BRATISLAVA.
Prezident počas stretnutia vyzdvihol, že vzájomné vzťahy oboch krajín sú veľmi dobré a priateľské. Čiernohorská republika je podľa neho na dobrej ceste k integrácii do Európskej únie. "V ostatnom čase ste sa dostali do pozície lídra európskej integrácie na Balkáne," konštatoval prezident, podľa ktorého Slovensko je pripravené Čiernej Hore pomôcť so svojimi skúsenosťami v prístupovom procese do únie.
"Na Slovensko vzhliadame ako na veľmi úspešnú krajinu, od ktorej môžeme získať cenné skúsenosti," povedala nová ambasádorka a zdôraznila, že Čierna Hora si váži pomoc a asistenciu pri jej snahách vstúpiť do EÚ.
Prezident dnes prijal aj poverovacie listiny od mimoriadneho a splnomocneného veľvyslanca Sudánskej republiky v SR so sídlom vo Viedni Mahmouda Hassana Elamina.
Sudánsky veľvyslanec informoval prezidenta SR o vnútropolitickej situácií v Sudáne a konštatoval, že situácia v Darfúre sa stabilizovala. "V tejto oblasti už nie je vojna, ale ešte sa nedá povedať, že tam je mier. Pokračujeme v mierových rokovaniach," uviedol veľvyslanec Sudánu.
Konflikt v Darfúre sa začal v roku 2003, keď sa sformovali dve rebelantské skupiny SLA a JEM a zaútočili na vládne vojenské objekty. Tento rok čakajú Sudán všeobecné voľby, voliť budú všetkých zástupcov na všetkých úrovniach vrátane prezidenta. Následne koncom roka bude referendum o osamostatnení južného Sudánu.
Gašparovič zdôraznil, že i napriek geografickej vzdialenosti sa naše štáty môžu zbližovať pri posilňovaní ekonomickej spolupráce i kooperácii v oblasti vedy a kultúry. Slovenská republika, ešte ako súčasť federálneho ČeskoSlovenska, odpustila dlh Sudánu a tejto africkej krajine sa snaží pomôcť aj v rámci rozvojovej pomoci EÚ. Myslím si, že jednota Sudánu by bola víťazstvom pre obidve strany, uviedol prezident SR na margo pripravovaného referenda o rozdelení Sudánu.