BRATISLAVA. Zvýšenie vekovej hranice pre vykonávanie povolania vysokoškolského učiteľa zo 65 na 70 rokov, ako to navrhuje poslanec Národnej rady SR Mojmír Mamojka (Smer-SD) v novele zákona o vysokých školách, nie je podľa ministra školstva Jána Mikolaja (nominant SNS) v súčasnosti možné.
"V súčasnej dobe, kedy prebiehajú komplexné akreditácie, nie je možné meniť pravidlá týchto akreditácií. Ak by sa aj uvažovalo o zvýšení hranice, tak až po skončení komplexných akreditácií," povedal dnes pre TASR šéf rezortu školstva.
Mamojkov návrh počíta s tým, že vysokoškolskí učitelia by mali odchádzať do dôchodku nie v 65 rokoch, ako určuje súčasná právna norma, ale až vo veku 70 rokov. Poslanec chce zvýšením vekovej hranice riešiť problém s nedostatkom garantov na vysokých školách.
"Nedostatok odborných garantov študijných programov, ktorí skončili svoju funkciu z vekového dôvodu 65 rokov, významnou mierou ohrozuje štúdium nielen budúcich študentov, ale aj študentov, ktorí sú už dnes zapísaní na jednotlivé študijné programy a odbory. Z týchto dôvodov sa navrhuje, aby veková hranica pre vykonávanie povolania vysokoškolského učiteľa bola zvýšená na 70 rokov," zdôvodňuje svoj návrh Mamojka.
Novela, o ktorej by mal parlament rokovať na februárovej schôdzi, má okrem zmeny vekovej hranice vysokoškolských učiteľov za cieľ aj rozšíriť možnosť vzdelávania v odborných vysokých školách. "V záujme zachovania konkurenčného prostredia a zvyšovania kvality vzdelávacieho procesu sa navrhuje, aby odborné vysoké školy mohli vzdelávať aj vo vyššom ako prvom stupni," uvádza sa v návrhu.
Mamojka je presvedčený, že mnohé z týchto škôl majú "aktuálne i perspektívne dobré personálne i organizačné predpoklady na zabezpečenie pedagogického procesu aj vo vyššom ako prvom stupni".
Minister Mikolaj túto zmenu považuje za "dosť podstatný zásah" do súčasného systému riadenia. "Ide o to, aby neboli tak striktné predpisy pre to, čo odborné vysoké školy môžu a čo nemôžu," doplnil.