BRATISLAVA. Parlamentné voľby na Slovensku sa uskutočnia 12. júna. Termín, kedy si Slováci vyberú 150 poslancov, oznámil dnes predseda Národnej rady Pavol Paška (Smer-SD). O tomto dátume sa špekulovalo už skôr. Prieskumy verejnej mienky jasne favorizujú vládny Smer-SD. Podľa posledných ankiet by do parlamentných lavíc zasadli poslanci z ôsmich politických strán. V novodobej histórii samostatnosti Slovenska sa uskutočnilo zatiaľ štvoro volieb do Národnej rady.
Politické strany budú musieť podľa Pašku odovzdať kandidátne listiny do 14 marca. Predseda parlamentu zároveň pripomenul, že na parlamentné voľby sa nevťahuje predvolebné moratórium, ktoré by obmedzovalo kampaň politikov. V deň hlasovania však nesmú byť zverejňované žiadne predbežné výsledky volieb. "Môže sa tak udiať až po uzatvorení volebných miestností," doplnil.
Paška sa dnes vyjadril aj k možnosti usporiadať počas jedného dňa voľby a referendum, o ktoré sa snažia zástupcovia z mimoparlamentnej strany Sloboda a Solidarita (SaS). Predseda SaS Richard Sulík nedávno vyhlásil, že majú dostatok podpisov na ľudové hlasovanie, v ktorom žiadajú napríklad zníženie počtu poslancov, obmedzenie poslaneckej imunity či zrušenie takzvaných koncesionárskych poplatkov. Paška tvrdil, že by "nebol rád", keby sa referendum spojilo s parlamentnými voľbami. Pripustil však, že právo vyhlásiť referendum patrí prezidentovi Ivanovi Gašparovičovi. Ten svoje rozhodnutie zatiaľ neoznámil.
Z posledného prieskumu agentúry Focus vyplynulo, že vedúcu pozíciu s podporou 41,4 percenta rozhodnutých voličov si udržala strana Smer-SD premiéra Roberta Fica. Za ňou nasledovala najsilnejšia opozičná strana SDKÚ-DS s 15,2 percentami priaznivcov a ďalšia opozičná strana - KDH s deväťpercentnou podporou. Do parlamentu by sa dostali aj koaličné ĽS-HZDS (6,5 percenta) a SNS (6,2 percenta), opozičná SMK (5,6 percenta) a mimoparlamentné Most-Híd (5,2 percenta) a SaS (5,1 percenta).
Ako SMER-SD plní sľub o zmene volebného systému
Čo sľúbili: SMER - sociálna demokracia v boji proti politickej korupcii vo forme kupovania nezávislých poslancov presadí zmenu volebného systému, aby aspoň polovica poslaneckého zboru bola volená v jednomandátových volebných obvodoch, v ktorých by voliči mali právo zbaviť poslanca jeho mandátu aj v priebehu volebného obdobia.
Zdroj: Volebný program SMER-u, december 2005
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia neutrálne. Väčšinový volebný systém by oslabil zastúpenie menšín v parlamente a pravdepodobne by viedol k zvýšeniu počtu nezávislých poslancov, čo by mohlo oslabiť politickú stabilitu.
Aká je realita? Sľub nebol splnený. Vláda neschválila ani nenavrhla zmenu volebného systému.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.