Agentúrne texty sme o 22:34 nahradili autorským článkom SME.
Desať dní po tom, čo premiér Robert Fico informoval o financovaní SDKÚ, odstúpil Mikuláš Dzurinda z kandidátky strany. Nechce, aby kampaň bola o škandáloch SDKÚ.
BRATISLAVA. SDKÚ do parlamentných volieb, ktoré budú 12. júna, prvýkrát v histórii strany nepovedie jej predseda a zakladateľ Mikuláš Dzurinda. Nikdy predtým Dzurinda nerezignoval z politickej funkcie.
Na kandidátke najväčšej opozičnej strany nebude Dzurinda vôbec. Kto bude lídrom, rozhodnú primárne voľby. Dzurinda oznámil, že to bude niekto z najužšieho vedenia strany. Jeho členovia za ním stáli na pondelňajšej tlačovej konferencii, kde oznamoval svoj volebný koniec.
Dzurinda vraj odstupuje z kandidátky, aby kampaň nebola o financovaní strany, ale o programoch a problémoch ľudí. Chce zabrániť tomu, aby premiér Robert Fico informáciami o škandáloch SDKÚ spred niekoľkých rokov odpútaval pozornosť od vlastných škandálov.
Chce spojiť pravicu
Predseda SDKÚ tiež dúfa, že svojím odchodom prispeje k spojeniu pravicových strán, aby neprepadli žiadne hlasy. Sloboda a Solidarita podmieňovala rokovanie o predvolebnej koalícii s SDKÚ práve tým, aby Dzurinda nebol lídrom kandidátky. SaS spoluprácu neodmieta, SDKÚ by však podľa strany mala jasnejšie vysvetliť svoje financovanie.
Dzurinda ostáva predsedom SDKÚ a jeho krok nemá byť začiatkom odchodu z politiky. Odstúpenie z kandidátky prišlo len niekoľko minút po tom, čo premiér Fico zverejnil ďalšie podozrivé informácie o financovaní SDKÚ, ktoré tentoraz súviseli s predajom hotela Fórum. Strana na ne bude reagovať dnes písomne.
Smer Dzurindov krok neocenil. Podľa vedenia strany ide o teatrálne gesto, ktoré má odviesť pozornosť od nezodpovedaných vážnych podozrení.
„Je smiešne, že politik po dvoch tlačových konferenciách pustí do gatí, ako to ukázal pán Dzurinda,“ povedal premiér Fico. Podľa Smeru Dzurindov krok nič neznamená. „Ak to mal byť signál, že preberá nejakú zodpovednosť, alebo istá forma priznania, tak na podstate veci, že je na čele SDKÚ, to nič nemení.“
Mikloš alebo Radičová?
Po niekoľkodňovom informovaní premiéra Roberta Fica o financovaní SDKÚ včera Mikuláš Dzurinda odstúpil z funkcie lídra volebnej kandidátky strany.
V SDKÚ ani v politike však nekončí. Práve naopak, cíti sa byť v najlepších rokoch. Zostáva predsedom strany a teší sa na predvolebnú kampaň. Z kandidátky odstúpi, lebo je blízko pred voľbami. „Keby bol rok pred voľbami, tak to neurobím, lebo máme kopec času,“ povedal Dzurinda.
O lídrovi strany rozhodnú primárky, Dzurinda svoje preferencie nepovedal. V posledných voľbách bol číslom dva na kandidátke Ivan Mikloš a číslom tri Iveta Radičová.
Nie je to priznanie chyby
Dzurindovo odstúpenie z kandidátky vraj netreba chápať ako priznanie chyby alebo vyvodenie zodpovednosti. „Toto nie je otázka chýb, ktoré by som si bol dodatočne uvedomil. Už pred týždňom som povedal, že nikto nie je dokonalý a dnes by sme niektoré veci riešili inak.“
„Trpezlivo“ pripomína, že vtedy platili iné zákony a bola to jeho vláda, ktorá prijala normy na zvýšenie transparentnosti financovania politických strán.
- Ako Dzurinda presvedčí, že medzi modrými a červenými je skutočný rozdiel? Odpovie Matúš Kostolný.
- Krvavý nôž s DNA máme, mŕtvolu už nepotrebujeme, tvrdí o kauze SDKÚ Peter Schutz.
