BRATISLAVA. Parlament nevypočul žiadosť lídra ĽS-HZDS Vladimíra Mečiara, ktorý navrhol stiahnuť z rokovania 48. schôdze Národnej rady SR zákon o pôvode majetku. Štátne orgány podľa Mečiara môžu robiť len to, čo im povoľuje Ústava, a zákon o preukazovaní pôvodu majetku už skôr Ústavný súd označil za protiústavný. Poslanci by sa mohli návrhom zaoberať až po zmene Ústavy, myslí si predseda ĽS-HZDS.
Snemovňa odmietla aj dvojicu zmien programu schôdze prednesených podpredsedníčkou parlamentu Annou Belousovovou. Tá požadovala, aby NR SR prijal vyhlásenie, v ktorom by odsúdila ocenenie Hrdina Ukrajiny, ktoré od dosluhujúceho ukrajinského prezidenta Viktora Juščenka in memoriam získal Stepan Bandera. Podľa Belousovovej Bandera je fašista a masový vrah a má na svedomí cez 200-tisíc ľudských životov, vrátane Slovákov.
Podpredsedníčka SNS neuspela ani s návrhom, aby vláda vypracovala opatrenia, ktorými by zabránila účinnosti fondu, ktorý zriadilo Maďarsko ako reakciu na ustanovenia slovenského jazykového zákona. „Takéto konanie Maďarska by malo skončiť na medzinárodnom súdnom dvore,“ konštatovala.
Poslancovi za SMK Ivánovi Farkasovi parlament zamietol návrh uznesenia, ktorý by zaviazal vládu vypracovať správu o plnení programového vyhlásenia o čiastočnom odškodnení klientov poškodených činnosťou nebankových subjektov.
Vláda nebude musieť pripraviť ani správu o zavedení elektronického mýta, ako to požadoval predseda poslaneckého klubu SDKÚ-DS Stanislav Janiš. Nepáči sa mu, že mýtny systém je chaotický a nefunkčný, a to napriek tomu, že vláda vybrala najdrahšiu ponuku.
Plénum schválilo program 48. schôdze bez akýchkoľvek zmien, poslancov čaká 116 bodov.
Ako vláda plní sľub postihovať ľudí neschopných preukázať pôvod svojho bohatstva
Čo sľúbili: (Vláda SR) Vyvinie maximálne úsilie, aby nadobudol účinnosť zákon o preukazovaní pôvodu majetku a aby sa jeho mechanizmy čo najskôr začali v praxi uplatňovať.
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006
Slovensko životne potrebuje právny mechanizmus, na základe ktorého bude možné v civilnom konaní siahnuť na majetok osobám neschopným preukázať pôvod svojho bohatstva.
Zdroj: Volebný program SMER-u, december 2005
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia skôr negatívne. Komplikované dokazovanie by s najväčšou pravdepodobnosťou spôsobilo, že by náklady na splnenie sľubu prevýšili jeho prínos. Dôležité je aktívne brániť kradnutiu, a to najmä zlepšením práce polície, súdov a výberu daní.
Aká je realita? Sľub nebol splnený. V septembri 2008 Ústavný súd rozhodol, že zákon o preukazovaní pôvodu majetku, pôvodne navrhnutý premiérom Ficom, je v rozpore s ústavou. Ministerstvo spravodlivosti odvtedy pripravuje nový zákon.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.
Ako vláda plní sľub odškodniť klientov nebankových subjektov
Čo sľúbili: Vláda SR podporí čiastočné odškodnenie poškodených klientov nebankových subjektov.
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia negatívne. Výnosy sľubované nebankovými subjektmi boli nereálne, tí ktorí do nich investovali konali neuvážene. Ak by ich štát odškodnil, konal by na úkor tých uvážlivých. Tiež by mu zostalo menej peňazí na ľudí, ktorí pomoc štátu najviac potrebujú (chorí, dôchodcovia, nezamestnaní) a na iné priority (napr. vzdelávanie).
Aká je realita? Sľub nebol splnený. Vláda nepresadila odškodnenie klientov nebankových subjektov.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.