BRATISLAVA. Pôžičky na kampane nie sú zďaleka jedinou výhodou, ktorú SDKÚ poskytujú firmy jej pokladníka Igora Kuceja. Peniaze strane nielen požičiavajú, ale aj priamo dávajú. V roku 2004 boli cez občianske združenie dokonca hlavným sponzorom kampane pred prezidentskými voľbami.
Kandidát SDKÚ Eduard Kukan pred piatimi rokmi vyúčtoval svoju kampaň na štyri milióny korún. Bol to „strop", ktorý zákon umožňoval. Dzurindova strana však z tejto kampane zaplatila len desatinu - 300-tisíc korún.
Zvyšných 3,7 milióna dodalo neznáme občianske združenie Zelený štvorlístok. Práve tento symbol používal Kukan v kampani spolu so svojim podpisom. Autogram so štvorlístkom podpredsedu strany a dlhoročného ministra zahraničia si rok pred tým ako ochrannú známku zaregistrovala firma Involve, hoci už vtedy zákony umožňovali, aby si ju zaregistrovala sama SDKÚ.
Štvorlístok od Kuceja
Zelený štvorlístok podľa registra občianskych združení sídli na Šancovej ulici číslo 70, čo je bývalé ústredie Demokratickej strany, ktorá po zlúčení s SDKÚ patrí Dzurindovej strane. Aliancia Fair-play však na svojej stránke uvádza ako adresu Medená 10. Vychádzala z údajov od ministerstva financií. Ide o budovu, ktorú SDKÚ predala koncom roka 2004 firme Soul. Jediným kontaktom, ktorý Zelený štvorlístok na seba uvádza, je Martina Šinályová. "Pani Šinályová je zamestnankyňou SDKÚ-DS," odpovedala strana.
"Pani Šinályová je priateľkou pána Kuceja a majú spolu potomka," povedal Valentín Mikuš, ktorý bol do roku 2008 krajským šéfom SDKÚ v Bratislave a členom predsedníctva strany. Šinályovej fima M & L Promo Design sídli v dome na Banskobystrickej č. 8, v ktorom Kucej býva. Pokladník priznáva, že peniaze boli od neho.
"Pochádzali najmä odo mňa," reagoval Kucej. Boli vraj z "vlastnej podnikateľskej činnosti". Bližšie to ale nevysvetlil.
Strany by zobrať nemohli
Pokiaľ by sa Zelený štvorlístok rozhodol sponzorovať kampaň pred parlamentnými či inými voľbami priamo SDKÚ, nemohol by. Zákon totiž nedovoľuje brať strane sponzorské od občianskych združení, ale len od fyzických osôb alebo firiem, aby bol ich pôvod jasný. V prípade fyzickej osoby - kandidáta na prezidenta Eduarda Kukana - ale toto pravidlo neplatí a peniaze mohol dostať aj od občianskeho združenia.
Takéto organiácie ale môžu byť zakladané účelovo a ich kontrola je veľmi obmedzená. Na rozdiel od firiem napríklad nemusia zverejňovať v zbierke listín výročné správy a neverejné sú aj údaje o ich vedení.
SME sa cez straníckeho hovorcu pokúšalo kontaktovať aj Kukana. Na požiadavku nereagoval. Na tieto otázky neodpovedal ani Mikuláš Dzurinda.
Otázky SME a odpovede Igora Kuceja
- V akom vzťahu sú (boli) p. Šinályová a p. Igor Kucej?
Pani Šinályová je zamestnankyňou SDKÚ-DS.
- Odkiaľ pochádzajú peniaze združenia, ktoré dalo na kampaň p. Kukana?
Pochádzali najmä odo mňa.
- Pochádzali tieto peniaze od niektorej z firiem, v ktorej má podiel p. Kucej?
Áno, odpoveď je v predchádzajúcej otázke.
- Pokiaľ áno, akým spôsobom tieto firmy 3,7 milióna Sk získali?
Peniaze som dal z vlastnej podnikateľskej činnosti, bolo to moje slobodné rozhodnutie.
- Prečo SDKÚ, resp. p. Kukan súhlasili s takouto formou financovania kampane, keďže z nej nie je priamo jasné, od koho peniaze pochádzajú?
Kampaň pána Kukana sa financovala podľa platných pravidiel a náklady s ňou spojené boli riadne vydokladované na MF SR.
- Firma p. Kuceja Involve je registrátorom a majiteľom ochrannej známky Eduard Kukan. Prečo je majiteľom táto firma, keď v roku 2003, keď bola zaregistrovaná, bolo možné túto značku registrovať aj na politickú stranu SDKÚ?
Zvolili sme si túto formu ako pri pôvodnom logu SDKÚ.

Beata
Balogová