Dzurinda hovorí, že odstupuje, lebo nechce, aby kampaň bola o financovaní SDKÚ. „Rozhodujúcim motívom bolo, že som pochopil, o akú obludnú hru sa Fico pokúša. To naozaj nemáme žiadať odpočet vládneho programu? “ pýtal sa Dzurinda. „Nedovolíme mu uhýbať. Títo sociálni demokrati s hodinkami za dva milióny korún nás chcú kádrovať?“ Dzurinda si myslí, že po tomto jeho kroku bude financovanie strany témou kampane „v omnoho menšom rozsahu“. Smer ho už dopredu varuje, že to tak nebude.
Premiér Fico niekoľko dní informoval o tom, že SDKÚ je financovaná prostredníctvom účtov v zahraničí s prepojením na daňové raje. Pokladníkovi SDKÚ Igorovi Kucejovi, ktorý stojí za viacerými dosiaľ nevysvetlenými transakciami Dzurinda ďalej dôveruje.
Volá ho do televízie
Dzurinda vyzval Fica, aby s ním išiel diskutovať do televíznej relácie. Fico to od volieb v roku 2006 odmieta. Premiér si podľa Dzurindu môže vybrať čas aj televíziu, kde budú diskutovať. A naznačil, že aj on má svoje informácie.
„Ja sa budem pýtať, či sa takto o praní špinavých peňazí porozprával aj s Jozefom Migašom, ktorého poslal na ambasádu. Či sa porozprával s pánom Fajčom, s ďalším poslancom SDĽ, ktorý mu sedí v parlamente.“ Fico však s Dzurindom diskutovať ísť nemieni.
Nech odpovedá na otázky
„Pán predseda Smeru nepotrebuje osobne, aby mu niečo pán Dzurinda vysvetľoval. Verejnosť potrebuje, aby pán Dzurinda vysvetlil financovanie svojej strany. Nech sa postaví pred verejnosť,“ povedal podpredseda Smeru a minister kultúry Marek Maďarič.
Fico: SDKÚ si riadne strelila do kolena
SDKÚ-DS si krokom predsedu Mikuláša Dzurindu, ktorý oznámil, že nebude kandidovať v parlamentných voľbách, podľa premiéra Roberta Fica riadne strelila do kolena. "Problém financovania SDKÚ-DS tým len prehĺbili,“ povedal po rokovaní rozšíreného predsedníctva Smeru-SD Fico novinárom. Najsilnejšia opozičná strana podľa neho Dzurindovým gestom nevyvodila žiadnu zodpovednosť, lebo tento politický subjekt naďalej zostáva v Dzurindových rukách.
Smer-SD bude v utorok na koaličnej rade s vládnymi ĽS-HZDS a SNS diskutovať o financovaní SDKÚ-DS a údajnom praní špinavých peňazí a ak lídri strán Vladimír Mečiar a Ján Slota budú súhlasiť, v parlamente vládna trojka navrhne mimoriadnu schôdzu k financovaniu SDKÚ-DS. Fico pripustil, že do úvahy prichádza vyvodenie zodpovednosti voči funkcionárom SDKÚ-DS v orgánoch parlamentu, čo by sa týkalo predovšetkým podpredsedu národnej rady Milana Horta.
Líder Smeru-SD nateraz odmietol účasť v diskusii s Dzurindom, na ktorú ho dnes šéf SDKÚ-DS vyzval. "Prečo sa mám váľať v rovnakej špine ako on,“ spýtal sa Fico. Televízny duel podľa neho prichádza do úvahy až po tom, ako Dzurinda vysvetlí všetky podozrenia. "V SDKÚ-DS sa perú peniaze. Dnes to pán Dzurinda potvrdil tým, čo urobil,“ povedal Fico.
Mihál: SaS by už nemala rokovať s SDKÚ o spolupráci
Strana Sloboda a Solidarita (SaS) by podľa osobného názoru podpredsedu strany Jozefa Mihála už nemala rokovať s SDKÚ-DS o predvolebnej spolupráci.
„Môj osobný názor je, že po odhaleniach, ktoré vytiahol premiér Robert Fico na SDKÚ-DS, by sme s nimi nemali už rokovať o predvolebnej spolupráci. Je jedno, či by nám to mohlo poškodiť alebo polepšiť. Financovanie SDKÚ-DS je neštandardné. Pôžička je zakrývaním podstaty veci,“ uviedol dnes Mihál pre agentúru SITA.
