Podpredsedníčka SDKÚ sa bude uchádzať o funkciu, ktorej sa zriekol Mikuláš Dzurinda.
BRATISLAVA. Volebným lídrom SDKÚ bude zrejme niekto z dvojice Iveta Radičová a Ivan Mikloš. Radičová oznámila, že sa bude o funkciu uchádzať včera predpoludním, večer po rokovaní prezídia strany sa pridal aj Mikloš.
Radičová povedala, že sa uchádzať o líderstvo rozhodla, lebo sa zúčastnila na polovici regionálnych konferencií SDKÚ a cíti v strane podporu. Nahlas jej ju v utorok nevyslovil nikto z vedenia strany.
"Situácia sa urýchlila a po spätnej väzbe, ktorú som dostala a vyhodnotení mojich postojov a činov aj v súvislosti s verejným ospravedlním sa za chybu v parlamente a následným vzdaním sa mandátu, čo bolo hodnotené ako morálny a slušný precedens a krok v politickej kultúre, dospievam k rozhodnutiu, že sa budem uchádzať o takúto rolu," povedala Radičová.
Problémom môžu byť stanovy
Prezídium v utorok rokovalo nielen o tom, kto lídrom bude, ale aj o zmene stanov. Podľa terajšieho znenia strana nesmie mať primárky na lídra v rovnaký deň, ako má primárky na poslanca.
Prezídium však môže stanovy v mimoriadnom prípade zmeniť. Za lídra budú kandidovať dvaja podpredsedovia strany Iveta Radičová a Ivan Mikloš. „Čím väčšia súťaž, tým lepšie,“ povedala včera Radičová.
Podpredsedníčka Lucia Žitňanská povedala, že o tom, že by sa uchádzala o pozíciu líderky vôbec nerozmýšľala. Radičovej rozhodnutie považuje za "očakávané". Lídrom nechce byť ani Eugen Jurzyca, ktorý zatiaľ nie je ani členom strany. Jurzyca povedal, že každý, kto má odvahu viesť kandidátku strany, má jeho úctu. Volebný líder strany je tiež podľa stanov tým, kto vedie aj povolebné rokovania o prípadnom zostavovaní vlády.
Ivan Šimko, ktorý stanovy SDKÚ písal, tvrdí, že volebný líder by mal byť aj budúcim premiérom. Mikuláš Dzurinda povedal, že na to, čo bude robiť po voľbách, bude myslieť deň po nich.
SDKÚ prešlo do útoku
Strana si zvolí nového volebného lídra, lebo Mikuláš Dzurinda sa miesta na kandidátke vzdal, keď premiér Robert Fico otvoril tému podozrivých transakcií pri financovaní SDKÚ. Nové podozrenia pribudli aj včera, strana ich však podrobne nevysvetlila. Namiesto toho prešla do rázneho protiútoku.
Dzurinda sa spýtal Fica, prečo za firmou Ibertax, ktorá stojí v pozadí mýtneho tendra, stoja „štyri slečinky“ v mladom veku Linda Gallová, Silvia Krcheňová, Lýdia Hrivnáková a Jana Čupajová. Jedna je z Krompách a tri sú z Bratislavy. Vyplýva to zo splnomocnení firiem Havon Limited a Narenamo Limited, ktoré majú byť v pozadí tendra.
Z problémov SDKÚ môžu ťažiť SaS či Most-Híd
Problémy doposiaľ najsilnejšej opozičnej strany SDKÚ-DS, ktorá čelí kritike za sporné financovanie svojej činnosti, môžu podľa oslovených politológov pomôcť mimoparlamentným stranám Sloboda a Solidarita (SaS) či Most-Híd. Nie je však vylúčené ani to, že odchod Mikuláša Dzurindu z čela kandidátky na júnové parlamentné voľby prispeje k rastu popularity strany, vyplynulo z ankety ČTK.
"V prípade, ak Dzurindu nahradí osoba, ktorá dokáže komunikovať s voličmi, viem si predstaviť, že podpora SDKÚ-DS sa zvýši," povedal politológ a prezident mimovládneho Inštitútu pre verejné otázky Grigorij Mesežnikov. Vhodným kandidátom na post volebného lídra by podľa neho mohla byť bývalá poslankyňa Iveta Radičová. Tá už o post prejavila záujem.
Podobne sa vyjadril aj analytik zo Slovenskej akadémie vied Juraj Marušiak. Poukázal na to, že Dzurinda patrí dlhodobo medzi najmenej obľúbených slovenských politikov a tak jeho rozhodnutie nekandidovať môže strane pomôcť aj napriek súčasnej kritike za jej financovanie.
Situácia však podľa politológov môže zároveň pomôcť SaS spoluautora systému rovnej dane Richarda Sulíka či strane Most-Híd niekdajšieho šéfa SMK Bélu Bugára. "Nemajú za sebou žiadne kauzy," povedal o SaS politológ Rastislav Tóth z Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka. Časť doterajších podporovateľov SDKÚ-DS by sa preto podľa neho mohla prikloniť k SaS.
Parlamentné voľby budú 12. júna. Jednoznačným favoritom na víťazstvo je Smer-SD, ktorý si dlhodobo udržuje v prieskumoch verejnej mienky podporu v okolí hranice 40 percent. SDKÚ-DS v dvoch januárových prieskumoch dosiahla popularitu na úrovni 15 percent rozhodnutých voličov a v jednej ankete ju podporilo približne deväť percent ľudí. Preferencie SaS a strany Most-Híd sa doposiaľ zväčša pohybovali na päťpercentnej hranici zvoliteľnosti.
ČTK

Beata
Balogová
