BRATISLAVA. Predseda Národnej rady Pavol Paška neotvoril minulý týždeň na oficiálnej návšteve komunistického Vietnamu otázku ľudských práv. Za päť dní tak neurobili ani ostatní členovia delegácie. „Nedostal som žiadne podklady, na základe ktorých by som sa mohol k tejto otázke vyjadriť,“ povedal poslanec Peter Miššík z SDKÚ.
Paška sa stretol s troma najvyšší predstaviteľmi Vietnamu: s generálnym tajomníkom komunistickej strany Nong Duc Manhom, s prezidentom Nguyen Minh Trietom a premiérom Pham Gia Khiemom. V čase návštevy našej delegácie poslal súd 33-ročnú novinárku Pham Thanh Nghienovú na štyri roky do väzenia a pridal jej tri roky domáceho väzenia za to, že kritizovala komunistickú vládu.
Na porušovanie ľudských práv Pašku pred cestou do Vietnamu upozornil v otvorenom liste jeho predchodca v úrade Pavol Hrušovský (KDH) a žiadal predsedu parlamentu, aby hovoril o ľuďoch odsúdených za prejavenie demokratického názoru. Informácia o stave ľudských práv bola súčasťou podkladov, ktoré Paška dostal od ministerstva zahraničných vecí.
Slovenský veľvyslanec vo Vietname Peter Svitek sa nedávno pridal k vyhláseniu delegácie Európskej únie v Hanoji 21. januára 2010, ktorá vyjadrila „hlboké znepokojenie nad priebehom a výsledkom súdneho konania“, v ktorom režim deň predtým odsúdil štyroch aktivistov na tresty od 5 do 16 rokov väzenia.
„V komunistickom štáte, ako je Vietnam, sú súdy a rozsudky plne závislé od politickej moci, s ktorou Paška rokoval. Procesy sú prejavom stupňujúceho sa tlaku štátnych orgánov pred zjazdom Komunistickej strany Vietnamu v roku 2011. Snažia sa zastrašiť nezávislé prejavy z prostredia blogosféry, občianskej spoločnosti, cirkvi a obhajcov ľudských práv,“ hovorí Milan Nič z nadácie Pontis.
Paška na otázky, či hovoril o porušovaní ľudských práv, neodpovedal. „Hlavnou témou stretnutí bola snaha o intenzifikáciu vzájomných vzťahov a rozvoj spolupráce s dôrazom na ich ekonomickú dimenziu,“ uviedol Paškov hovorca Jozef Plško.

Beata
Balogová