SaS sa tým však podľa neho pravdepodobne bude zaoberať na rokovaní republikovej rady na budúci týždeň.
Dzurindu dobehla minulosť, reagujú ďalší politici
Rozhodnutie predsedu najsilnejšej opozičnej strany SDKÚ-DS Mikuláša Dzurindu nekandidovať v júnových parlamentných voľbách je podľa šéfa poslaneckého klubu SNS Rafaela Rafaja pravdepodobne pokus zachrániť imidž strany.
"Tie dôvody sú pravdepodobne vážne, keď prijal také rozhodnutie, ale mňa osobne to neprekvapilo," reagoval pre TASR Rafaj, podľa ktorého sa dá predpokladať, že Dzurinda sa v budúcnosti môže objaviť v európskych štruktúrach.
Poslanec Národnej rady SR za ĽS-HZDS Ján Kovarčík pre TASR reagoval so slovami, že Mikuláša Dzurindu zrejme dobehla jeho vlastná minulosť. "Kopal jamu iným a sám do nej spadol," poznamenal Kovarčík, ktorý si nemyslí, že SDKÚ-DS toto rozhodnutie jej lídra pomôže. "Môže pomôcť skôr jeho protivníkom," dodal.
Jeho stranícky kolega Jozef Halecký si myslí, že Dzurinda urobil dobrý a rozumný, no vynútený a oneskorený krok. "Mal to urobiť skôr, tak pred dvoma-tromi rokmi, a malo by to lepší efekt," konštatoval.
KDH nebude komentovať vnútorné problémy svojho opozičného partnera. "Rozhodnutie SDKÚ-DS však berieme na vedomie," reagoval pre TASR hovorca strany Martin Krajčovič.
Dzurindovo rozhodnutie je veľkým prekvapením pre poslanca Józsefa Berényiho (SMK). "Lídri väčšinou prijímajú takéto rozhodnutia po parlamentných voľbách a nie pred nimi," vysvetlil Berényi, ktorý si myslí, že toto rozhodnutie pravicu neposilní. "Ale je to vec SDKÚ-DS," doplnil.
Fico: Kuceja a hotel Forum spája adresa a riaditeľ
Dzurindova vláda mohla podľa premiéra zvýhodniť kupca o stámilióny korún.
BRATISLAVA. Výkonným riaditeľom spoločnosti, ktorá vlastnila bývalý hotel Forum v Bratislave, dnes Crown Plaza, je ten istý človek, ktorý je riaditeľom firmy pokladníka SDKÚ Igora Kuceja. V pondelok to povedal predseda vlády Smeru Robert Fico.
Damian James Calderbank sa stal riaditeľom v Kucejovej firme Destor Investments 30. júla 2005, v ten istý deň bol vymenovaný do rovnakej pozície v spoločnosti Diamond Hotels UK. Obe firmy sídlia na rovnakej adrese v Londýne. Ide o tzv. schránkové firmy, ktoré nemajú vlastné kancelárie ani zamestnancov. „Tieto dve firmy sú určené na pranie špinavých peňazí,“ povedal Fico. Kucejova firma niekoľko rokov financuje SDKÚ.
V minulotýždňovom rozhovore pre denník SME Kucej povedal, že zhoda adries je „obrovské prekvapenie“. Podľa neho Destor založila firma Akont z Prahy. „Akont mi zabezpečil full service a teda aj valné zhromaždenie a podobne.“ V čase vzniku rozhovoru ešte nebolo známe, že obe firmy mali toho istého riaditeľa. Včera Kucej na nové informácie nereagoval.
Vláda Mikuláša Dzurindu odsúhlasila predaj hotela Forum v roku 2003 slovenskej spoločnosti Diamond Hotels Slovakia za 450 miliónov korún. Na účet Úradu vlády však prišlo podľa Fica len 300 miliónov. Dzurindova vláda vraj okrem toho zlikvidovala aj pohľadávku 105 miliónov korún, ktorú mal prevziať nový kupec.
Diamond Hotels Slovakia mala v tom čase kúpiť hotel prostredníctvom dvoch spoločníkov, ktorých Fico nazval „nastrčenými figúrkami“. Bola to jedna slovenská fyzická osoba a jedna holandská firma Myria Assets, B.v. Obaja spoločníci po pol roku po kúpe hotela z firmy vystúpili, novým vlastníkom sa stala Diamonds Hotels UK.
