Pôvodný článok agentúry TASR sme o 23:34 nahradili autorským článkom SME
BRATISLAVA. Generálny prokurátor Dobroslav Trnka nechal preverovať pozadie financovania SDKÚ. Do tridsiatich dní sa podľa neho môže začať aj trestné stíhanie vo veci. Neoznačia tak ešte konkrétneho páchateľa.
Prokuratúra má podľa Trnku „dopreverovať“ medializované informácie. Premiér Robert Fico (Smer) obvinil SDKÚ z prania špinavých peňazí.
„Viem, že je to veľmi pekné, keď sa povie pranie špinavých peňazí, mafia, ukradol, neukradol. To sa môže povedať buď v krčme, možno na politickej scéne, možno v parlamente sa môžu takto osočovať, ale ja to nemôžem povedať ani napísať svojmu podriadenému,“ povedal Trnka. Hovoril o legalizácii príjmov z trestnej činnosti, nie je však presvedčený, že začnú stíhanie pre tento paragraf.
Vysvetľovať teraz musia SDKÚ, ale aj premiér. Prokuratúra si vyžiada aj „určité dokumenty“ zo Švajčiarska, z Veľkej Británie a Kajmanských ostrovov. Z parlamentu si vypýta aj audity SDKÚ, „ktorými sa oháňajú, že majú a že sú v poriadku“.
Predseda SDKÚ hovorí o tom, že rozhodnutie Trnku berie na vedomie. „Otázka nikdy nemôže stáť tak, či ja súhlasím, alebo nesúhlasím. Koná podľa zákona, o tom som presvedčený,“ povedal Dzurinda, podľa ktorého si Trnka dával pred novinármi „veľký pozor, aby nezhodil predsedu vlády“. Vraj aj preto, že Fico je docentom práva.
Dzurinda obviňuje Fica, že zneužíva informácie od tajnej služby. Trnka povedal, že sa budú zaujímať aj o pozadie informácií. Hovorí však, že ak by aj „tieto informácie vyšli z SIS a viedli by k označeniu a odhaleniu trestného činu, tak každá jedna takáto organizácia je na to postavená, takže si len plní svoju povinnosť“.
Trnka včera priznal, že koná na základe medializovaných informácií. Tentoraz ich prokuratúra berie ako „relevantné“.
V minulosti to tak nebolo. Keď totiž musela SDKÚ v roku 2005 vysvetľovať prepojenie s firmou Soul, prokuratúra sa tým odmietla zaoberať. Nezisťovala, či milióny, ktoré SDKÚ od tejto firmy získala, boli legálne. Vysvetľovala to tým, že „informácie z médií nie sú dostatočné na to, aby sa dalo zistiť porušenie zákona“.

Beata
Balogová
