BRATISLAVA. Jana Dubovcová sa vzdala funkcie sudkyne. Potvrdila, že dnes ráno odovzdala šéfovi prezidentskej kancelárie Milanovi Čičovi písomné oznámenie o vzdaní sa. Podľa zákona jej funkcia zaniká uplynutím mesiaca, teda 28. februára.
Dubovcová odchádza z justície po dvadsiatich rokoch, aby mohla v parlamentných voľbách kandidovať za SDKÚ. Do strany však nevstupuje. Na kandidátke by mala byť v prvej desiatke, rozhodnú o tom ešte stranícke primárky.
„Dospela som k názoru, že pomery v súdnictve sa nedajú zlepšiť ani zmeniť zvnútra justície a zároveň, že zmenu nevyhnutne treba urobiť," povedala Dubovcová pre denník SME.
Kauza ju neodstrašila
Sudkyňa Jana Dubovcová, ktorá sa rozhodla vzdať talára a vstúpiť do politiky na kandidátke SDKÚ-DS, nemá obavy z toho, že tento krok urobila práve v čase, keď strana čelí podozreniam o pozadí jej financovania. Pripustila však, že túto okolnosť pri svojom rozhodnutí zvažovala.
Podozrenia, ktoré vyslovil premiér Robert Fico smerom k staršiemu financovaniu SDKÚ-DS podľa Dubovcovej padli len v rámci politického boja a verí, že strana všetko vysvetlí a verejnosť to pochopí. „Je to politický boj účelový, nevidím tam žiadne reálne fakty pre to, aby som tú stranu podozrievala z prania špinavých peňazí," uviedla Dubovcová na tlačovej besede. Verí, že ak by sa v budúcnosti zistili nejaké veľké prešľapy, tak strana je pod takou kontrolou verejnosti, že z toho vyvodí nejaké dôsledky.
Predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda sa dnes nechcel počas predstavovania kandidatúry Dubovcovej vyjadrovať k otázkam financovania strany. Je však ochotný ešte dnes o tejto téme hovoriť. „Došli sme k záveru, že sa ešte poradíme s takými inštitúciami typu Transparency International, aké ďalšie opatrenia by sme mali robiť, aby v budúcnosti nebol ani tieň pochybností nad naším financovaním," povedal Dzurinda.
Hrá pre opozíciu, tvrdí ministerstvo
Ministerstvo spravodlivosti (MS) SR považuje odchod sudkyne Jany Dubovcovej zo sudcovskej funkcie na kandidátku SDKÚ-DS za potvrdenie jej dlhoročného prepojenia na opozičných politikov. V stanovisku rezortu k rozhodnutiu Dubovcovej to uviedol jeho hovorca Michal Jurči.
Podľa MS SR sa dnes ukázalo, že "disciplinárny návrh predsedu Okresného súdu v Banskej Bystrici a jej pozastavenie činnosti za politické aktivity, nezlučiteľné s funkciu sudcu, bol odôvodnený a zákonný". Rezort spravodlivosti si zároveň myslí, "že rôzne tzv. mimovládne akcie načasované pred parlamentnými voľbami s účasťou Jany Dubovcovej, ako jednej z hlavných líderiek, potvrdzuje ich neúprimnosť s cieľom ovládnuť súdnictvo v prospech parlamentnej opozície".
Dubovcová: Kompromis neprichádza do úvahy
Hoci zákon jej umožňuje len si prerušiť výkon sudcovskej funkcie, ako to má napríklad súčasná ministerka spravodlivosti Viera Petríková za HZDS alebo štátny tajomník ministerstva Daniel Hudák za SNS, ona sa však rozhodla funkcie vzdať.
„Keď som skonštatovala, že politika je zrejme jediný priestor na ovplyvnenie vecí, a že veci ovplyvňovať chcem, tak som si povedala, že kompromis pre mňa neprichádza do úvahy. Nemôžem byť súčasne sudkyňou aj flirtovať s politikou," tvrdí Dubovcová.
Dubovcová patrila k sudcom, ktorí verejne kritizovali Štefana Harabina ako ministra spravodlivosti a aj jeho kandidatúru na predsedu Najvyššieho súdu. Zapojila sa aj do výzvy Červená pre Harabina. V septembri pred dvomi rokmi napísala ako sudkyňa článok, v ktorom vyzvala aj ostatných kolegov, aby už nemlčali. Vyzvala aj Harabina, aby odstúpil.
Dôvodom boli informácie o jeho telefonáte ako trestného sudcu s podozrivým. Aj to, ako vystupoval v parlamente voči Danielovi Lipšicovi z KDH, ktorému povedal: „Pôjdeš do basy, ty hajzel." Neskôr klamal a tvrdil, že to nepovedal. Usvedčil ho však zvukový záznam. Dubovcová hovorí, že „ak sa takto správa sudca, je to neprijateľné."
Kritizovala Harabina, predseda podal disciplinárny návrh
Vlani v septembri na ňu predseda Okresného súdu v Banskej Bystrici Ľubomír Bušík podal disciplinárny návrh.
Dôvodom bolo, že verejne kritizovala Harabina a pomery v súdnictve. Ministerka spravodlivosti Viera Petríková jej pozastavila výkon. Bušík po medializácii a aj po tom, ako premiér Robert Fico vyhlásil, že ani v teoretickej rovine by nemala vzniknúť situácia, kedy by bol človek odvolaný z funkcie pre vyslovenie kritických alebo politických názorov. Petríková za svoje rozhodnutie čelila odvolávaniu v parlamente, ktoré vďaka prevahe koaličných hlasov ustála.
Dubovcová pracovala doposiaľ ako civilná sudkyňa na banskobystrickom okresnom súde, ktorého bola v rokoch 1999 až 2005 predsedníčkou. V rokoch 1998 až 2006 spolupracovala na reforme justície. Na vlastnom súde dala urobiť prieskum o korupcii, za čo v roku 2002 získala od Transaparency International medzinárodnú cenu.
Mnohí sudcovia však za prieskum žiadali jej odvolanie.
„Za nekompromisnú, dlhodobú obhajobu princípov, občiansku i profesnú odvahu v mimoriadne konzervatívnom a skostnatenom systéme stavajúcom sa proti zásadným reformám," dostala vlani od mimovládnych organizácií Aliancie Fair-play a Via Iuris ocenenie Biela vrana.
„Jana Dubovcová je ojedinelý zjav v slovenskej justícii," napísali organizácie, ktoré vyzdvihli, že sudkyňa „pre spravodlivosť a justičné princípy neváha riskovať svoju kariéru aj v časoch, kedy nemôže očakávať podporu viac než marginálnej skupiny roztrúsených jedincov a má odvahu k zásadným individuálnym iniciatívam."
Rozhovor s Janou Dubovcovou čítajte v utorkovom vydaní denníka SME.

Beata
Balogová