Konateľom vlastníka Hotela Forum od začiatku éry zahraničného investora Diamond Hotels je Branislav Babík, jediný spoločník J&T Hotels Management. Spoločnosť Diamond, za ktorou stoja aj klienti J&T, investovala aj do ďalších slovenských hotelov, napríklad Hotela Slovan v Košiciach. Hovorca finančnej skupiny Maroš Sýkora povedal, že „J&T sa na procese kúpy hotela nepodieľala a nikdy nemala žiaden obchodný vzťah s Kucejom“.
Tom Nicholson
Mikuláš Dzurinda urobil najväčšie politické rozhodnutie, odkedy odišiel z SDK a vytvoril SDKÚ. Ostáva predsedom strany ale nebude kandidovať do parlamentu. FOTO: TASR
Kusý: Médiá Ficovi sadli na lep
Verejná mienka a médiá podľa politológa Miroslava Kusého premiérovi Robertovi Ficovi skočili na taktiku zlodej kričí chyťte zlodeja. Tým, že prijali hru predsedu Smeru-SD, Fico dokázal zázračne obrátiť miliardové prešľapy svojej vlády a pozornosť zamerať na opozičnú SDKÚ-DS.
"Je šialené, že je možné obrátiť takto situáciu," povedal dnes pre agentúru SITA Kusý. Odstúpenie šéfa SDKÚ-DS Mikuláša Dzurindu z kandidátky do parlamentných volieb sa podľa neho bude premiér snažiť využiť s tým, že sa tak stalo po jeho tlaku. SDKÚ-DS sa otázkami o financovaní strany nechalo ľahko zahnať do defenzívy, médiá túto hru prijali a predsedovi vlády vyšlo všetko, ako si želal, myslí si politológ. Otázku financovania, niekoľkoročnú starú kauzu, však mala strana dávno usporiadať, teraz tak prekvapivo doplatila na chybu z minulosti.
Dzurinda mal podľa Kusého odísť z vedenia strany už dávno, keďže sa psychologicky zunoval. Namiesto toho sa líder SDKÚ-DS nechal podporovať krajskými šéfmi a nedokázal sa stiahnuť do úzadia, hoci o jeho nepopularite svedčili aj preferencie. Najsilnejší opozičný subjekt si navyše nevychoval nové osobnosti a potenciál tých, ktoré nimi mohli byť, ako napríklad Iveta Radičová, nechal prepadnúť.
Haulík: Dzurinda si zobral oddychový čas, situáciu to nerieši
Rozhodnutie predsedu SDKÚ-DS Mikuláša Dzurindu nekandidovať v parlamentných voľbách dnešnú situáciu jeho strany nerieši. "Mikuláš Dzurinda mal odstúpiť aj z postu predsedu," povedal pre agentúru SITA sociológ Pavel Haulík. Podľa neho si Dzurinda chcel zobrať oddychový čas, pretože toho bolo na SDKÚ-DS príliš veľa.
Krok šéfa najsilnejšej opozičnej strany navyše prichádza neskoro, dodal. Zároveň Haulík zdôraznil, že na základe preferencií súperom SDKÚ-DS nie je predseda Smeru-SD Robert Fico, ale predseda strany Sloboda a Solidarita Richard Sulík. "On mu berie voličov a ten trend môže celkom dobre pokračovať aj v ďalšom období. Potenciálni partneri - KDH a SMK budú teraz čakať, čo tým vlastne Dzurinda sledoval a sleduje. Haulík poznamenal, že to môže naznačiť to, kto bude zvolený za volebného lídra, prípadne koho si Dzurinda vyberie.
sita
Politická cesta Mikuláša Dzurindu
Bývalý slovenský premiér Mikuláš Dzurinda niekoľko dní pred svojimi 55. narodeninami ohlásil, že nebude kandidovať v júnových parlamentných voľbách. Jeho strana SDKÚ-DS čelí v súčasnosti kritike za sporné financovanie, do ktorého boli údajne zapojené aj firmy so sídlom v zahraničí. Politik, ktorý je v cudzine vnímaný ako reformátor, no na Slovensku medzi obľúbené osobnosti nepatrí, bude mať narodeniny vo štvrtok.
