli bývalým členom poslaneckého klubu SDKÚ Martinovi Kurucovi a Jurajovi Liškovi. „Jeden sa týka komunálnych volieb a tie budú tento rok. Druhá iniciatíva je o vyšších územných celkoch, kde už boli voľby a tam vznikli veci, ktoré by bolo vhodné upraviť,“ vysvetľuje dôvody, prečo s návrhmi doteraz čakal Martin Kuruc. Verí, že jeho legislatíva je taká nekonfrontačná, že by mohla nájsť sympatie v koalícii i v opozícii. Návrhy pripravuje aj na marcovú schôdzu.
Najaktívnejší sú nezávislí poslanci. Dúfajú, že návrhy zákonov pretlačia, keďže sa končí platnosť koaličnej zmluvy.
Vylepšujú skóre
Poslanci, ktorí doteraz návrh nepodali
Rovnakú aktivitu ako nezávislí poslanci vo februári preukáže aj Emil Vestenický z SNS, hoci dva z návrhov predkladá s ďalšími poslancami. Novela Trestného zákona z dielne SNS, ktorá má nahradiť zákon o ochrane republiky, zlepšila legislatívne skóre až siedmim jej poslancom, ktorí sa doteraz predkladaniu nových zákonov a noviel v parlamente vyhýbali.
Csáky: Mám na to ľudí
László Köteles z SMK už v decembri avizoval, že na najbližšej schôdzi legislatívnu aktivitu doženie. Do Národnej rady predložil novelu zákona o Slovenskej informačnej službe so straníckymi kolegami, ktorí boli rovnako bez návrhu - Pálom Csákym a Miklósom Durayom. „Myslím, že môj návrh neprejde, lebo nie je vôľa, aby sme kontrolovali SIS,“ povedal. Koalícia od roku 2006 opozičné legislatívne návrhy zhadzuje zo stola.
Csáky priznal, že návrh vypracoval Köteles. „Predseda politickej strany má mať ľudí na vypracovanie legislatívnych iniciatív, on má robiť politiku. A keď sa vládna koalícia správa k opozičným iniciatívam tak, ako sa správa, veľkú výzvu som v tejto oblasti nevidel.“
Majú poslednú šancu
Hoci predloženie prvej legislatívnej iniciatívy v tomto volebnom období plánovali v decembri aj Marián Haľko z HZDS a Stanislav Kubánek zo Smeru, zatiaľ sa tak nestalo. „Môj návrh nemal podporu ani v strane, ani v koalícii. Uvidíme v marci,“ povedal Haľko. Poslancov bez jedného jediného návrhu zostáva sedemnásť.
Februárová schôdza pritom môže byť ich poslednou šancou v tomto volebnom období. Na prijatie zákona sú totiž obyčajne potrebné dve schôdze - aby mohli oboma čítaniami prejsť návrhy predložené v marci, muselo by ich plénum odsúhlasiť počas dvoch krátkych dní v máji. Tie si však zrejme šetrí vláda na vlastné legislatívne návrhy.

Beata
Balogová
