BRATISLAVA. Najvyšší súd dnes rozhodol, že úrad verdikt nedostatočne zdôvodnil. Ministerstvo občianske združenie zrušilo vlani v júni, lebo podľa neho presadzovaním autonómie porušovalo ústavu i ďalšie zákony.
"Rozhodnutie odporcu (...) nebolo dostatočne odôvodnené," uviedol senát a verdikt ministerstva zrušil. Úrad sa tak bude musieť prípadom opäť zaoberať a odstrániť procesné vady, na ktoré upozornil Najvyšší súd. Práve pre ne sa vraj súd nemohol zaoberať podstatou veci.
Ministerstvo vnútra je naopak presvedčené, že malo dostatok dôvodov na zrušenie Harmónie AT. "Verejne prezentujú, že nesúhlasia s povojnovým usporiadaním hraníc," argumentovala právnička ministerstva Viera Kotuličová. Uznala, že národnostné menšiny majú svoje práva, tie však podľa nej nesmú smerovať proti väčšinovému obyvateľstvu. Podľa súdu úrad nepreložil do slovenčiny celé dokumenty združenia.
Zástupcovia združenia Harmónia, ktoré sídli v Dunajskej Strede, na pojednávanie neprišli, i keď boli predvolaní. V minulosti však snahy o autonómiu nepopierali. "Pravdou je, že Harmónia AT vo svojej činnosti sledoval vytvorenie autonómie, ale nie len pre Maďarov žijúcich v Slovenskej republike, ale pre južné Slovensko, kde s nami žijú Slováci a iné národnosti," uviedli v júli 2009 v liste ministerstvu vnútra. "Ústava SR zaručuje právo národov a národnostných menšín na sebaurčenie," podotkli a dôvody ministerstva označili za fašistické.
Dnešné pojednávanie prebiehalo za sprísnených podmienok. Na základe rozhodnutia predsedu senátu Miroslava Gavalca museli prítomní novinári odovzdať diktafóny. Podľa rozhodnutia Ústavného súdu však sudca nemôže zakázať zvukový záznam, pretože by tak obmedzil právo na informácie. Zákon umožňuje sudcovi až na výnimky rozhodovať len o tom, či účastníci môžu uskutočňovať obrazové záznamy, obrazové prenosy či zvukové prenosy.
Na Slovensku žije zhruba polmiliónová maďarská menšina. Podobne ako Harmóniu AT v minulosti zrušili aj združenie Nomos regionalizmus, ktorého projekt sa mal dotknúť 16 okresov a ustanoviť za hlavné mesto východoslovenské Košice. Záujmy maďarskej menšiny zastupuje opozičná Strana maďarskej koalície (SMK). Tá sa oficiálne k vytvoreniu autonómie nehlási, jej popredný predstaviteľ Miklós Duray však už neraz čelil kritike za radikálne názory o rozširovaní práv maďarskej menšiny.