Dopravný inžinier a maratónsky bežec sa dostal na špičku politickej moci v roku 1998. Dlhoročný člen a podpredseda Kresťanskodemokratického hnutia bol vtedy zvolený za lídra "antimečiarovskej" Slovenskej demokratickej koalície (SDK). Na konci toho istého roka síce SDK vo voľbách Mečiarove Hnutie za demokratické Slovensko (ĽS-HZDS) neporazila, podarilo sa jej však získať podporu pre svoj kabinet, do ktorého čela zasadol práve Dzurinda. Tomu sa funkciu premiéra podarilo obhájiť aj v roku 2002, napriek tomu, že ani vtedy nezískala ním založená Slovenská demokratická a kresťanská únia (SDKÚ) viac hlasov než ĽS-HZDS.
Dzurinda stál na čele vlády sedem rokov a osem mesiacov, čo je viac než ktorýkoľvek iný slovenský premiér. Za tú dobu sa jeho dvom koaličným kabinetom podarilo zlepšiť obraz krajiny v zahraničí, poškodený za predchádzajúcej éry Vladimíra Mečiara. Slovensko, kde niekoľko rokov po sebe úspešne prebiehali integračné procesy, sa na jar 2004 stalo členom Severoatlantickej aliancie (NATO) a vstúpilo do Európskej únie.
Reformy verzus štýl vládnutia
Dzurindov tím presadil sériu opatrení s cieľom zlepšiť stav štátnych financií a zatraktívniť krajinu pre zahraničných investorov. Kabinet okrem iného zaviedol rovnú daň, presadil nepopulárne zmeny v sociálnom a zdravotnom systéme a zmenil spôsob, ako si občania sporia na dôchodok. Aj vďaka tomu mohlo Slovensko iba ako druhá postkomunistická krajina vlani prijať spoločnú európsku menu.
Napriek hospodárskym a zahraničnopolitickým úspechom je Dzurindove pôsobenie na čele vlády predmetom rozporuplných hodnotení. Čiastočne ide o dôsledok reforiem, v ktorých síce rad medzinárodných organizácii videl vzor pre ďalšie štáty, doma však dopady týchto opatrení narážali na odpor časti verejnosti.
Problémy tiež vyvolal štýl Dzurindovho vládnutia v jeho druhom funkčnom období. Koaliční partneri sa sťažovali, že predseda vlády má tendenciu jednať autoritatívne a pri presadzovaní svojich návrhov sa neváha v parlamente oprieť o hlasy HZDS.
Vzťahy vo vládnej koalícii i vo vnútri Dzurindovej SDKÚ sa postupne zhoršili natoľko, že kabinet v roku 2003 stratil väčšinu v zákonodarnom zbore. Od tej doby prežíval vďaka podpore nezávislých poslancov, pričom existovalo podozrenie, že vláda ich hlasy kupuje.
Šanca na návrat nízka
Problémy, ktoré sa v priebehu Dzurindovej éry nahromadili, pomohli v roku 2006 k volebnému víťazstvu strany Smer-sociálna demokracia Roberta Fica. Pravdepodobnosť, že sa Dzurinda po tohtoročných voľbách stane opäť premiérom, je podľa prieskumov verejnej mienky nízka. Jeho SDKÚ v preferenciách na vládnucich sociálnych demokratov výrazne stráca a expremiér musí navyše vysvetľovať financovanie vlastnej strany v minulosti.
Mikuláš Dzurinda sa narodil 4. februára 1955 v Spišskom Štvrtku. Po absolvovaní Vysokej školy dopravy a spojov v Žiline pracoval ako ekonomický analytik vo Výskumnom ústave dopravnom, neskôr bol zodpovedný za informačné technológie na oblastnom riaditeľstve Československých štátnych dráh v Bratislave.
Začiatkom deväťdesiatych rokov pôsobil Dzurinda ako ekonomický námestník slovenského ministra dopravy a spojov. Po nástupe kabinetu Jozefa Moravčíka v marci 1994 dokonca na krátko zasadol do čela tohto rezortu.
Mikuláš Dzurinda je od detstva vášnivým športovcom. Ako dorastenec skončil štvrtý na majstrovstvách Slovenska v prekážkovom behu na dva kilometre a od roku 1983 opakovane štartoval na maratónskych tratiach.
čtk

Beata
Balogová
